Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Turistický průvodce po dechberoucích památkách

9Takový je podtitul publikace České klenoty UNESCO, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství CPRESS. Jedná se o klasickou knihu plnou doporučení a nápadů pro milovníky výletů po naší vlasti, která má čím zaujmout.

Autorem textu je publicista a překladatel Jozef Petro. Někteří jej možná budou znát jako autora jedné z prvních českých knih zaměřených na využití internetu při cestování (Internet a cestování, 2002), jiní spíše jako autora některého z více než dvaceti turistických průvodců. V loňském roce vyšla také jeho kniha Slovenské klenoty UNESCO.

Stejně jako tato kniha je i publikace České klenoty UNESCO rozdělena do tří stěžejních kapitol:

  • Památky na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO
  • Památky na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva
  • Památky na předběžném seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO

V úvodu nás Jozef Petro seznámí s podmínkami pro zařazení na seznam památek UNESCO (je třeba splnit deset kritérií) a sdělí nám také současnou situaci (momentálně je na prestižním seznamu UNESCO 12 našich kulturních památek a 19 je na předběžném seznamu).

Jednotlivé kapitoly jsou pak vždy návštěvou památky. Jedná se o popis města, přírodní lokality či kulturní zvyklosti, rozčleněného do odstavců s podnázvy, které popisují jednotlivé památky či zajímavosti. Hned na úvod je vložen přehled s důvodem a rokem zapsání na seznam UNESCO, poloha v souřadnicích pro GPS, tipy ohledně dopravy na místo, otevírací doba a vstupné i odkaz na webové stránky památky. Najdeme zde také oblíbená „barevná pole“ se zajímavostí o související historické osobnosti či pole s nějakou tou zajímavou perličkou a historkou. Možná si tak někteří z vás vzpomenou na seriál Národní klenoty, který vysílala České televize.

Kniha v pevných deskách je tištěna na kvalitním křídovém papíře a hojně je v ní užito barevných fotografií (jejich nejčastějším zdrojem je Shutterstock). Výhodou je i zvolený formát knihy 26×19 cm, který snadno přibalíte na cesty. Ukázku z knihy najdete na stránkách nakladatelství.

 

Korektura: K.Ch.

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts