Febiofest opouští metropoli, míří do krajů

Febio Fest 2009

Jak vlastně probíhal Febiofest v Praze a co čeká diváky v regionech? Festival pro návštěvníky připravil opulentní hostinu – nabídl celkem 444 projekcí nezávislých, netradičních a originálních filmů, které se jinak do běžné distribuce nedostanou. Febiofest nemá žádné jednotné zaměření, záleží na každém, jak si sestaví svůj program. V kinech Village Cinemas Anděl, Ponrepu a v nákupním centru Černý Most čekaly na diváky snímky nejrůznějších žánrů a témat doslova ze všech koutů světa. Velký ohlas vzbudil například film Předčítač, ve kterém exceluje nositelka Oscara Kate Winslet, rekonstrukce německého terorismu sedmdesátých let Baader Meinhof Komplex nebo magicko-realistický pohled malého chlapce na holocaust ve filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Takto by se dalo pokračovat dál a dál.

Prague Ska Conspiracy; zdroj www.febiofest.cz
Prague Ska Conspiracy; zdroj www.febiofest.cz

Febiofest však nejsou jenom filmy, v rámci doprovodného programu se představily čtyři desítky kapel. Menu, ze kterého mohli návštěvníci vybírat, bylo velmi pestré a žánrově rozmanité- od ska a reggae přes world music, šanson a jazz až po experimentální projekty. Svoji hudbu zde předvedli například Terne Čhave, Prague Ska Conspiracy, Gypsi.cz nebo Fast Food Orchestra.

Jako na každou správnou filmovou událost zavítali i na Febiofest prominentní hosté. Letos se jednalo například o režiséry Thomase Vinterberga, Wima Wenderse nebo Mikea Leiga, kteří zde uvedli svá nové díla.

Vítězný snímek Sníh; zdroj www.febiofest.cz
Vítězný snímek Sníh; zdroj www.febiofest.cz

Festival se neobešel bez tradičního udělování cen.Letos porota vybrala snímek Sníh, pojednávající o neutěšené situaci v Bosně. Režisérka Aida Begićová cenu převzala osobně z rukou předsedy poroty Davida Černého. Zároveň byla rozdělena žánrová ocenění Kristián. Vyznamenáni byli například Jan Tománek za animovaný Kozí příběh nebo Petr Zelenka za Karamazovy. Komedie Vy nám taky, šéfe! obdržela anticenu Hroch za nejhorší český film roku.

Co víc lze k letošnímu ročníku dodat? Snad jen to, že z vajíček se vylíhli krásní filmoví ptáčci a že se diváci v jednotlivých krajích mají na co těšit.

Rate this post

Více z LaCultury...