L´UNDERGROUND: Tentokráte ve městě

zdroj: theneave.com

UNDERFILM

Persepolis: město dospívání

zdroj: theneave.com

Persepolis je antické město, které bývalo perskou metropolí. Zároveň je to ale i nejlepší íránský komiks všech dob. Nebo alespoň tak je dílo autorky Marjane Satrapi označované. Komiks vyšel i u nás, a to ve vydavatelství BB/art. V roce 2007 natočil francouzský režisér Vincent Paronnaud ve spolupráci se Satrapi kreslený film podle tohoto komiksu. Hlasy postavám propůjčily známé osobnosti jako např. francouzská herečka Catherine Deneuve nebo v anglické verzi zpěvák Iggy Pop. Celovečerní animák vypráví o mladé rebelce, která vzdoruje nástrahám arabského světa i dospívání. Příběh je silně autobiografický a Satrapi v něm vzpomíná na své kruté dětství a pubertu v době islámské revoluce v Íránu. Snímek si brzy našel své fanoušky po celém světě. Humorně nahlíží do světa arabských žen a dívek a přitom ukazuje rozdíly mezi evropskou a blízkovýchodní kulturou. Ale protože obdobím dospívání si musí projít každý, film funguje u diváků různých generací. Byl také oceněn porotou na festivalu v Cannes. Uživatelé filmového serveru csfd.cz dali snímku hodnocení 86%. Jestli si Persepolis vysoké hodnocení zaslouží, posuďte sami. Za mě říkám: Ano!

Persepolis, 2007, Franice/USA, animovaný/drama, dvd 279 Kč (Bontonland)
Trailer najdete zde: http://www.csfd.cz/film/230517-persepolis/videa/


UNDERTONES

SE7EN se vrátil zdigitalizovat Koreu

zdroj: hello7.com

Po třech dlouhých letech se s novou nahrávkou, konkrétně mini-albem, vrací na korejská pódia jeden z největších “ovlivnitelů” moderní korejské hudby a s nadsázkou jediný konkurent Raina, jihokorejský zpěvák vystupující pod jménem SE7EN. Dlouhou pauzu vyplňoval cestováním a navazováním kontaktů ve Spojených státech, kde se mu podařilo nahrávat se zvučnými producenty jako Darkchild a hvězdami jako Lil´Kim. 21. července vychází jeho nejnovější počin Digital Bounce a jak už název napovídá, dalším sladkým R&B zpěvák ukolébávat posluchače nehodlá. Sedmi novými písněmi nabitá deska je plná energie, počítačových efektů a tanečních linek. Nechybí nedávno vydané taneční video k singlu “Better Together”, plné futuristických oblečků, za které by se nestyděla ani Lady GaGa a zpěvákovo charisma tryskající na všechny strany. V titulní písni “Digital Bounce” se jako host objevuje rapper T.O.P. a enormní prodeje, které SE7ENovi zajistily umístění v celosvětovém žebříčku na itunes, napovídají, že rythm & bluesem přesycený korejský trh potřeboval pořádnou elektrickou ránu.

Více informací na našem partnerském serveru asian-music.cz

SE7EN – Digital Bounce (mini-album), YG Entertainment, 21.7. 2010

Takty moravských lidových se Silent Stream Of Godless Elegy

zdroj: ssoge.com
zdroj: ssoge.com

SSOGE je metalovou kapelou, ale nikoliv prachobyčejnou, kterých jsou u nás stovky. Jsou kapelou, která oprašuje moravské lidové písně a obléká je do drsných, tvrdých kabátů. Není to bezcílné mlácení do veškerých nástrojů kolem sobe. Jejich tvorba je melodická, dobře poslouchatelná, a přinejmenším netypická. Nástroje, jako jsou housle a violoncello podtrhují celkový dojem. Hlavním rysem a zajímavostí je, že kapela spojila své síly s moravským worldmuzikantem Tomášem Kočkem, který jejich tvorbu výrazně ovlivňuje. Výsledkem je pak album nabité metalovou energií a tlakem, výraznou moravskou melodikou a překvapivými souvislostmi mezi „doommetalovým“ smutkem a smutkem moravských lidových balad. Album, inspirované nejstaršími vrstvami moravské lidové písně, která svou syrovostí a drsnou poetikou přímo vybízí ke spojení tvrdé hudby s barvami tradiční muziky, obsahuje osm písní, jejichž délka je pokorným přitakáním tradiční formě lidové balady. Album RELIC DANCES bylo oceněno Akademií populární hudby jako nejlepší tuzemské hard’n’heavy album roku 2004.

SSOGE – RELIC DANCES, vydavatelství Redblack, 2004, cena 250 Kč

UNDERBOOK

Zrození renesančního kavalíra

zdroj: hiu.cas.cz

Chcete se dozvědět, čemu jste unikli, či když se to vezme z druhé stránky, o co jste přišli ve školních letech, díky tomu, že jste se narodili ve 20. či 21. století? Pořiďte si příručku, ve které Vás Martin Holý, vědecký pracovník oddělení dějin raného novověku AV, seznámí s tím, co mohlo potkat mladého aristokrata, či aristokratku, na cestě za nabytím vědomostí. Publikace se zaměřuje na období mezi lety 1500 a 1620. Je přehledně členěna do kapitol, v nichž se věnuje různým formám vzdělávání. Dozvíte se, jak probíhala výuka, jíž obstarávali šlechtičtí vychovatelé v domácím prostředí, jak se učilo v českých i zahraničních školách různého typu, a kam se mohly kroky mladého šlechtice ubírat po dokončení studií. Součástí komplexní výuky bylo i dvořanské chování, jehož oživení by v některých případech neuškodilo ani v dnešní době, a které Vám bude v jedné z částí knihy představeno. A možná po přečtení i něco zařadíte do svého běžného života.

Martin Holý – Zrození renesančního kavalíra, Výchova a vzdělávání šlechty z českých zemí na prahu novověku (1500-1620), Historický ústav AV ČR, v.v.i, 2010, 477 Kč

Maska přijela omnibusem

zdroj: crew.cz

Záplava omnibusů nekončí. Přesvědčit se o tom mohou všichni fandové a milovníci šílených příběhů Johna Arcudiho a Douga Mankeho, jejichž výtvorem se stal svérázný hrdina stojící někde mezi Králíkem Bugsem a Terminátorem. Ano, Přesně takový je Stanley Ipkiss nebo spíše jeho “druhá tvář” MASKA. Omnibus Vám nabídne tři příběhy. První inspirovaný populárním filmem z roku 1994 s Jimem Carreym a Cameron Diaz v hlavní roli, následovaný neméně úspěšnými kousky Maska se vrací a Maska vrací úder. Další ze zásadních komiksových knih vyrazila na knihkupecké pulty, takže neváhejte dlouho. S tímhle dílem z rodiny omnibusu se nudit rozhodně nebudete.

John Arcudi/Doug Mahnke – Maska omnibus, nakladatelství Crew, 368 str., 899 Kč

UNDERART

Příběh tetování

zdroj: nrpraha.cz

Rozbuší se Vám srdce, jakmile zbystříte „kérku“? Chcete proniknout až ke kořenům tohoto pradávného způsobu zkrášlování? Navštivte výstavu v pražské Novoměstské radnici, jež Vám osvětlí, jak a proč tetování vzniklo či jaká byla cesta od primitivních nástrojů na jeho vytváření až k elektrickému přístroji používanému nyní. Expozice je dílem etnologa a kulturologa Martina Rychlíka, jehož kniha Tetování, skarifikace a jiné zdobení těla již možná zaujímá čestné místo ve Vaší knihovně. V dnešní době je tetování spojováno spíše s módou, ovšem za svou dlouhou existenci mělo na nejrůznějších místech naší planetky Země řadu využití. Sloužilo k ochraně před zlými duchy či jako poznávací znamení, vyjadřovalo vlastnosti člověka, jeho pohlaví nebo postavení ve společnosti. Těšit se můžete na zajímavé povídání, nezbytné ilustrační fotografie i ukázky tetovacích pomůcek.

Modrá láska: Příběh tetování od mumií a lidojedů až po umění i Angelinu Jolie, Novoměstská radnice Praha, 5.5. – 1.8. 2010, otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin, vstupné plné 40,-; snížené 30,-; skupiny 20,-;  rodiny 80,-

Teď frčí Ostrava!!!

S přezpívaným hitem Ostrava (původně Empire State of Mind Jay-Zho a Alicie Keys) od zpěváka Rudy se bohužel musíme rozloučit kvůli autorským právům, ale hlavnímu městu Slezska mávat nemusíme. Ostrava všemožnými prostředky bojuje s Plzní o titul evropské hlavní město kultury pro rok 2015. O tom, které z našich měst bude spolu s belgickým Mons (od roku 2000 se vyhlašují vždy dvě města) nositelem tohoto titulu, se rozhodne už během příštího roku. Pokud je vaším favoritem právě Ostrava, můžete se o ní dozvědět více prostřednictvím výstavy kaVárna Ostrava v pražské galerii Mánes. Expozice rozdělená na tři části představuje město proslavené básníkem Bezručem z různých hledisek.

zdroj: tfa-czech.cz
zdroj: tfa-czech.cz

Část Ostrava sběratelská má být připomínkou prvopočátku sbírek umění, které vedly až k založení známé Galerie výtvarného umění. Nejvýznamnější osobností zde byl František Jureček (1868-1925). Do tamního fondu uměleckých děl přispěly persony jako Purkyně, Mánes, Mařák, Slavíček a mnoho dalších. Prvorepublikovou atmosféru na svých vedutách zachytil také rakouský malíř s českými kořeny Oskar Kokoschka. Komunistické ovzduší později moc rozvoji umění nepřálo, přesto se v sedmdesátých letech někteří umělci úspěšně pokusili o obnovu bohaté tradice.

Ostrava architektonická ukazuje, jak výhodnou polohu město má. Ve zdejších stavitelských nádherách se mísí prvky jak české, polské, tak i německé. Svůj architektonický rukopis do prvorepublikových staveb vložili Deininger, Mendelsohn, Gočár nebo Fuchs. Nemůžeme ale jen nostalgicky vzpomínat na dobu architektonického rozvoje. V současné době se připravuje realizace projektu Dolní oblasti Vítkovic, který má z města učinit nové průmyslové centrum s progresivní budoucností.

Sekce Ostrava šumná nabízí příjemné spojení obou předcházejících částí. Návštěvníci se mohou nechat unést kavárenskou atmosférou prvorepublikové doby. Doby, kdy se život lidí točil především kolem kulturních událostí. Ostrava tehdy znamenala druhé nejvýznamnější kulturní centrum hned po hlavním městě. Rozkvět byl ale bohužel přerušen událostmi kolem druhé světové války. Dnes do rodiště zpěváka Jarka Nohavici jezdí turisté hlavně kvůli proslulé ulici Stodolní, která je známá velkým počtem barů, klubů a hospod. Výstava kaVárna Ostrava určitě není poslední událostí, která vyrazila do boje o titul evropské hlavní město kultury. Tak využijte možnost představení Ostravy tak, jak i neznáte i vy.

Výstava kaVárna Ostrava: 14.7. – 10.9. 2010, galerie Mánes, Praha, denně mimo pondělí od 10 – 20 hodinŠťastné sedmé pokračování rubriky L´UNDERGROUND pro Vás připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová, Jiří Aujezdský, Ivana Bednářová a Katka Bartošová. Za dva týdny (9.8.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz

Více z LaCultury...

 • Oriental Music City *0220. Srpen, 2010 Oriental Music City *02 ČERVENEC 2010 Nově Vás každý měsíc bude LaCultura zvát na exotickou cestu do východního města hudby, které jsem hrdě postavil z pěti nejzajímavějších písní ve vizuální podobě ze všech […]
 • Společné turné Cradle of Filth a Moonspell se prožene Prahou a Ostravou18. Září, 2017 Společné turné Cradle of Filth a Moonspell se prožene Prahou a Ostravou Když se objevila ta šťastná novina, nejedno metalové srdce zaplesalo. Cradle of Filth přijedou do Prahy i do Ostravy! A to není všechno! Spolu s nimi přijedou i Moonspell! No vážně.
 • Pozvánka na AXXIS 15. 3 a 16. 3. Klub Parník, Ostrava6. Březen, 2015 Pozvánka na AXXIS 15. 3 a 16. 3. Klub Parník, Ostrava Německá kapela Axxis hrající hard rock/heavy metal byla založena již v roce 1988. O rok později vydává své první album Kingdom of the Night, které se stalo nejprodávanější debutovou […]
 • L´UNDERGROUND: Ostrava vs. New York7. Červen, 2010 L´UNDERGROUND: Ostrava vs. New York Pravidelná rubrika L´Underground Vás zve do skrytých zákoutí a undergroundového labyrintu kultury z celého světa. Co se v současné době děje zajímavého a co nás ještě čeká? Ruda z Ostravy […]
 • Superman: Mír na Zemi16. Září, 2019 Superman: Mír na Zemi Muž z oceli, jediný přeživší katastrofy jeho domovské planety Krypton, je plný vděku, že mohl na Zemi najít druhý domov. Jak rostl, zjistil, že může lítat, že jeho síle není žádná jiná […]
 • Indiánské léto a El Gaucho12. Září, 2019 Indiánské léto a El Gaucho Crew udělalo významný nakladatelský počin. Vydalo v létě komiksovou klasiku od legendarních tvůrců eroticky laděných komiksů Mila Manary a Huga Pratta. Jak má recenzent LaCultury […]
 • Po všech čertech starej dobrej Logan12. Září, 2019 Po všech čertech starej dobrej Logan Jednoho dne zestárne i ikonická postava X-Manů, osamělý rosomák, Wolverin. Zestárnul v postapokalyptické době, kdy celá Amerika se válí v troskách. Hodní hrdinové hnijí v pangejtech a zlí […]
 • Královská krev6. Srpen, 2019 Královská krev Daniel Landa, náš bard, na přelomu tisíciletí zpíval píseň, jejíž text vystihuje komiksový román Královská krev : " Zrada, jak to chodí, mrcha slaví zlatý čas. Železná a zlatá legenda se v […]
 • Zaslíbená Země Nezemě 34. Srpen, 2019 Zaslíbená Země Nezemě 3 Uprostřed lesa stojí osamělý sirotčinec plný šťastných dětí. Tak to alespoň vypadá. Skutečnost je ale trochu jiná. Některé z dětí odhalili, že ze všech sirotků se dřív nebo později stane […]
 • Dobrodružství gotické lolity pokračují2. Srpen, 2019 Dobrodružství gotické lolity pokračují Zapomeňte na všechno, co jste doteďka o zombiích nebo všemožných jiných nemrtvých četli nebo viděli. Nic z toho neplatí. Hlavně ty představy o krvelačných monstrech. Samé nesmysly. Chovají […]
 • Na novou řadu Stranger Things láká komiks1. Červenec, 2019 Na novou řadu Stranger Things láká komiks Pro fanoušky seriálu Stranger Things je jakýkoli merch vítaným ukojením touhy po třetí sérii, proto nepřekvapí, že komiksové nakladatelství Crew vydalo překlad netflixového komiksu […]
 • Tajemství starého Alfréda Pennywortha28. Červen, 2019 Tajemství starého Alfréda Pennywortha  Kdo z věrných komiksových fanoušků by neznal starého, věrného komorníka Bruce Wayna, Alfréda Pennywortha. Věrného barda Batmana. Nespočetněkrát ho zachránil, zašíval hluboké rány z […]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*