Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Teen fenomén SKAM

Z „utajeného“ online teen dramatu mezinárodním kultovním fenoménem, tak označila seriál SKAM ve své práci Vilda Schanke Sundet z Lillehammer University College.

Původně norský seriál zabývající se typickými problémy studentů na Hartvig Nissen School (obdoba českého gymnázia) v Oslu se začal vysílat roku 2015 na veřejnoprávní stanici NRK3.

V seriálu, který má již 4. sezónu úspěšně za sebou, se vždy každá řada zaměřuje na jednu postavu. Člověk se tak na chvíli může vžít do gaye či muslimky, což jsou v současnosti velmi ošemetná a často medializovaná témata.

Určitou zajímavostí celého seriálu je využívání tzv. virtuálního marketingu, kdy diváci mohou „sledovat“ své seriálové hrdiny nejen prostřednictvím seriálu, ale i na sociálních sítích jako je Youtube, Facebook či Instagram. Dále si diváci mohou v rámci Spotify pouštět písničky nejen ze seriálu, ale i oblíbené písně daných postav.

Seriál je tak divácky úspěšný, že se scénáristka rozhodla vytvořit divákům větších, nejen evropských zemí přístupnější remaky. Letos byly vydány díly SKAM Italia, France či SKAM Austin pro americké diváky. Pro české diváky je nejblíže nejspíše verze německá, pojmenovaná DRUCK, vydávaná stanicemi ZDF a ARD.

Remaky jsou zajímavé v tom, že je vždy zachována základní struktura, tedy příběh a charaktery postav norského SKAMU, herci a jazyk se však mění. Dále se samozřejmě mění i časoprostor. SKAM se tak snadno vyvíjí. Vždy reaguje na současnost – politickou situaci, hudební trendy, styl oblékání, zábavu teenagerů.

Ovšem tento seriál ani jeho remaky nejsou jen hloupým teen dramatem, jak bývá označován. Seriál vždy zobrazuje i školní systém dané země, zvyky a tradice. Jeho úkolem je upozorňovat na problémy, má pomoci zorientovat se ve složitém světě.

Každý SKAM tak divákovi přináší něco nového, a přitom je stále tím samým příběhem opakujícím se 6x dokola.

trailer, zdroj:www.youtube.com

Určitě však při zmínce o tomto seriálu nesmíme zapomenout na asi nejvýznamnější ocenění, které SKAM za celou dobu své existence získalo, a to Nordiske Seriedagers Awards v kategorii Nejlepší norské TV-drama za 4. sérii SKAM.


Za mě (norský originál):                                      CSFD:

8,5 z 10                                                                                              88 %


Zdroj všech obrázků: ©Norsk Rikskringkasting (tv.nrk.no)

 

Korektura: K.Ch.