Festivalové rozjímání s Charlie Straight

Včera jste vystupovali na Evropa 2 stage. Jak se koncert povedl a co Vaše dojmy?

Albert: Sice jsme hráli v poledních hodinách, které nepatří zrovna mezi oblíbené časy, ale nakonec z toho máme opravdu skvělý pocit. Přišlo nás podpořit hodně lidí, moc jsme si to užili a doufám, že oni taky.

Honza: Koncert byl super, vůbec jsme nečekali, že tam bude tolik lidí. Takže čas, o kterém jsme si mysleli, že nebude zrovna nejlepší, byl výborný.

Charlie Straight, zdroj: facebook kapely
Charlie Straight, zdroj: facebook kapely

Jak si užíváte atmosféru těchto velkých festivalů, ať už z pozice návštěvníků či účinkujících?

Honza: Zkušenosti z festivalů máme i z minulých let, atmosféra je vždy výborná.

Michal: Je pravda, že při tolika lidech jako včera, jsme zatím asi nehráli, ani před dvěma lety na coloursech. Osobně rád festivaly navštěvuju, sice poslední dobou hlavně jako účinkující, ale je fajn, když se můžu čas od času opět přenést do té role návštěvníka a objevovat nové kapely, nové styly. Je tady hodně inspirace.

…mimochodem. Má na Vás nějaký vliv počasí? Vnímáte ho nebo je jedno, jestli hrajete v zimě v hale nebo v letním horku?

Albert: Vesměs pozitivní. Negativní vliv má pak hlavně ve vztahu s oblečením. Když máte něco připravené, třeba sako, košili a kožené boty, chceš vypadat jako borec. Těžko se potom předstírá, že se tak i cítíš.

V případě, že už tedy vyrážíte někam za hudbou. Máte raději konkrétní koncerty Vámi zvolené kapely nebo festivaly, kde je toho více a kde můžete, dle vlastních slov, objevovat nové věci?

Honza: Je samozřejmě fajn vyrazit na kapelu, která mě zajímá, ale na druhou stranu jsou výborné i tyhle festivaly, kde je toho víc a člověk toho hodně nového najde. V tomhle smyslu je určitě super Colours of Ostrava, který je skutečně multižánrový. Tam člověk neví kam dřív.

Albert: No musím ale říct, že jsem i tady včera narazil na jednu kapelu, která se mi hodně líbila. Doping Panda tříčlenná kapela z Japonska. Jeden hrál perfektně na elektriku, strašně těžké věci a k tomu dobře zpíval. Nechápal jsem jak to dělá. Bubeník hrál a zpíval druhý hlas. Kdybych já měl takhle hrát, to bychom asi brzo skončili. (smích) …tím chci jen říct, že se dá na festivalech vážně narazit na výborné, zajímavé kapely. Hrozně fajn jsou taky menší festivaly, pamatuju třeba na festival Povaleč, to byl výborný zážitek Úplně jiná atmosféra

Michal: Jednou jsme třeba hráli na akci pro horolezce. Tam jsem slyšel poprvé kapelu Pako Mako, odněkud z Brna. Člověk vůbec neví, že tady takové kapely jsou, takže v tomhle jsou fesťáky, menší nebo větší, rozhodně fajn. Všechno má své kouzlo.

Charlie Straight, zdroj: facebook kapely
Charlie Straight, zdroj: facebook kapely

Liší se z Vašeho pohledu v něčem festivaloví fanoušci s těmi, kteří přijdou na Váš samostatný koncert?

Honza: Lidi co nás znají samozřejmě přijdou, rozproudí atmosféru, takže to je super. No a ostatní přijdou a zkouší jestli se jim to bude líbit nebo ne, pokud zůstanou tak jsme moc rádi a to je nejspíš ta největší přidaná hodnota festivalů, objevování nových kapel.

Když jsme spolu naposledy mluvili, někdy v listopadu, probíhaly práce na Vašem druhém klipu (Your House). Jak jste s ním s odstupem času spokojeni?

Albert: Klip má určitě, alespoň z našeho pohledu, velký úspěch. Jsme hlavně rádi, že lidi konečně můžou vidět, že jsme kapela, čtyři lidi, kteří někam přijedou v autě a tam zahrajou, že jsme kapela, která hraje živě. Přeci jen ten první klip byl z animovaného světa, takové klipy jsou samozřejmě super, ale za ten nový jsme určitě moc rádi

Michal: Přesně tak. Lidi teď můžou vidět, že nejsme jen nějaký takový projekt, ale skutečná kapela.

K vidění jsou záběry z koncertů, Londýna, zkoušek … podíleli jste se na nich sami, popřípadě, bylo při jejich pořizování dopředu domluvené, že se využijí v nějakém klipu?

Michal: Jednalo se o naše vlastní záběry. Měli jsme najednou hrozně moc materiálu a vlastně jsme ani nečekali, že by z toho mohlo vzniknout něco víc.

Albert: Ano, byly to záběry, které jsme dělali jen tak do našich videoblogů pro youtube nebo náš web charliestraight.com, pak jsme je ale dali nějak dohromady a vznikl z toho tenhle klip.

Když už mluvíme o klipech, jsou Vám osobně příjemnější podobné klipy, sestříhané z koncertů nebo dáváte přednost spíše propracovanějším nahrávkám?

Honza: Já bych to asi takhle nekategorizoval. Hlavní je, jak to působí dohromady s tou písní, jaký vliv má ten klip na člověka, jestli se z toho posadí na zadek. Pak je v podstatě jedno čím toho dosáhl, jestli měl propracovaný scénář nebo byl sestříhaný. Ke tvorbě klipů z koncertních záběrů, vedou hlavně finanční důvody, jelikož to už máš natočené, jen to nějak sestříháš. Není s tím tolik práce.

…přesto ten Váš působí z určitého pohledu kvalitněji, takovým příjemným uměleckým dojmem.

Honza: Každému se líbí něco jiného, asi to koresponduje s tím, jak ta kapela hraje. Každopádně jsme moc rádi, že se klip a vůbec naše tvorba lidem líbí a že je baví naši hudbu poslouchat.

Na závěr jedna obligátní otázka. Jak to vypadá s novým CD?

Albert: Na desce intenzivně pracujeme. Máme připravené písničky a lidi je můžou slyšet na koncertech, čímž nám můžou pomoct vybrat ty správné. Zároveň bychom tak rádi pozvali všechny fanoušky na koncerty, kterých hrajeme čím dál víc. Ne snad že by nám to čím dál více šlo, ale jsme v určitém rytmu a jede to. Zakládáme si na komplexní show, od začátku až do konce. Kdo přijde tak se určitě nebude nudit!

Nejbližší koncerty:

7.8. Kácov – Sázava fest
12.8.Panenský Týnec – Open Air Fest
12.8.Plzeň – Zachs Pub
14.8. HrachovecHrachovka 2010

Více o třineckých Charlie Straight můžete najít na jejich oficiálním webu www.charliestraight.com, profilu na portálu bandzone anebo sociální síti facebook.

Více z LaCultury...

 • Charlie Straight končí. Loučí se novým klipem 1. listopadu, 2013 Charlie Straight končí. Loučí se novým klipem Přestože se tato třinecká alternativně popová parta těší veliké oblibě a stojí za ní přímo armáda fanoušků, po sedmi letech působení na české hudební scéně se rozhodla skončit. Její […]
 • Let’s go Charlie!13. listopadu, 2009 Let’s go Charlie! Tradičně nabitá ostravská klubová scéna nabídla i v úterý 27. řijna několik prvotřídních možností. Jednou z nich byl koncert třinecké partičky Charlie Straight, která ještě před svou […]
 • Albert Černý jede dál s novým projektem9. ledna, 2014 Albert Černý jede dál s novým projektem Charlie Straight jsou již minulostí, avšak pro frontmana formace Alberta Černého s koncem kapely láska k hudbě neumírá. Obzvlášť pak, když si může založit skupinu zbrusu novou.
 • Proč vyrazit na Rock for People?!2. června, 2010 Proč vyrazit na Rock for People?! Festival Rock for People si za dobu své šestnáctileté existence vydobyl ve všech tuzemských končinách patřičný respekt všech hudebních nadšenců. Když pro nic jiného, tak hlavně díky […]
 • Když anglicky tak s Charlie Straight25. října, 2009 Když anglicky tak s Charlie Straight Česká hudební scéna je plná nejrůznějších stylů a žánrů, o jejichž zprostředkování se stará nespočet hudebníků, seskupení a kapel. Mezi tyto stálice však tu a tam zavítá nějaký nováček a […]
 • Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen. Těšte se na The 1975 či Neck Deep17. listopadu, 2019 Rock for People rozšiřuje program o šestici jmen. Těšte se na The 1975 či Neck Deep Šestadvacátý ročník festivalu Rock for People postupně odhaluje silný line - up. Po oznámení nového data konání 18. - 21. června 2020 a amerických punk rockerů Green Day, přichází s další […]
 • Rock for People má zimní edici12. prosince, 2017 Rock for People má zimní edici Na začátku března se uskuteční jednodenní festival Rock for People Winter. Za svými fanoušky se festival vydá do Prahy, Brna i Bratislavy, aby je rozehřál ostrým punkem, vtipným […]
 • Rock for People oslavil narozeniny s 27 tisíci fanoušky, skvělými výkony headlinerů i mnohými překvapeními8. července, 2014 Rock for People oslavil narozeniny s 27 tisíci fanoušky, skvělými výkony headlinerů i mnohými překvapeními Těch kulatých čísel a výročí bylo letos na Rock for People více než dost: festival oslavil 20. narozeniny, stejně tak Chinaski nebo Vypsaná Fixa, připomínaly se narozeniny Staropramenu… A […]
 • Dva týdny do Rock for People. Tak kdo ještě nemá lístky?23. června, 2014 Dva týdny do Rock for People. Tak kdo ještě nemá lístky? Všechna hvězdná jména jubilejního dvacátého ročníku Rock for People již pořadatelé odtajnili. Teď je jen na vás, zda do Hradce dorazíte. A užijete si jednu velkou hudební párty!
 • Line up Rock for People se zaplňuje5. května, 2014 Line up Rock for People se zaplňuje Zhruba dva měsíce před startem jednoho z nejslavnějších tuzemských festivalů se již pomalu rýsují konkrétní obrysy. K již ohlášeným zahraničním interpretům přibývají stále další a růžky už […]
 • “A tady to všechno začalo…” – Rock For People oslaví dvacetileté jubileum výjimečným jednodenním festivalem22. března, 2014 “A tady to všechno začalo…” – Rock For People oslaví dvacetileté jubileum výjimečným jednodenním festivalem Je docela možné, že někteří z fandů, kteří se letos vydají na Rock for People do Hradce Králové, vůbec netuší, že tenhle festival nemá své kořeny zde, ale v Českém Brodě. Právě tam před […]
 • Rock for people odtajnil první jména7. března, 2014 Rock for people odtajnil první jména Letošní ročník jedné z největších hudebních událostí na našem území s sebou nese mimořádně vysoká očekávání. Aby taky ne. 20 let na poli českých festivalů si žádá pořádnou oslavu. Takže, s […]

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.