Rock For People předvedl rekordy

Brian Molko - Placebo, autor: Michal Prouza
Čekání na Arctic Monkeys, autor: Michal Prouza
Čekání na Arctic Monkeys, autor: Michal Prouza

Třetí rok po přestěhování festivalu z Českého Brodu do Hradce Králové přinesl dynamickou směsici velkých zahraničních hvězd jako Placebo, Arctic Monkeys či španělských Ska-P a tradičních tuzemských interpretů, které zastupovali například Vypsaná Fixa, Divokej Bill, Chinaski nebo Sunshine. Letošní rok vyšlo pro tento festival netradičně i počasí a festival zlomil rekord v návštěvnosti, když překonal laťku 26 000 návštěvníků.

Že se budou dít velké věci předpověděl již Večírek pro nedočkavé, kdy se v páteční večer v areálu pohybovalo již 8 000 lidí. Na dvou pódiích se o zábavu postarali domácí kapely Žlutý pes nebo Obří broskev. Trumfem pátečního večírku bylo vystoupení jazzového trumpetisty Laca Décziho, kterého rozvášněný doslova nechtěl nechat odejít z pódia.

Autogramiáda Anety Langerové, autor: Michal Prouza
Autogramiáda Anety Langerové, autor: Michal Prouza

První oficiální den festivalu zajistily zábavu české stálice Chinaski, Wohnout nebo Vypsaná fixa, která speciálně na festivalu vystupovala každý den a posluchačům představila vždy jedno album. Jejich první vystoupení však patřilo jednoznačně k nejlepším. Zaujaly i zahraniční kapely, kdy především Hadouken! předvedl spontánní vystoupení mixu taneční hudby a hutného rocku. Headlineři Arctic Monkeys vystoupili nečekaně v pětičlenné sestavě, jejich konceptuálné rock 70. let nezklamal, ale bylo patrné, že dav v Hradci Králové očekával víc.

Neděle počasím připomínala tropy a tak se nestačily vyměňovat bečky, lidé se vařili ve vlastní šťávě a malinovka se stala hitem festivalu. Nedostatek výčepů je však jen malou výtkou na jinak výborné organizaci. Hudebně se předvedli hlavně Divokej Bill, který natěšenému publiku naservíroval osvečené pecky, ale i novinky z připravované desky. Následný koncert Ska-P do posledního místa zaplnil prostor před pódiem, plno bylo i na přilehlých valech. V tu chvíli bylo však narváno i na právě končící koncert britských The Kooks, kteří přišli s nápaditou porcí svižného rocku a hravých melodií. Tečku za nedělním večerem udělali výborní Tatabojs, pod jejich vedením nebylo člověka, který by netancoval.

Brian Molko - Placebo, autor: Michal Prouza
Brian Molko - Placebo, autor: Michal Prouza

Poslední den už byla na návštěvnících patrná únava, ale vyhecovali se do grandiózního finále. Z českých zástupců nezklamali Sunshine, Clou nebo již zmíněná Vypsané Fixa. Hlavní tahouni však byla večerní vystoupení. Gogol Bordello dokázali slušně zaujmout a předvedli živelnou show. Naproti tomu Bloc Party odehráli fantastický koncert, kde se odprostili od předtočených doprovodů. Frontman Kele Okereke se dokonce nebál vběhnout mezi ječící publikum. Placebo začali s novinkami z desky Battle For The Sun, české publikum tím však nezaskočili a chytlavou píseň Ashtray Hearth nadčený dav skandoval také. Průběžně však zapojili i starší osvědčené pecky jako například Every You Every Me. Po dvou přídavcích se Brian Molko definitivně rozloučil. Závěr celého festivalu obsarala britská legenda taneční hudby 90. let Underworld. Zejména hit z filmu Trainspotting Born Slippy lačně přijalo tančící publikum.

Počasí, hvězdné zahraniční obsazení, česká klasika a nové neokoukané kapely. Tento mix pořadatelům letošního festivalu Rock for People vyšel dokonale. Pro další festivaly je laťka nastavena hodně vysoko a je možné, že se k ní nikdo nepřiblíží. Pokud budou další ročníky ještě lepší, máme se na co těšit.

Rate this post

Více z LaCultury...

Absolvent žurnalistiky na Fakultě sociálních studií MU a ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě MU. V projektu LaCultura.cz by měl být na pozici šéfredaktora, zkušenosti nabíral šéfredaktorováním mutace časopisu Prvákoviny, občasným přispíváním na web Idnes.cz, psaním na již neexistující vlastní blog, vytvářením PR článků. Web LaCultura.cz vede a provozuje pro zábavu a zájem o kulturu s lidmi, kteří tyto zájmy sdílí také. Zajímá se o kulturu, ženy, pivo, Portugalsko a Web "2.0".