Best of 2000-2009? Uplynulé desetiletí v populární hudbě

Radiohead, zdroj: MySpace.com

Článek je koncipován jako výběr jednoho nejlepšího alba za každý rok zvlášť (a vybrat opravdu nebylo snadné), nikoli jako žebříček deseti nejlepších, přesto se částečně kryje s žebříčky nej desek dekády, které po novém roce vznikají. Přelomová kvalita se vyskytovala hlavně v první polovině desetiletí, ale i v dalších letech to stálo za to. Takže se, prosím, připoutejte. Průlet desetiletím začíná!

Radiohead - Kid A
Radiohead - Kid A

2000:
Radiohead – Kid A

Novátorské a pro fanoušky kapely hodně nečekaně znějící album.  Následovník OK Computeru, který je dostal na vrchol světové scény, nabízí spojení kytarové a elektronické hudby do neslýchaně temné  podoby. Silná změna zvuku z rockových písniček do jednoho plynoucího, těžko dělitelného celku.

2001:
The Strokes – Is This It

Znovuzrození rock’n’rollové garážové hudby. Jednoduché a úderné rify dovedené do dokonalosti a posazené do pohodového tempa, špinavý zvuk a charizmatický frontman Julian Casablancas „zachránili“ rock a stali se miláčky publika.

2002:
Interpol – Turn On the Bright Lights

Černé obleky, černé myšlenky, černá hudba. Začíná post-punk revival. Debut skupiny z New Yorku nabízí kytary, zádumčivý vokál a texty Paula Bankse odkazující na legendy Joy Division, zároveň však mající vlastní, současný sound.

Fever to Tell - Yeah Yeah Yeah
Fever to Tell - Yeah Yeah Yeah

2003:
Yeah Yeah Yeahs – Fever to Tell

Další debutová deska, která stála za to. Punková kapela bez baskytary a se zpěvačkou? Proč ne. Karen O a její kolegové mají energie a talentu na rozdávání. I ve třech se dá udělat „bordel“, který se ovšem skvěle poslouchá.

2004:
Arcade Fire – Funeral

Kanadská indie formace natočila naléhavé a originální album, které je právem zařazováno mezi ty nejlepší díla posledního desetiletí. Přestože smyčce a rock mi dohromady příliš neimponují, Arcade Fire (a The Frames) jsou výjimka.

2005:
Fiona Apple – Extraordinary Machine

Fiona s těžkým osudem a s oceněním MTV jako Nejlepší začínající umělec si při tvorbě třetího alba postavila hlavu a celé ho přetočila. Vznikla tak úžasná, barevná deska, která při každém poslechu pohladí Vaše uši. Její  hlas je nezaměnitelný.

Whatever People Say I Am, Thats What Im Not - Arctic Monkeys
Whatever People Say I Am, Thats What Im Not - Arctic Monkeys

2006:
Arctic Monkeys – Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not

Angličtí chlapci přišli se svým debutem nesoucím ultradlouhý název a obrovskou dávku energie, kterou se jim podařilo částečně zkrotit a skvěle sehrát do chytlavých kytarových aranží. Je to rockový, mladistvý a zábavný nářez, při kterém si všichni zaskáčou a fanynky zaječí.

Na tomto místě je třeba ještě jeden český počin, a to album Neurobeat od pražské původně hip-hopové formace WWW. Tato geniální deska překračuje svojí kvalitou hranice. A pouze protože je česky, nemůže být doceněna celosvětově.

2007:
Bloc Party – A Weekend In The City

Po kvalitní první desce z roku 2005, která trochu připomínala staré nahrávky kapely Gang of Four, přišel nástupce, který rozvíjí jejich styl do větší osobitosti oproti předchozímu albu. Kapela si postupně vytvořila svůj vlastní zvuk a nezaměnitost. Je to album plné nápadů a emocí.

Third - Portishead
Third - Portishead

2008:
Portishead – Third

Návrat na scénu v trochu jiné podobě, ještě depresivnější než dříve. V devadesátých letech spolu s Massive Attack definovali trip-hop, teď ho dovedli do jiných končin. Za deset let od živáku v NYC zestárli, ale nic ze své originality neztratili. V jednoduchosti je síla.

2009:
Fever Ray – Fever Ray

Sólový projekt zpěvačky Karin Dreijer Andersson ze švédského dua The Knife, majitelky originálního a maximálně strhujícího hlasu, je atmosférická, ambientní elektronika. Vyvstává z toho magie a samotné kořeny severské identity. Tohle je hudba na noc, a ty sny pak stojí za to.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Velká britská jména na Rock for People – nadšení i zklamání8. července, 2009 Velká britská jména na Rock for People – nadšení i zklamání Letošní ročník festivalu Rock for People pro mě měl být něco jako splněný sen. Arctic Monkeys, Bloc Party, The Kooks a Placebo patří už pěkně dlouho mezi moje top kapely. Slyšela jsem od […]
 • Duben ve jménu Yeah Yeah Yeahs15. dubna, 2013 Duben ve jménu Yeah Yeah Yeahs Karen O., Nick Zinner a Brian Chase aneb kdo by neznal toto trio z amerického New Yorku. Známě uječená Karen O. a kytaroví mágové po jejím boku - to je kapela Yeah Yeah Yeahs, která mísí […]
 • THOM YORKE Z RADIOHEAD PRÍDE SO SVOJIM NOVÝM PROJEKTOM ATOMS FOR PEACE!28. února, 2013 THOM YORKE Z RADIOHEAD PRÍDE SO SVOJIM NOVÝM PROJEKTOM ATOMS FOR PEACE! Skupina Atoms for Peace bude patriť k vrcholom nielen tohtoročnej dramaturgie festivalu Bažant Pohoda, ale aj jeho celej sedemnásťročnej histórie. Zoskupenie okolo frontmana Radiohead […]
 • Divokej Bill vydává „bestofku“22. března, 2011 Divokej Bill vydává „bestofku“ Kapela Divokej Bill vydala před pár dny očekávanou kompilaci největších hitů. Výběrové album Unisono (Best of 2000 -2010) záhy doplnil také videoklip právě ke stejnojmenné písni.
 • Radiohead – King of Limbs – nová dimenze nejen pro zainteresované23. února, 2011 Radiohead – King of Limbs – nová dimenze nejen pro zainteresované Už 18. února spatřila světlo světa osmá studiovka anglických experimentátorů Radiohead, s podivným názvem King of limbs. A opět (jako s každým jejich novým albem) nás utvrzují v názoru, že […]
 • Interpol s novým albem a bez basáka27. září, 2010 Interpol s novým albem a bez basáka Newyorská post-punková skupina vydává po třech letech své již čtvrté album a snaží se nám dokázat, že Interpol dospěl a stále má co nabídnout. Tihle následovníci hodně omílaného kultu Joy […]
 • Praha na vlnách Radiohead13. srpna, 2009 Praha na vlnách Radiohead Charismatická kapela v čele s Thomem Yorkem zavítá během svého letního turné i do České republiky, neváhejte a nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost.
 • Rock For People předvedl rekordy7. července, 2009 Rock For People předvedl rekordy Festivalpark na letišti u Hradce Králové přinesl o prodlouženém víkendu největší domácí festivalovou událost letošního léta. Proběhl zde 15. ročník letního festivalu Rock For People. […]
 • Recyklované pohádky míři na pulty obchodů25. září, 2014 Recyklované pohádky míři na pulty obchodů V rámci vzdělávacího programu pro děti ze základních a středních škol „Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět“ vznikla ve spolupráci se známými osobnostmi kniha s názvem Recyklované pohádky. […]
 • Tajemství Querburů2. května, 2022 Tajemství Querburů Michal Vlk je český autor knihy Tajemství Querburů. Obálka knížky je opravdu povedená, výrazná a zaujme. Uvnitř najdeme ilustrace, které poutavě knížku doplňují, akorát je škoda, že nejsou […]
 • Mezi Beverly Hills a Pornhubem19. října, 2018 Mezi Beverly Hills a Pornhubem Výtečný Prvok, Šampon, Tečka a Karel mohl nejednoho čtenáře namotivovat k ještě populárnějšímu autorovu počinu, tedy k Malému pražskému erotikonu. Pravdou ovšem je, že za […]
 • Knihovna pro všechny25. října, 2010 Knihovna pro všechny Ve dnech 4. - 10. října 2010 proběhl již 14. ročník akce s názvem TÝDEN KNIHOVEN, jejíž mottem je ,,Knihovna pro všechny“. Tato událost je každoročně přínosná pro čtenáře a návštěvníky […]

3 komentáře

 1. Pěkný článek! :) Pár jmen mi tam sice chybí, ale jinak vcelku souhlasím s výběrem :)

 2. Ne že by se nedalo poznat, jakého že je autor zaměření, co se hudby týče. Ale i tak určitě padla některá „vlídná“ jména:)

 3. Jugg: Jsem si toho vědom a bylo to tak také zamýšleno. Nesnažil jsem se o nic „objektivního“. Jinak výběr vznikal tak, že jsem měl ze začátku na každý rok okolo pěti desek a z nich jsem musel s velkým sebezapřením postupně vybrat vždy jen jednu. Fakt, že nakonec víceméně převážilo indie a alternativní rock, koresponduje s mým osobním zájmem, ale v tom širším výběru jsem měl větší stylovou rozmanitost.

Komentáře jsou uzavřeny.