Shantel v Akropoli: východ v západním podání

Shantel, zdroj: www.myspace.com/shantelbucovinacluborkestar
Shantel, zdroj: www.myspace.com/ shantelbucovinacluborkestar

Do Prahy přijel Shantel a jeho Bucovina Club Orkestar především představit nové CD Planet Paprika, které vyšlo na konci srpna.  Protože hlavním cílem Shantela je přiblížit tradiční hudbu Balkánu moderním lidem, mixuje východní rytmy s elektronikou. To se ale projevuje hlavně na deskách. Naživo je Shantel opravdu živý a neelektronický. Všechny zvuky jsou pravé a vycházejí s opravdových nástrojů.

Možná si říkáte, že je to snad jasné, ale dneska bych se i hádala. Shantel a jeho „klub“ však nic nešidí a jeho koncerty jsou tak naprosto úchvatným zážitkem.

I ve středu 7.10. hráli a zpívali všichni naplno a s vervou. Svědčí o tom i smyčce houslistů, kterým ke konci zbývalo už jen pár funkčních žíní. Zbytek divoce poletoval kolem hlav všech, kdo byli na blízku.

Troufám si říct, že všichni, kdo do Akropole přišli, budou nemocní.V narvaném sále totiž celé publikum bez výjimky tančilo. Bylo to úplně poprvé, co se tancovalo opravdu všude. Kdo na koncerty chodí, ví, že většinou se tančí jen v několika prvních řadách. Tady ne. A protože bylo vedro venku, bylo vedro i vevnitř  (větší, než obykle). Po chvilce už  všichni vypadali jako po dvou hodinách náročného cvičení. A takhle mokří se pak posluchači vydali do žižkovských ulic. Mě taky škrábe v krku…

Shantel, zdroj: www.myspace.com/shantelbucovinacluborkestar
Shantel, zdroj: www.myspace.com/ shantelbucovinacluborkestar

Celé seskupení na podiu rozhodně nebylo s pohybem pozadu. Pečlivě upravení muzikanti měli už od poloviny party  uvázané kolem hlavy kravaty místo čelenek. Sám Shantel sešel nejednou i do publika. Pokud zrovna nehrál na kytaru, tančil spolu s publikem. A nebylo to jen takové to sejití „aby se neřeklo“. Sešel dolů, kde také nějakou dobu pobyl a to nejen pod podiem. Pohyboval se skoro po celém sále. Když zpíval písničku od Gorana Bregoviče, donutil si posluchače dokonce dřepnout na bobek.

Večer byl, jak vidíte, plný překvapení. Koncert, který začal také celkem nečekaně přesně ve 20.00, trval i s dlouhým přídavkem přes dvě hodiny. Během přídavku si jedna slečna dokonce mohla zatančit se Shantelem přímo na podiu. Pokud jsem pak viděla dobře, dostala na konci odměnu balenou ve flašce.

Co vám budu povídat. Nadšení, energie, talent, pohyb, výborná hudební sóla, zábava, štěstí…nádhera. Tak nějak bych to vyjádřila. I když to ve skutečnosti nejde…to se musí poznat osobně!

Více z LaCultury...

Miluju hudbu. Zpívám. Miluju film. Na ty jen koukám. Tak jest:)