Punkem nepoznamenaná Nouvelle Vague

„Původní představa Nouvelle Vague byla zapojit do projektu mladé zpěvačky, které neznají význam punkové a postpunkové hudby. Tímto způsobem totiž vnášejí do písní něco svěžího a naprosto  nového. A ono to zafungovalo. Tak se toho držíme dál,“ řekl producent a aranžér všech dosavadních desek kapely Marc Collin.

Opravdu to zafungovalo. Díky tomu, že je pro zpěvačky nějaký hit např. ze 70. let prostě další novou písničkou, ho mohou podat úplně novým způsobem, aniž by jim v hlavě pořád zněl originál. Paradoxně může být znalost původní verze rušivým elementem.  Je pak celkem těžké se od ní při zpěvu oprostit. To znám z vlastní zkušenosti.

Nová vlna

Kapela slavila úspěch s již prvním CD Nouvelle Vague (2004). Písničky např. od  Joy Division, The Clash, The Cure, Depeche Mode podala v milém tempu bossa novy.

Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com
Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com

Mimochodem, „bossa nova“ znamená v portugalštině, stejně jako „nouvelle vague“ ve frazcouzštině, „nová vlna“.  Je to takový malý vtípek. Skupina tímto názvem jednak vzdává hold uměleckým filmům francouzského režiséra Jean Luc Godarda, představitele filmové Nové vlny 60. let. Potom odkazuje na zdroj jejich práce, tedy na punk, ale především na „new wave“ [taktéž „nová vlna“], kterýžto hudební směr také často přepracovávají. No a v neposlední řadě samozřejmě naráží na hudební styl, ve kterém se cítí nejjistěji, tedy právě na tu zmíněnou bossa novu.

O úspěchu debutu kapely svědčí i to, že když mi můj táta hledal na internetu slova k písničce Guns of Brixton od The Clash, našel jen fůru odkazů na karaoke od Nouvelle Vague. Pardon, hoši, na vás už se nezpívá.

Reklamní tah

Druhá deska Bande A Part (2006) už byla očekávaná s napětím. A nezklamala.

I ten, kdo nemá naposlouchané celé druhé CD, zná určitě přezpívanou skladbu Dance With Me, původně od postpunkových Lord Of The New Church. Jistou dobu byla právě tahle píseň dokola omílaná v reklamních breacích na všech televizních stanicích i u nás [byla to reklama na jednoho telefonního operátora]. Hned první týden se pak na internetu množily dotazy, kdože to zpívá na cestu těm telefonistům. I tak se dá dělat skrytá reklama. V reklamě.

Na desce  najdete i  předělávky kapel Buzzcocks, Blondie, Echo And The Bunnymen, Yazoo nebo Billy Idola a jeho Generation X.

Do třetice po třech letech

Tentokrát už s tříletým odstupem vydala letos v červnu Nouvelle Vague své  další CD, nazvané jednoduše NV3. Možná to trvalo trochu déle proto, že se kapela vzdálila jim tak blízké bossa nově. Zkusila totiž přesedlat  na americké country a bluegrass.

Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com
Nouvelle Vague, zdroj: www.nouvellesvagues.com

Teď je otázkou, zda  nový styl kapele sluší. Myslím si, že v Evropě, kde je hlavní pole působnosti kapely, tenhle hudební žánr zas tolik fanoušků nemá. Ale, je to prostě Nouvelle Vague, že jo.  Takže posluchače bude mít stejně. I když mnohdy možná jen ze setrvačnosti, nebo nostalgie k hitům mládí. Stejně se ale najdou tací, kteří skupině neodpustí, že ona opustila ten kolébavý rytmus, který se tak hodil k odpočinku, nebo k romantické večeři.

Na druhou stranu podotýkám, že i přes žánrový posun kapela neztratila svůj tradiční sound. Do značné míry je to způsobeno lehkým zpěvem Melanie Pain, Nadeah Mirandy, Mariny Celeste, Phoebe Killdeer, Siljie nebo Eloisie. Stará známá jména dopomáhají k tomu, že někdy ani nepoznáte, že je to vlastně country.

Na NV3 najdete v novém hávu třeba písničky od Depeche Mode, Sex Pistols, Talking Heads, Psychedlic Furs, Magazine, Plastic Bertrand nebo Police.

Protože přišlo tvůrcům desek přeci jen trochu nespravedlivé, že jen tak sklízejí úspěch s cizími písničkami, přizvali k natočení poslední desky i některé z původních interpretů skladeb. Sestavili jakýsi „dream list“, tedy seznam zpěváků, které by na desce rádi měli. Z kontaktovaných pak téměř všichni souhlasili.

Tak můžete na NV3 slyšet duety např. s Martinem Gorem [Depeche Mode], Barry Adamsonem [Magazines] nebo Ian McCullochem [Echo And The Bunnymen].

Znovu do Prahy

Před dvěma lety Nouvelle Vague beznadějně vyprodala koncert v pražském Paláci Akropolis. Letos se tam vrací.

22.9.2009 na tomtéž místě představí svou červnovou desku NV3. Zcela jistě však zazní hity i z desek předešlých.

Přijďte si tedy sami udělat názor na to, jestli byla obměna žánrového šatníku kapely správným rozhodnutím.

Vstupenky seženete v předprodeji v sítích Ticketpro a Ticketportál za 490 Kč. V pokladně Paláce Akropolis pak za 430 Kč.  Na místě budou k dostání za 500Kč.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • MUSIC INFINITY uvádí: Ulrich Schnauss (GER) + aus (JP)22. března, 2013 MUSIC INFINITY uvádí: Ulrich Schnauss (GER) + aus (JP) Německý hudebník Ulrich Schnauss bude hostem dubnového večera Music Infinity a pozve návštěvníky Paláce Akropolis na výlet do své psychedelické utopie, v níž se potkávají melancholické […]
 • DEEP FOREST legenda na poli world music27. prosince, 2012 DEEP FOREST legenda na poli world music Jako pilotní akci nového projektu Top of the world uvádí Palác Akropolis koncert legendárních DEEP FOREST, kteří tak poprvé vystoupí v České republice a představí při tom své nové […]
 • Vasilův Rubáš láká na Konec světa3. prosince, 2012 Vasilův Rubáš láká na Konec světa Jsou trhlí a nápadní. A nebojí se udělat průvan v české scéně.
 • Patrick Wolf acoustic1. prosince, 2012 Patrick Wolf acoustic Patrick Wolf slaví výročí 10ti let svého hudebního působení vydáním akustického alba Sundark and riverlight. Dvojalbum obsahuje nově přepracované akustické verze vybraných skladeb, mezi […]
 • Podzimní Levellers tour part 2: Konečně doma aneb Vítejte v Akropoli21. října, 2012 Podzimní Levellers tour part 2: Konečně doma aneb Vítejte v Akropoli Druhá část naší tour nás zavedla do prostředí Paláce Akropolis a celý koncert předčil naše očekávání.
 • Křehká mrazivá muzika nás přijde ochladit v prvních jarních dnech24. března, 2012 Křehká mrazivá muzika nás přijde ochladit v prvních jarních dnech Ke konci března - tedy 25. 3. - vystoupí v Paláci Akropolis islandský skladatel Ólafur Arnalds. Tento mladý hudebník je znám především svou snahou skloubit klasickou a soudobou […]
 • Sázavafest 2011 od hlavy až k patě23. května, 2011 Sázavafest 2011 od hlavy až k patě Festivalová sezóna je doslova za dveřmi, stači jen otevřít a vstoupit. Sázavafest sice zrovna nepatří mezi první hudební vlaštovky, v našich končinách je ale rozhodně jednou z největších. […]
 • Přeplněný Palác Akropolis tleskal Gabin 28. února, 2011 Přeplněný Palác Akropolis tleskal Gabin Stejně jako když tu hráli posledně, i letos vyprodali italští Gabin vinohradský Palác Akropolis do úplně posledního místa. Vlastně se pravděpodobně prodala i ta místa, která už v sále ani […]
 • Gabin po letech opět v Praze2. února, 2011 Gabin po letech opět v Praze Když se řekne něco o kapele Gabin, je dost možné, že nebudete vědět, o koho se jedná. Ale troufám si říct, že jejich skladby znáte. Z reklam, ze seriálů a tak vůbec. Zejména jejich Doo Uap […]
 • A kde budete slavit silvestra Vy?27. prosince, 2010 A kde budete slavit silvestra Vy? Ještě nemáte jasno v tom, kde budete vítat nadcházející rok? Tak si pojďme představit, co pro nás pražské bary a kluby připravily...
 • První jména příštího Sázavafestu20. prosince, 2010 První jména příštího Sázavafestu Sázavafest, jeden z největších tuzemských festivalů, prozradil první potvrzené zahraniční kapely. Budou to miláčci domácího publika drum’n’bassoví KOSHEEN, úspěšný francouzský elektronický […]
 • Triumvirát na Akropoli: Garcia, Johnson, Truffaz14. března, 2010 Triumvirát na Akropoli: Garcia, Johnson, Truffaz Jo. Garcia. Johnson a nakonec Truffaz. Musim to vzít podle abecedy, protože by bylo velkou chybou postavit jeho spoluhráče coby guests a basta. Konečně páteční koncert (5. III. 2010) v […]

Miluju hudbu. Zpívám. Miluju film. Na ty jen koukám. Tak jest:)