Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Slovanská Kráska Na lovu Zvířete

Jako by byli autoři i čtenáři již uvykli americkým superhrdinům, otevřela se nová studnice zapomenutých postav. Slovanská mytologie a tajemstvím opředené Rusko. Tentokrát ale nemluvíme o sérii Griša. Vydáme se do mnohem klasičtější fantastiky, a to prostřednictvím novely Na Lovu, který je retellingem pohádky Kráska a Zvíře.

Kráska a Zvíře je příběh, který inspiroval již mnohé. Nedávno jsme např. mluvili o novele Krutá krása, musím ovšem uznat, že román Na lovu, mne zaujal mnohem více. Jednak se jedná o pohádkovější verzi – navzdory tomu, že se zde objevují nadpřirozené postavy (saň, duch lesa, rusalka, pták Ohnivák), je příběh mnohem uvěřitelnější a poutavější.

Také se více drží původní verze. Obchodník má tři dcery: energickou Levu, laskavou Jasenku a divokou Jevu, přezdívanou Kráska. Když kvůli neuvážené investici přijde o svůj majetek, musí propustit služebnictvo a odstěhovat se do opuštěného srubu u lesa. Než založil rodinu byl lovcem a věří, že dokáže rodinu uživit. Jenže v lese číhá něco hrozivého…

Kráska, kterou otec v dětství učil lovit, se také tajně vydává do lesa a zlepšuje si své dovednosti. Když se jednoho dne místo otce vrátí jen jeho lovecký pes, bez váhání popadne svůj vak a vydává se ho hledat. Narazí však na podivné zvíře, které vypadá jako obrovský hrozivý vlk. Po střetu s ním se probouzí z bezvědomí uprostřed temného vězení.

Klasický příběh všichni známe – Kráska si Zvíře získá svou charismatickou osobností, kvůli stesku po domově jej opustí a vrací se v poslední možné  vteřině, aby zachránila jeho život svou upřímnou láskou. Náš retelling je ale trochu jiný. Pravda, Kráska a Zvíře spolu tráví určitý čas. Ona jej touží zabít, aby pomstila otcovu smrt. On ji touží vycvičit, aby ulovila nadpřirozenou bytost a vysvobodila ho. A jak to dopadne?

To už si přečtěte sami, protože novela za to opravdu stojí. Meagan Spoonerová se knize věnovala po několik let a na textu je to znát. Jedná se o uzrálý vybroušený příběh bez nabubřelých frází. Vyhnula se zbytečným dějovým zvratům, a přesto je příběh napínavý a plný dobrodružného dramatu. Její postavy jsou propracované a mají v sobě dobré i špatné vlastnosti, nit příběhu se odvíjí rychle avšak neuspěchaně.

„Tuhle knihu jsem věnovala sobě. Na lovu jsem psala už od dětství. V hlavě, ve svých snech, při každém dalším vyprávění Krásky a Zvířete. (…) Začátek jsem napsala už na počátku své literární dráhy, když jsem čekala, jestli si mé první knihy všimne nějaký literární agent. Když se z té první knihy stala trilogie, odebralo se Na lovu na polici, kde na ni padal prach. Zůstala tam dalších pět let, kdy jsem psala jiné knihy a učila se plout neznámými vodami spisovatelství,“ píše autorka ve své závěrečné poznámce.

Osobně přiznávám, že jsem tuto, téměř třísetstránkovou knihu přečetla za jediný večer, protože jsem ji nedokázala odložit. Bylo v ní něco známého a přesto nového. Ostatně, posuďte sami. Kniha vyšla v nakladatelství CooBoo, na jehož stránkách si můžete přečíst ukázku.

 

Korektura: K.Ch.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts