Apocalyptica: „Eicca je žvanil, Perttu slídil a Mikko šašek.“

Apocalyptica v Praze
Paav Lötjönen při rozhovoru
Paav Lötjönen při rozhovoru

Doufáme, že vaše cesta do České republiky proběhla v pořádku…
Právě začala festivalová sezóna a vy plánujete hrát na několika festivalech. Jaký je rozdíl mezi vystoupením na festivalu a na „normálním“ vlastním koncertu?

Dnes ráno jsme přijeli z Finska, měli jsme asi týden a půl volno. Toto léto odehrajeme asi 15 koncertů a jen jeden bude naše vlastní show. Když porovnám naše koncerty v halách s festivaly, je jasné, že v tom je obrovský rozdíl. Na festivalech nejsou v publiku jen naši fanoušci, takže je to vždy výzva, získat si tyto lidi na naši stranu. Lidé, kteří se nepřišli podívat jen na Apocalypticu, to je skutečná výzva. Nemůžu říct, co mám radši, zda vlastní show či festivaly, obojí je skvělé.

Jak vybíráte skladby pro svou tour?
Na festivalech nemůžete hrát tak… umělecky. Jde tam především o rock’n’rollovou show. Na vlastních vystoupeních můžete oddělovat delší úseky rychlých songů tesknivými skladbami, můžete vytvořit dobrou světelnou show, která celou sestavu zvýrazní. Ale na festivalech je to rock’n’rollová show, lidé se chtějí mít dobře, pobavit se, zúčastnit se skvělé party.

V poslední době jste intenzivně koncertovali.  Kolik vystoupení jste přibližně odehráli od začátku Worlds Collide tour v roce 2007?
Myslím, že jsme odehráli něco kolem 180 vystoupení.

Jaké byly vaše nejzajímavější zážitky?
Právě jsme se vrátili z Ruska, z matičky Rusi, ze Samary. Tam na naši show přišlo asi 100 tisíc lidí. To bylo fakt něco… a pokud si vezmu jiná vystoupení… Rock in Rio v Portugalsku. Hráli jsme asi pro 80 tisíc lidí, předskakovali jsme Metallice. Byl to opravdu výjimečný koncert.

Apocalyptica v Praze
Apocalyptica v Praze

Myslíš si, že lidé z jižních zemí jsou více vášniví, více hudbu prožívají?
Neřekl bych, že jsou vášnivější, jenom víc otevření ve svých reakcích. Pokud cestuješ na jih, reakce jsou více bouřlivé. Pokud cestuješ na sever do Skandinávie, reakce jsou klidnější. Lidé ze severu mohou mít rádi hudbu stejně, milovat ji stejně jako lidé z jihu… ale je to o tom, jak ukazují své pocity a reakce navenek, je to odlišná kultura.

Kdyby sis mohl vybrat místo, kde jsi ještě nehrál – máš nějaké zvláštní přání, kam by ses rád podíval?
Nikdy jsme nebyli v Austrálii, to by bylo skvělé, nebo na Novém Zélandu, to je místo, které bych rád viděl. Ale v tomto případě bych si musel vzít asi 2 týdny dovolené. (smích) Jinak toho moc neuvidíte.

Takže když jste na tour, nejezdíte po památkách…
Někdy na to máme čas, ale dnes už to tak většinou nebývá.

V současnosti vystupujete na pódiu už jen tři cellisté. Je obtížnější hrát vaše skladby jen se třemi celly?
To tedy je. Je to pro nás něco nového, u některých songů nás to dost omezuje. Některé skladby byly napsány pro více cell – šest či sedm, je to hodně o jejich harmonii. A se čtyřmi celly toho samozřejmě zahrajete víc než se třemi, některé songy je opravdu těžké zahrát bez čtvrtého hráče. (pozn. Antero Manninen odešel hrát do orchestru.) Takže některé písničky prostě nehrajeme.

Apocalyptica v Praze
Apocalyptica v Praze

Takže v budoucnosti budete skládat hudbu pro tři cella nebo…?
To určitě ne. Jsem si jistý, že v některých písních bude sto cell… (smích)

Když jste na tour tak dlouho, co tě na tom baví a co je na tom to nejhorší?
No…já mám rád koncertování – když ho není moc. (smích) Myslím, že je to stejné jako se vším v životě. Když něčeho děláte moc, tak se vám to znechutí. Já třeba rád vyučuju hru na cello. Ale když učím až moc, začnu mít pocit, že je to opravdu tvrdá práce… Stejné je to s koncertováním. Miluju vystupování, ale když se dostaneme přes nějakých dvě stě koncertů, je to opravdu… aaah. Musíte si říct, proč to děláte, přesvědčit sami sebe. Je dobré udělat si přestávku a pak se do toho můžete znovu s láskou vrhnout.

Předpokládám, že přestávku budete mít právě teď, po těchto festivalech. Máte už nějaký plán, kdy byste rádi začali nahrávat nové album?
No, jsem si zcela jistý, že album vyjde někdy v roce 2010. Doufejme v nejlepší! (smích)

Máte už nějaké nápady?
Dokonce už jsme složili několik songů.

Skutečně? A jak obvykle vypadá váš tvůrčí proces?
Právě teď je to trošku roztahané, protože jsme na tour, vystupujeme na festivalech, pak máme prázdniny s rodinami a tak… Ale na podzim se soustředíme na skládání nových písniček a nahrávání nových věcí.

Bude to vaše sedmé studiové album. Je obtížné přicházet se stále novými věcmi po všech těch letech?
To teprve uvidíme, ale myslím, že jsme nikdy neměli problémy přijít s něčím novým. Změna by neměla být moc radikální, ale postupná, naše hudba se vyvíjí stejně jako my. Jsme taky jen lidé.

Apocalyptica v Praze
Apocalyptica v Praze

Plánuješ nějaký vlastní projekt jako tví spoluhráči Eicca Toppinen či Perttu Kivilaakso?
Já stále něco komponuju. Na posledním albu jsem měl skladbu Dreamer na zvláštní edici. To byla jen jedna píseň, kterou jsem složil. Moje věci jsou obvykle moc … snové. (smích)
(pozn. Dreamer = snílek)

Vaši fanoušci stále mluví o tom, s kým byste mohli v budoucnu spolupracovat, s jakými zpěváky. Máš nějaké vlastní přání?
Rádi spolupracujeme s jinými umělci, je to zajímavé a v budoucnu bych v tom určitě rád pokračoval, ale není to zrovna jednoduché. Vlastně je pěkně komplikované to všechno uskutečnit, najít zajímavého zpěváka, jako když jsme spolupracovali např. s Tillem Lindemannem ze skupiny Rammstein. Musí se vyřešit tolik problémů, že si často říkám, jestli to vůbec stojí za to. (smích)

Jaká je tvá oblíbená spolupráce – na koho rád vzpomínáš?
Mám rád skladbu Seemann s Ninou Hagen. Krásná emocionální píseň. Rád vzpomínám na všechno, co se v souvislosti s tím songem stalo, líbí se mi videoklip a rád jsem poznal Ninu. Ona je zvláštní osobnost, ale taky velmi, velmi milá.

A tvé oblíbené album?
To se pořád mění. Jaké je mé oblíbené album právě teď? Zrovna jsem si koupil nové album od Depeche Mode, to se mi opravdu líbí – v tuhle chvíli.

A z alb Apocalypticy? Promiň, předtím jsem to neřekla.
Aha, z našich alb… Všechny je nenávidím! (smích)

Ne, ve skutečnosti jsou něco jako vaše děti, nemůžete je nenávidět. Na každém albu je něco dobrého, i když je pro mě někdy obtížné poslouchat naše první album. Ale chápu, proč bylo tak úspěšné, bylo to něco zvláštního, podivného, úplně nového… Na každém albu je něco, co mám rád – i co nenávidím. Některé písničky nemůžu vystát. Moje oblíbené je asi pořád Cult…

Myslím, že už budeme muset končit, takže poslední otázka: Jak bys popsal každého ze svých spoluhráčů ze skupiny jedním slovem?
Eicca je žvanil… Perttu slídil… a Mikko šašek.

Se smíchem se loučíme, děkujeme za rozhovor a Paavo odchází za ostatními dělat rozhovor pro TV Óčko.

Rozhovor a foto: Hana Kovaříková a Jolana Stonawská.

Více z LaCultury...

 • Zuzka (At Bona Fide) „Nahrávky jednou budou, Facebook ne“17. srpna, 2015 Zuzka (At Bona Fide) „Nahrávky jednou budou, Facebook ne“ Druhý ze čtyř plánovaných rozhovorů s ostravskými hudebníky, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu a něco zorganizovat. Shodou okolností se všichni nějak motají kolem klubu PlanB, proto […]
 • Autor Hudebních masakrů Jarda Konáš: Chce to hlavně soudnost!28. ledna, 2013 Autor Hudebních masakrů Jarda Konáš: Chce to hlavně soudnost! Víte, kolik hudebních průšvihů koluje českými médii? S Jardou Konášem, v současné době jedním z nejpopulárnějších blogerů, jsme si v uspěchané, ale příjemné atmosféře ostravské galerijní […]
 • Apocalyptica v Praze21. června, 2009 Apocalyptica v Praze Dne 25. června se v Praze uskuteční oslavy příchodu ve Finsku vzácných teplých dní zvané Midnight Sun. V tento den se scházejí příznivci Finlandia, Vodky, aby oslavili příchod pěkného […]
 • Yvona Bednarová na Čaji o páté10. července, 2019 Yvona Bednarová na Čaji o páté Yvona Bednarová je nadějná česká spisovatelka, která se věnuje psaní dětských knih. Co ji přivedlo ke psaní, na jakých příbězích pracuje a zkoušela psát i něco jiného než četbu pro […]
 • Nejsme chodící jukebox!3. července, 2019 Nejsme chodící jukebox! Rozhovor s Johankou, produkční, hudební manažerkou a zpěvačkou nově vzniklé akustické kapely Copycats. Johanko, jak se z manažerky Degradace stane zpěvačka akusticko-punkové kapely? Co […]
 • Jana Topinková v Čaji o páté11. srpna, 2017 Jana Topinková v Čaji o páté Jana Topinková se věnuje psaní poezie a momentálně dokončuje román                s názvem Dobrou noc, Marie. Jak […]
 • Vlastimil Vondruška v Čaji o páté4. srpna, 2017 Vlastimil Vondruška v Čaji o páté Vlastimil Vondruška, jeden z nejznámějších českých spisovatelů, dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných, […]
 • Omezené možnosti dialogu23. července, 2017 Omezené možnosti dialogu E-mailový dialog mezi publicistou Fedorem Gálem a o dvě generace mladším neonacistou Matějem zaujme v kontextu současné literární produkce zejména svou exkluzivitou. Krajní pravice se […]
 • Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal v Čaji o páté21. července, 2017 Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal v Čaji o páté Květoslav Hönig a Ondřej L. Hrabal jsou autoři knihy Ydris, která je prvním dílem chystané fantasy ságy Odkaz tastedarů. Strávili nad ní více než pět let a příběh doplnili i rozlehlou […]
 • Kapela Lucie vydá novou desku „EVOLUCIE“12. července, 2017 Kapela Lucie vydá novou desku „EVOLUCIE“ Patrně nejznámější česká kapela Lucie přichází po šestnácti letech s novou deskou. Kolekce ponese název EVOLUCIE. Na novém společném díle se podílí celé původní složení legendární kapely, […]
 • Rock for People přiveze spoustu zahraničních hvězd13. června, 2017 Rock for People přiveze spoustu zahraničních hvězd Festival s dlouhou tradicí a zvučnými jmény ve svém lineupu. I letos se bude konat na tradičním místě, tedy v Hradci Králové, ve Festival parku, jinými slovy na letišti. Na […]
 • Petra Štarková v Čaji o páté2. června, 2017 Petra Štarková v Čaji o páté Petra Štarková vystudovala psychologii. Působila v pedagociko-psychologické poradně, v ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež i na lince důvěry pro deti. Nyní pracuje v […]