Percy Jackson – Zloděj Blesku

Hlavní hrdina celého filmu je mladík jménem Percy Jackson (Logan Lerman), který se z ničeho nic dozvídá, že jeho otec je Bůh oceánů Poseidon (Kevin McKidd) a že Zeus (Sean Bean) obvinil Percyho z krádeže mocné zbraně – Diova blesku. Matka (Catherine Keener) jej proto spolu s jeho ochráncem, satyrem Groverem (Brandon T. Jackson), dostane do bezpečí Tábora Napůl Vyvolených, ale při útoku minotaura je zajata Hádem (Steve Coogan), Bohem podsvětí.

Percy Jackson, zdroj: Bontonfilm
Percy Jackson, zdroj: Bontonfilm

Percy se v táboře moc dlouho neohřeje a hned vyráží zachránit svou matku, i přes varování svého mentora, kentaura Chirona (Pierce Brosnan). Na cestu se s ním vypraví Grover a Annabeth (Alexandra Daddario), dcera Athény, bohyně moudrosti a spravedlivé války.

Na své pouti se musí prosekat skrz Medúzu (Uma Thurman), hydru s deseti hlavami, domem rozkoše v Las Vegas a nakonec i Hádovou podzemní říší. Percy cestou objevuje své schopnosti a prožívá novodobý příběh Persea.

Vtip se ve filmu objeví jen velmi zřídka, ale rozhodně to nebyl účel. Hlášek zde pár najdeme, ale buďto se ztratily v nepříliš povedeném překladu anebo nikdy neexistovaly. Je to poměrně škoda, jelikož humor by tomuto snímku mohl jedině prospět. Nakonec je jediným skutečným vtipem fakt, že celé starověké Řecko se přestěhovalo do Ameriky (Vchod na Olymp najdete v Empire State Building).

Percy Jackson, zdroj: Bontonfilm
Percy Jackson, zdroj: Bontonfilm

Nejspíš největší kvalitu celého filmu představují herci a jejich výkony. Ať už zde mluvíme o starších a osvědčených, jako jsou Pierce Brosnan a Uma Thurman, anebo o základní trojici hrdinů, Logan Lerman, Alexandra Daddario a Brandon T. Jackson, všichni ze sebe vydávají nečekaný výkon a své postavy skutečně dokázali oživit.

Kamera Stephena Goldblatta je svižná a klidná, vždy nám dokáže ukázat vše důležité na scéně a sem tam i nějakou drobnost. Hraje k tomu po celou dobu příjemná hudba, což vám alespoň zajistí, že film v klidu přetrpíte a nebudete si v duchu ani moc nadávat.

Film překvapivě nezachránil ani režisér Chris Columbus, který má za sebou první dva díly Harryho Pottera, a tak bychom mohli předpokládat, že ve fantasy se již nějakou chvíli pohybuje. Jelikož jsem nečetl knihu, nemohu porovnávat, jestli je chyba pouze na straně filmu nebo už v nepříliš kvalitní předloze.

Knižní předloha má celkem pět dílů, z čehož můžeme předpokládat, že filmaři se pokusí o stejně rozsáhlou filmovou adaptaci. Pokud se tak stane, lze pouze doufat, že příští díly dosáhnou o něco větších kvalit.

Více z LaCultury...

 • Dunivé tempo LET IT ROLLu se pomalu přikuluje1. července, 2009 Dunivé tempo LET IT ROLLu se pomalu přikuluje Ve dnech 24. a 25. července 2009 proběhne v Pískovně Oplatil ve Starých Ždánicích u Pardubic open air. Letní festival pro příznivce a milovníky drum'n'bassu. Organizátoři si pro […]
 • V listopadu nechá Shakira vyjít své slunce3. září, 2010 V listopadu nechá Shakira vyjít své slunce Jedna z největších současných popových hvězd, kolumbijská zpěvačka Shakira dokončuje nové studiové album "Sale El Sol."
 • 31. srpna, 2009 Pivovar Starobrno otevřen veřejnosti Leckterý Čech by jako národní nápoj bez váhání označil pivo. Diskuse se vedou jen o to, které pivo je nejlepší. Proto se pivovary předhání kromě chutě i o to, kde se přijde s nejlepší […]
 • Depeche Mode vydají v březnu nové album a 23. července se živě představí i v Praze21. prosince, 2012 Depeche Mode vydají v březnu nové album a 23. července se živě představí i v Praze Depeche Mode vydají v březnu 2013 na labelu Columbia Records své 13. studiové album. “Jsem velmi spokojený s tím, jak album dopadlo,” komentuje vznik alba Martin Gore. “Hudba má stejnou […]
 • Helga Weissová – Deník: 1938-19453. března, 2018 Helga Weissová – Deník: 1938-1945 Helga Weissová žila v Praze. Byla ještě dítě, a proto nechápala věci, o kterých se bavili dospělí. Nejdřív samé Rakousko, pak pořád jenom mobilizace... Psal se rok 1938 a za dvěřmi byla […]
 • Obrazy vzhůru nohama, aneb Baselitz je v Praze!20. září, 2009 Obrazy vzhůru nohama, aneb Baselitz je v Praze! Galerie Rudolfinum představuje téměř padesátiletou tvorbu jednoho z nejvýznamnějších současných evropských umělců, Němce Georga Baselitze, inovátora obrazového prostoru a průkopníka […]
 • Erik Truffaz v Akropoli1. března, 2010 Erik Truffaz v Akropoli Erik Truffaz, jazzová špička, opět v České republice!
 • Dark Bombastic Evening 59. května, 2013 Dark Bombastic Evening 5 15., 16. a 17 srpna 2013 se bude konat v rumunské Transylvánii, v pevnosti Alba Iulia (město Ryma), 5. ročník alternativního festivalu Dark Bombastic Evening. Alba Iulia se nachází na […]
 • The Crimson Ghosts zahráli na soukromé párty covery Misfits15. července, 2012 The Crimson Ghosts zahráli na soukromé párty covery Misfits Nedávno jsme publikovali rozhovor s horror kapelou, která si říká The Crimson Ghosts. Letos toto jméno zdobilo i festival Mighty Sounds, ovšem kluci se rozhodli udělat soukromou „before […]
 • Gejša a samuraj – Půvab nebo udatnost?13. května, 2013 Gejša a samuraj – Půvab nebo udatnost? Od 26. dubna je otevřena v Ústí nad Orlicí nová výstava nesoucí název Gejša a samuraj. Dozvíme se obecně o japonském umění, uvidíme nezbytné doplňky gejši, samurajské zbraně a mnoho […]
 • Dido se vrátí na vlně elektra12. května, 2010 Dido se vrátí na vlně elektra Anglická písničkářka Dido vydá letos novou desku s nádechem elektra.
 • Scissor Sisters pracují hlavně v noci29. června, 2010 Scissor Sisters pracují hlavně v noci Newyorkské seskupení Scissor Sisters se po dlouhých čtyřech letech vrací s novou deskou. Pod názvem “Night Work“ ji vydají koncem června.

2 komentáře

 1. Právě ta amerikanizace řecké mytologie mě od návštěvy kina odrazuje. Např. Uma je sice kus, ale přece jenom Medusa nebyla namekapovaná sexbomba…Uvidíme, třeba to nebude tak vadit.

 2. Mám stejný názor co se mytologie týče a popravdě mě tento snímek ani nijak výrazně nezaujal

Komentáře jsou uzavřeny.