Mládeži nepřístupná Rihanna

Není to tak dávno, co se z mobilních telefonů náctiletých slečen a „šamponků“ linul známý popěvek „ella, ella, eh eh eh.“ Zpěvačka byla na vrcholu své kariéry a polovina světa ji zbožňovala. Její úspěch pak ještě potvrdily singly Take a Bow nebo Disturbia.” Rihanna ze sebe udělala zlou holku a tato image a drsnější skladby oproti minulým deskám byly sázkou na jistotu. Samozřejmě, že šlo o prvoplánové hity pro širší masu posluchačů, ale písničky to rozhodně nebyly špatné. Tímto obdobím si navíc musí projít snad každý umělec, než dostane vlastní svobodu kreativně tvořit. V dnešní době to však často bývá kámen úrazu a cesta do zapomnění.

Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com
Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com

Rihanna v podstatě stála před příslovečným rozcestím, kdy jedna cesta je lemována kytičkami a motýlky a ta druhá je zarostlá trním plná pavouků a jiné havěti. Předpokládám, že by si logicky vybrala tu hezčí a zapěla nám další jednoduchý celosvětový superhit, kdyby se ale nestala ona osudná událost v den předávání cen Grammy. Nebudu tento incident rozpitvávat, napsáno bylo o něm už dost. Avšak hodně špatnou ironií musím poznamenat, že potyčka s Chrisem Brownem ji pozitivně nasměrovala na tu těžší a pro posluchače zajímavější cestu.

Všechno to okolo kauzy Rihanna vs. Chris Brown se podepsalo na rukopisu a představě o albu Rated R. Rihanna se textařsky podílí na většině písní a je to na první poslech znát. Velice silné texty plné zloby, trápení, rezignace i ostrých slov. Zpěvačka se nebojí svou bývalou lásku poslat do patřičných mezí ani přiznat, že se sama chovala hloupě.

Hudebně je Rated R především velice pochmurné, depresivní a někdy i agresivní. Taneční rytmy a jednoduché R&B bylo vyměněno za tvrdší hip-hopové beaty a elektrické kytary. Ve skladbě “Rockstar 101” hostuje i legendární kytarista z kapely Guns ´N Roses Slash. Kytary se však objevují ve více skladbách a skvěle doplňují celkové aranžmá. Dalším příjemným překvapením je zapojení a výrazné zlepšení Rihannina už tak zajímavého hlasu. Tentokrát emocemi nešetří a taková smířlivost v Russian Roulette nebo naštvanost ve “Wait Your Turn” je úžasná.

Album otevírá intro “Mad House” a to ihned naznačuje, jakým směrem se celá deska bude ubírat. Hororový hlas nás za pomocí ofenzivních beatů uvede do zmatené, zklamané i hodně rozzuřené mysli mladé ženy. Následují textově sebevědomé “Wait Your Turn” a “Hard“, kde za pomocí nekompromisního zvuku všem Rihanna vzkazuje, že ještě není odepsaná. V rockově laděné “Rockstar 101”, kde ji na kytaru hraje samotný Slash, zpívá o tom, že už není malá holčička a klidně se označí za rockovou hvězdu. A kupodivu není těžké jí to uvěřit. První singl, “Russian Roulette” je hodně depresivní baladou, kde není nouze o protáčení bubínku u revolveru či výstřely. Skladba stojí na výborném hlasovém projevu zpěvačky a skutečně pochmurné náladě. Mrazivý dotek vytvářející video najdete pod článkem. Podobný pocit vyvolává i “Fire Bomb,” kde Rihanna zpívá o nešťastné lásce a nechá sebe i milence docela drasticky zemřít: “I just wanna set you on fire so I won´t have to burn alone”. V Rude Boy zase provokuje svého expřítele a o spálení se ve vztazích zaes pojednává vynikající duet s Will.I.Amem “Photographs”.”Any muthaf**a wanna disrespect, playin with fire finna get u wet.” Úryvek z následující “GFL mluví za vše. S Rihannou už takhle nikdo zacházet nebude. Španělsky laděná “Te Amo” zase vyobrazuje rozhovor zpěvačky se svým druhým já. “Cold Case Love”, kterou napsal Justin Timberlake je nadpozemským kouskem, který se postupně rozjíždí a baví až do konce. “What you did to me was a crime,” pěje vyčítavě o incidentu. Spolu s opět výborným vokálem zpěvačky je to jedna z nejlepších skladeb. Album končí s písní “Last Song”, kde se výrazně ke slovu dostávají opět kytary. A milý Slash mi promine, ale tady znějí mnohem líp než v “Rockstar 101.”

Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com
Rihanna, zdroj: www.islanddefjam.com

Málokdy mám co říct ke každé písničce, nicméně Rihanně se podařilo natočit komplexní album s jedinečnou atmosférou. Zaručené superhity na něm nenajdete, kvalitu ano. Písničky se navíc úžasně podporují, slabší hudební podklad vytáhnou něco říkající texty a nebo zpěv a naopak. Zpěvačce se definitivě podařilo mít celé album pod kontrolou. Podstatnou skutečností je, že je v této roli naprosto uvěřitelná a její proměna vyvolává u posluchače ať už pozitivní nebo negativní reakce. Je načase uznat, že z popové loutky se stává umělkyně, která ví co chce a má v hudbě co říct. Nerozpakuji se tedy Rated R označit za jedno z nejvýraznějších rhythm and bluesových alb roku.

Stísněný a intimní dojem navíc umocňují i fotky a přebal. Převažují černobílé, hodně odvážné fotografie plné ostnatých drátů, prázdných figurín, krvavých nápisů a nebezpečně vyhlížejícího hřebu ve tvaru počátečního písmena jména interpretky. Zlí jazykové tvrdí, že má poněkud emo období. Problém je, že tím hřebem by neohrozila svoje žíly.

Faktem zůstává, že to není hitové album. Což by mohl být pro Rihannu problém. Odliv nadšených holčiček snažících se za rytmů “Don´t stop the music” být “bad” jako ona může mít fatální dopad na prodejnost alba. A čísla vládnou světu. Jestli se Rihanna stane uznávanou umělkyní, protože tímto albem si našlápla bravurně, uvidíme na jejím příštím počinu. Prozatímní nepříliš vysoká umístění v žebříčcích Rihanně zlověstně vyhrožují a nepotřebují k tomu ani ostnatý drát. Doufám, že se téhle cesty nevzdá a za dva roky nebudeme v tramvaji slýchat “Parasola-ola-ola, oh oh oh.

Rihanna – Rated R (2009)
Vydavatel: Universal Music
Čas: 51:48
Tracklist: Mad House, Wait Your Turn, Hard (feat. Young Jeezy), Stupid In Love, Rockstar 101 (feat. Slash), Russian Roulette, Fire Bomb, Rude Boy, Photographs (feat. will.i.am), G4L, Te Amo, Cold Case Love, The Last Song

Více z LaCultury...

 • Získá Grammy drsný rapper nebo slečna z cukrového obláčku?2. Prosinec, 2010 Získá Grammy drsný rapper nebo slečna z cukrového obláčku? Nominace na předávání cen Grammy za přínos hudbě, které se uskuteční 13. února 2011, byly odtajněny!
 • Rihanna se vrací do klubů5. Září, 2010 Rihanna se vrací do klubů Barbadoská zpěvačka Rihanna se nechala cenzurovat ani ne rok a už je zpátky s novým hudebním materiálem. Tentokrát má v plánu pomocí diskotékových vypalovaček dobýt Evropu.
 • Čechomor v Liberci14. Květen, 2009 Čechomor v Liberci Po delší odmlce skupina Čechomor zas zavítala na sever ke svým fanouškům a ti rozhodně nemohli být zklamáni.
 • V Praze se rozezní šansony3. Prosinec, 2009 V Praze se rozezní šansony Přemýšlíte čím si zpříjemnit adventní čas? Jak uniknout spěchu a stresu, který na Vás útočí ze všech stran, a kde najít ztracenou duševní rovnováhu? Nebo jen máte chuť poslechnout si […]
 • Trilobity nebrat, vše ostatní sebrat4. Únor, 2016 Trilobity nebrat, vše ostatní sebrat Tento humorný, vyzývavý název dostala výstava, kterou můžete navštívit do 18. 3. 2016 v berounském Muzeu Českého krasu. Není to tak dávno, co milovníci filmu uctili výročí 104 let od […]
 • Zahrajte si v prostředí Magických vikýřů25. Květen, 2017 Zahrajte si v prostředí Magických vikýřů V souladu s koncepcí projektu ORBIS PICTUS PLAY je navržena expozice Magické Vikýře PLAYpro Galerii Malostranské besedy, která potrvá do 30.6.2017. Zkuste vyloudit zvuky pomocí […]
 • Probudím se někdy… nebo jsem vzhůru?22. Listopad, 2014 Probudím se někdy… nebo jsem vzhůru? West je úspěšný středoškolák a má vše, co si jen může přát. Avšak jednoho dne se probudí po nehodě v nemocnici – ochrnutý a bez možnosti mluvit. Jediné, co ho udržuje při smyslech, jsou […]
 • Závěrečný koncert dirigentských kurzů 14. Únor, 2013 Závěrečný koncert dirigentských kurzů Ve spolupráci s pařížskou konzervatoří Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Parisse se nám na mimořádném koncertě JFO představí osm účastníků dirigentských kurzů, […]
 • Naruto jde do tisku18. Červenec, 2011 Naruto jde do tisku Připravovaný nástup populárních manga sérií je tady. V pondělí 25. 7. se z tiskáren vyřítí mladý ninja ve svém prvním svazku.
 • Soutěž o nové lupeny1. Duben, 2017 Soutěž o nové lupeny Tak to vypadá, že konečně dorazilo jaro. Na stromech pučí nové listí, v trávě vykukují první kvítky a holkám se lesknou oči v očekávání nové lásky. Cože, že tyhle ciráty patří už jen […]
 • Otakar Lebeda ve Valdštejnské jízdárně28. Říjen, 2009 Otakar Lebeda ve Valdštejnské jízdárně Jako velmi nadějný žák Julia Mařáka vystupoval vedle Antonína Slavíčka, Františka Kavána a dalších umělců, jejichž jména jsou dnes mnohem známější, než to jeho. Vyzkoušel realistickou […]
 • Tajnosti okolo nového alba Billy Talent odtajněny31. Červenec, 2012 Tajnosti okolo nového alba Billy Talent odtajněny Kanadská punk rocková kapela Billy Talent hodlá v brzké době vydat své, již čtvrté, album. A co na něm můžeme čekat?

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*