bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Vyznáte se ještě v české zvířeně?

Chystáte se na výlet do přírody a chcete umět identifikovat živé tvory kolem sebe? Srnu, sýkoru nebo mravence bez pochyb rozezná kde kdo. Chcete-li si rozšířit své znalosti, může vám dobrou službu prokázat Atlas fauny České republiky, který vydalo nakladatelství Academia.

Ve většině atlasů jsou živočichové řazeni dle řádu, do kterého patří dle stanovených pravidel přírodních věd. Tvůrci Atlasu fauny České republiky ale pojali publikaci trochu jinak. Nejprve vytvořili jedenáct kapitol rozdělených dle prostředí přirozeného výskytu zvířat a teprve pak nám v každé oblasti představují jednotlivé tvory podle příslušného řádu evoluce, od členovců a hmyzu přes plazy a ptáky až po savce. Zachycují přitom vybrané typické živočichy, ať už se jedná o původní nebo invazivní druhy zvířat. Při četbě se tak porozhlídneme v českých lesích, horách, stepích, otevřené kulturní krajině, mokřadech, stojatých i tekoucích vodách, skalách a sutích, podzemních prostorech, městském prostředí a v neposlední řadě i v plochách člověkem zdevastovaných.

Stručný doprovodný text popisuje hlavní určovací znaky jednotlivých druhů či jejich vývojových stadií (i hlasových či jiných projevů, které mohou napomoci k jejich rozeznání v přírodě), zbarvení, výskyt v ČR a případně další obývaná stanoviště. Kniha je určena širokému okruhu čtenářů od studentů středních a vysokých škol po ochránce přírody i laické zájemce o přírodu kolem nás,“ uvádí v anotaci knihy vydavatelství Academia.

Autorem knihy je horlivý zoolog Miloš Anděra, který má na bibliografickém kontě (spolu)autorství celé řady přírodopisných knih a článků. Podílel se také na muzejních výstavách (Věčný svět zvířat –týkajících se Obratlovci středních Čech (2000, Roztoky u Prahy), Voda a život (Praha, 2003-2004), Neznámý svět drobných savců (Soběslav, České Budějovice, Votice, Tábor, Pacov; 2005-2006)) či výzkumných projektů týkajících se mapování savců v ČR. Jedná se tedy opravdu o člověka na svém místě. To pocítíte především při četbě úvodních článků kapitol, které dané prostředí představují.

                                                            ukázka z knihy

Kniha nebyla pojata jako kapesní atlas, který byste si s sebou přibalili na túru, ale spíše jako honosná encyklopedická publikace do knihovničky studentů, ochránců přírody i zvídavých zástupců laické veřejnosti. Jedná se sice o polotuhou vazbu, byl však užit kvalitní křídový papír a sytý barevný tisk.

Půvab knize dodávají ilustrace Jana Sováka, který je označován za „novodobého Zdeňka Buriana“. I on je Čechem (rodákem z Tábora), který se stal uznávaným mistrem mezi malíři prehistorického období. V současnosti žije a pracuje v Kanadě. Z českých titulů jmenujme alespoň jeho tvorbu v knize Pravěké obludárium nebo Svět pravěku.

 

zdroj úv. obrázku: www.academia.cz

 

Korektura: K.Ch

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts