11. září 2001: Terorismus, nebo politický plán?

Loose Change, zdroj: lc911finalcut.com
Loose Change, zdroj: lc911finalcut.com

Přesto série dokumentů Loose Change dokáže na své diváky zapůsobit. Předkládá řadu argumentů a nešetří otázkami, které se nabízí při sledování statistik, hodnocení expertů, analýz a vyšetřování. Film je rozdělen do několika tematických oddílů: zprvu je rozebírána identita teroristů – tvůrci filmu jsou přesvědčeni o tom, že pachatelé byli ve spojení s nejvyššími politickými představiteli – posléze film výmluvně poukazuje na fakt, že právě osudného 11. září probíhala mnohá vojenská cvičení, což nastalou situaci poněkud zkomplikovalo. Druhá část se věnuje analýze technických záležitostí spojených s útoky na Pentagon a Dvojčata. Snad nejkontroverznějším názorem filmu je tvrzení, že pád obřích mrakodrapů nezpůsobil náraz letadel, ale kontrolovaná demolice: Loose Change pracuje s výpověďmi svědků a rozhovory s architekty, kteří se k této teorii přiklánějí.

Loose Change, zdroj: lc911finalcut.com
Loose Change, zdroj: lc911finalcut.com

Závěr dokumetu je pomyslnou tečkou za předloženými argumenty, vyšetřování útoků vyhodnocuje jako netransparentní a snaží se přesvědčit diváka o tom, že americká vláda něco skrývá…

Přes působivou, hrozivou atmosféru těchto odvážných  výroků je na první pohled patrné, že o objektivitě snímku nemůže být řeč. I když mnohé teorie vedou člověka k zamyšlení, podle mého názoru tvůrci přistoupili k interpretaci útoku až příliš jednostranně. Předešlé verze cyklu Loose Change byly často kritizovány, a proto docházelo k neustálému přepracování, od září 2009 je dokonce na světě nejnovější verze (a to i přesto, že třetí „Final Cut“ měl být skutečně poslední). Není divu, že film vyvolal velice rozporuplné reakce: jeho příznivci oceňují snahu režiséra Averyho „otevřít lidem oči“, odpůrci této konspirační teorie argumenty filmu vyvracejí.

USA 2007, 80 minut
Režie: Dylan Avery

Rate this post

Více z LaCultury...

Studentka Masarykovy univerzity, oboru Evropská hospodářská, správní a kulturní studia, která by ráda procestovala celý svět. Píše ráda o všem, co se děje kolem, zajímá se o kulturní dění, politiku, jazyky a ve volném čase o sport - zejména běh a snowboarding. Její "srdeční" zemí je Francie a "cestovatelským snem" Kapské město.