Festivalové rozjímání s Charlie Straight

Včera jste vystupovali na Evropa 2 stage. Jak se koncert povedl a co Vaše dojmy?

Albert: Sice jsme hráli v poledních hodinách, které nepatří zrovna mezi oblíbené časy, ale nakonec z toho máme opravdu skvělý pocit. Přišlo nás podpořit hodně lidí, moc jsme si to užili a doufám, že oni taky.

Honza: Koncert byl super, vůbec jsme nečekali, že tam bude tolik lidí. Takže čas, o kterém jsme si mysleli, že nebude zrovna nejlepší, byl výborný.

Charlie Straight, zdroj: facebook kapely
Charlie Straight, zdroj: facebook kapely

Jak si užíváte atmosféru těchto velkých festivalů, ať už z pozice návštěvníků či účinkujících?

Honza: Zkušenosti z festivalů máme i z minulých let, atmosféra je vždy výborná.

Michal: Je pravda, že při tolika lidech jako včera, jsme zatím asi nehráli, ani před dvěma lety na coloursech. Osobně rád festivaly navštěvuju, sice poslední dobou hlavně jako účinkující, ale je fajn, když se můžu čas od času opět přenést do té role návštěvníka a objevovat nové kapely, nové styly. Je tady hodně inspirace.

…mimochodem. Má na Vás nějaký vliv počasí? Vnímáte ho nebo je jedno, jestli hrajete v zimě v hale nebo v letním horku?

Albert: Vesměs pozitivní. Negativní vliv má pak hlavně ve vztahu s oblečením. Když máte něco připravené, třeba sako, košili a kožené boty, chceš vypadat jako borec. Těžko se potom předstírá, že se tak i cítíš.

V případě, že už tedy vyrážíte někam za hudbou. Máte raději konkrétní koncerty Vámi zvolené kapely nebo festivaly, kde je toho více a kde můžete, dle vlastních slov, objevovat nové věci?

Honza: Je samozřejmě fajn vyrazit na kapelu, která mě zajímá, ale na druhou stranu jsou výborné i tyhle festivaly, kde je toho víc a člověk toho hodně nového najde. V tomhle smyslu je určitě super Colours of Ostrava, který je skutečně multižánrový. Tam člověk neví kam dřív.

Albert: No musím ale říct, že jsem i tady včera narazil na jednu kapelu, která se mi hodně líbila. Doping Panda tříčlenná kapela z Japonska. Jeden hrál perfektně na elektriku, strašně těžké věci a k tomu dobře zpíval. Nechápal jsem jak to dělá. Bubeník hrál a zpíval druhý hlas. Kdybych já měl takhle hrát, to bychom asi brzo skončili. (smích) …tím chci jen říct, že se dá na festivalech vážně narazit na výborné, zajímavé kapely. Hrozně fajn jsou taky menší festivaly, pamatuju třeba na festival Povaleč, to byl výborný zážitek Úplně jiná atmosféra

Michal: Jednou jsme třeba hráli na akci pro horolezce. Tam jsem slyšel poprvé kapelu Pako Mako, odněkud z Brna. Člověk vůbec neví, že tady takové kapely jsou, takže v tomhle jsou fesťáky, menší nebo větší, rozhodně fajn. Všechno má své kouzlo.

Charlie Straight, zdroj: facebook kapely
Charlie Straight, zdroj: facebook kapely

Liší se z Vašeho pohledu v něčem festivaloví fanoušci s těmi, kteří přijdou na Váš samostatný koncert?

Honza: Lidi co nás znají samozřejmě přijdou, rozproudí atmosféru, takže to je super. No a ostatní přijdou a zkouší jestli se jim to bude líbit nebo ne, pokud zůstanou tak jsme moc rádi a to je nejspíš ta největší přidaná hodnota festivalů, objevování nových kapel.

Když jsme spolu naposledy mluvili, někdy v listopadu, probíhaly práce na Vašem druhém klipu (Your House). Jak jste s ním s odstupem času spokojeni?

Albert: Klip má určitě, alespoň z našeho pohledu, velký úspěch. Jsme hlavně rádi, že lidi konečně můžou vidět, že jsme kapela, čtyři lidi, kteří někam přijedou v autě a tam zahrajou, že jsme kapela, která hraje živě. Přeci jen ten první klip byl z animovaného světa, takové klipy jsou samozřejmě super, ale za ten nový jsme určitě moc rádi

Michal: Přesně tak. Lidi teď můžou vidět, že nejsme jen nějaký takový projekt, ale skutečná kapela.

K vidění jsou záběry z koncertů, Londýna, zkoušek … podíleli jste se na nich sami, popřípadě, bylo při jejich pořizování dopředu domluvené, že se využijí v nějakém klipu?

Michal: Jednalo se o naše vlastní záběry. Měli jsme najednou hrozně moc materiálu a vlastně jsme ani nečekali, že by z toho mohlo vzniknout něco víc.

Albert: Ano, byly to záběry, které jsme dělali jen tak do našich videoblogů pro youtube nebo náš web charliestraight.com, pak jsme je ale dali nějak dohromady a vznikl z toho tenhle klip.

Když už mluvíme o klipech, jsou Vám osobně příjemnější podobné klipy, sestříhané z koncertů nebo dáváte přednost spíše propracovanějším nahrávkám?

Honza: Já bych to asi takhle nekategorizoval. Hlavní je, jak to působí dohromady s tou písní, jaký vliv má ten klip na člověka, jestli se z toho posadí na zadek. Pak je v podstatě jedno čím toho dosáhl, jestli měl propracovaný scénář nebo byl sestříhaný. Ke tvorbě klipů z koncertních záběrů, vedou hlavně finanční důvody, jelikož to už máš natočené, jen to nějak sestříháš. Není s tím tolik práce.

…přesto ten Váš působí z určitého pohledu kvalitněji, takovým příjemným uměleckým dojmem.

Honza: Každému se líbí něco jiného, asi to koresponduje s tím, jak ta kapela hraje. Každopádně jsme moc rádi, že se klip a vůbec naše tvorba lidem líbí a že je baví naši hudbu poslouchat.

Na závěr jedna obligátní otázka. Jak to vypadá s novým CD?

Albert: Na desce intenzivně pracujeme. Máme připravené písničky a lidi je můžou slyšet na koncertech, čímž nám můžou pomoct vybrat ty správné. Zároveň bychom tak rádi pozvali všechny fanoušky na koncerty, kterých hrajeme čím dál víc. Ne snad že by nám to čím dál více šlo, ale jsme v určitém rytmu a jede to. Zakládáme si na komplexní show, od začátku až do konce. Kdo přijde tak se určitě nebude nudit!

Nejbližší koncerty:

7.8. Kácov – Sázava fest
12.8.Panenský Týnec – Open Air Fest
12.8.Plzeň – Zachs Pub
14.8. HrachovecHrachovka 2010

Více o třineckých Charlie Straight můžete najít na jejich oficiálním webu www.charliestraight.com, profilu na portálu bandzone anebo sociální síti facebook.

Rate this post

Více z LaCultury...

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.