Letní festivaly odhalují termíny a první jména interpretů

Festivalovou sezónu v Česku již tradičně otevírá příznačně nazvaný multižánrový festival Votvírák (oficiální stránky), na který je vstup úplně zadarmo a mezi vystupujícími najdete vesměs známá jména tuzemského popu a roku (vloni tu vystoupila třeba Lucie Bílá, Wohnout, Ewa Farna a dokonce i první český boyband Lunetic). Letos se bude konat ve dnech 11.-13. 6. 2010 v Milovicích.

Vašek Bláha z kapely Divokej Bill na Trnkobraní '09, autor: Jakub Jedelský
Vašek Bláha z kapely Divokej Bill na Trnkobraní '09, autor: Jakub Jedelský

Začátek festivalové sezóny rozhodně nepřipraví hudební nadšence o finance ušetřené na celé festivalové léto. 24. – 27. 6. 2010 vás o tom přesvědčí sedmý ročník multikulturního United Islands of Prague. I na něm se totiž vstup neplatí. Koná se na pražských ostrovech uprostřed Vltavy a v prostorách pražských klubů. Interprety snad již brzy zveřejní na www.unitedislands.cz.

Největší tuzemský rockový festival Rock for People letos již počtvrté obsadí plochu královéhradeckého letiště, a to ve dnech 3. – 6. 7. 2010. Organizátoři festivalu již odtajnili několik jmen vystupujících českých, ale i zahraničních skupin, které jsou prozatím poněkud tvrdšího ražení. Jsou to NOFX, Evergreen Terrace, Wisdom In Chains a Rekoner a staří známí Vypsaná Fixa, Divokej Bill a UDG. Jestli bude konečný line-up tak velkolepý jako minulý rok, to se v nejbližších měsících teprve dozvíme, ale zatím můžeme svá přání a tužby vyslovit na fóru na oficiálních stránkách festivalu.

Ve dnech 15. – 18. 7. 2010 proběhne jeden z nejoceňovanějších českých festivalů, multižánrový Colours of Ostrava. Na několika scénách v Ostravě jistě i letos vystoupí největší hvězdy světové world music a spousty dalších hudebních žánrů. Aktuality sledujte na stránkách www.colours.cz.

Za zmínku určitě stojí i v českém prostředí unikátní festival CREEPY TEEPEE. Loňský nultý ročník přivezl špičku světové alternativní hudební scény, ne jinak tomu snad bude i letos. Festival se bude konat ve dnech 15. – 18. 7. 2010 v Kutné hoře, a to v rámci festivalu vizuální a hudební kultury GASK Artfest. Součástí festivalu je i přehlídka filmů a současného výtvarného umění. Více informací na www.gaskfest.cz.

Autogramiáda Anety Langerové na Rock For People '09, autor: Michal Prouza
Autogramiáda Anety Langerové na Rock For People '09, autor: Michal Prouza

Organizátoři série minifestivalů pod názvem České Hrady sice ještě nevyzradili přesná data, ale na druhou stranu už teď známe většinu účinkujících. Budou jimi Kryštof, Monkey Business, Aneta Langerová, Bratři Ebenové, Dan Bárta, Katarína Knechtová, Support Lesbiens, Vypsaná fixa, Wohnout, Horkýže Slíže, Gipsy.cz, Sto zvířat,Sunshine, Toxique, PSH, Kašpárek v rohlíku a další. Kromě pěti českých hradů letos koncerty proběhnou nově i na třech moravských historických architektonických památkách, takže v podstatě pokryjí už celou Českou republiku. Pro více informací klikejte na www.ceskehrady.cz.

Tvrdší povahy mohou i letos navštívit vyhlášený metalový a hard rockový festival Masters of Rock ve Vizovicích, který se koná ve dnech 15. – 18. 7. 2010. Organizátoři představili již řadu potvrzených interpretů, mezi nimiž nechybí například Manowar, Tarja, Accept nebo Lordi. Další informace na www.mastersofrock.cz. Podobně laděný festival Brutal Assault (ofic. stránky) přiveze třeba Cannibal Corpse, Children of Bodom a Converge, a to 12. – 14. 8. 2010 už tradičně do areálu vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře.

Již desátý SázavaFest (oficiální stránky), který každým rokem přiváží lepší a lepší interprety, se bude konat v Kácově ve dnech 5. – 7. 8. 2010. A když už se jedná o takový jubilejní ročník, je pravděpodobné, že pořadatelé letos přivezou opravdu známá jména.

Příznivci hip-hopu si jako každý rok přijdou na své na největším středoevropském festivalu tohoto žánru, Hip Hop Kempu v Hradci Králové, který se koná 19. – 21. 8. 2010. Žádné interprety zatím nepotvrdil, proto sledujte aktuality na webu www.hiphopkemp.cz. Pro hip-hopery nedočkavce proběhne již o měsíc dřív – 15. – 17. 7. 2010 – Hip Hop Jam (stránky), který se přesouvá ze Svojšic u Pardubic do zatím neznámé lokality poblíž Prahy.

O znovuvzkříšení festivalu Hrachovka, jehož loňský ročník skončil krachem, se 14. 8. 2010 pokusí nový tým organizátorů. Na LaCultura.cz si o nové Hrachovce můžete přečíst v článku „Zasadíme nový hrášek“ … aneb Hrachovka se vrací!“ .

Majáles '09, autor: Jakub Jedelský
Majáles '09, autor: Jakub Jedelský

Již 43. ročník Vizovického Trnkobraní (oficiální web) se bude konat v areálu likérky Rudolf Jelínek 20. – 22. 8. 2010. Multižánrový festival oslavuje nejen hudbu, ale i nejvýznamnější plod tohoto regionu – valašskou trnku – a z ní vyráběnou tradiční valašskou slivovici. I letos se v doprovodném programu objeví legendární soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

Nedá mi tu nezmínit i největší slovenský hudební festival Pohoda (oficiální stránky). I přes všechny závažné problémy, se kterými se organizátoři potýkaly po tragicky ukončeném minulém ročníku, se festival Pohoda nakonec konat bude, klasicky v Trenčíně v termínu 8. – 10. 7. 2010. Jestli bude jeho line-up tak bohatý a nabitý slavnými jmény, jako v minulých ročnících, se zatím jenom spekuluje.

Jelikož máme teprve začátek roku a do léta zbývá ještě pár měsíců, spousta velkých festivalů zatím datum konání ani neoznámila. Patří mezi ně například červnový Planet Festival, oblíbený Trutnov Open-Air Music Festival či festival elektronické taneční hudby Summer of Love. Osud některých menších festivalů je zatím jen ve hvězdách. Takže pokud jste svůj oblíbený festival v přehledu nenašli, nezoufejte a sledujte oficiální weby nebo LaCulturu, která se vás o nich pokusí informovat.

Rate this post

Více z LaCultury...

Jsem, jaká jsem...až mě napadne něco originálního, tak to sem napíšu || keywords: hudba, umění, (nová) média