L´UNDERGROUND: S Beatles až na Konec světů

UNDERFILM

Není Avatar jako Avatar

The Last Airbender, zdroj: www.thelastairbendermovie.com
The Last Airbender, zdroj: www.thelastairbendermovie.com

Avatar: Poslední vládce větru spatřil světlo světa coby animovaný seriál v roce 2005 a byť se na naše obrazovky nedostal, má v České republice stejně velkou oblibu jako v mnoha dalších zemích po celém světě. To, že se dříve či později dočká hraného zpracování bylo více než jasné a po pěti letech od uvedení prvního dílu jde skutečně stejnojmenný snímek do kin. I když, název Avatar nakonec v titulku filmu nefiguruje a to především z důvodu dřívějšího kinohitu Jamese Camerona, který se rovněž jménem Avatar zaštítil a tak aby tvůrci Posledního vládce větru předešli možnému soudnímu řízení, jednoduše zmiňované slovíčko vypustili.

Režie se ujal sám M. Night Shyamalan, producent, scénárista a režisér, který však jakoby s věkem ztrácel páru. Přesto má za sebou, pro mnohé jistě nezapomenutelné, snímky jako Šestý smysl nebo Znamení. Věřme, že se alespoň částečně ke své bývalé slávě navrátí a to hned prostřednictvím Avatara, tedy Posledního vládce větru.

Příběh se odehrává na planetě obývané čtyřmi národy, které vládnou vždy jednou určitou přírodní silou. Nalezneme zde tedy národ vody, země, větru a také ohně, který již více než 100 let vede právě s prvními třemi ničivou válku. Zdecimované obyvatelstvo spoléhá na jedinou možnou záchranu a tou je Avatar, vládce všech čtyř živlů, který však před mnoha lety zmizel a není k nalezení. Čeká nás tedy příběh o hledání vyvoleného, dobrodružství na život a na smrt a snad také opětovný vzestup jednoho výborného režiséra. Doufejme, že se v tomto případě obejdeme bez tradičního zklamání, jež je u tohoto typu filmů běžné. Nezbývá než věřit. Animovaná předloha Posledního vládce větru by si to jistě zasloužila.

The Last Airbender, 2010, USA, fantasy/dobrodružný/válečný, v kinech od 19. 8. 2010 (Bontonfilm)


UNDERTONES

Helpness útočí na naše zvukovody

Helpness, zdroj: www.helpness.eu
Helpness, zdroj: www.helpness.eu

Za svéráznou, hardrock-metalovou kapelou Helpness se vypravíme do Slezské části naší země, respektive do nádherné obce Píšť na Opavsku. Tam se v roce 1995 narodilo uskupení, které si začalo říkat Helpness. Žádný začátek není lehký, tak ani začínající Helpness to neměli nejjednodušší. První dema nahrávali po garážích, kde zvuk nebyl přímo podle jejich představ. V roce 1996 vydávají své první album pod názvem „Memento Mori“, které si mezi kritiky nevedlo vůbec špatně. Záhy následovaly další desky jako bezejmenné album, kterému se přezdívá jednoduše „Dvojka“ (2000), „Gallery of Generation“ (2003) a neméně úspěšná deska „A Certain Way“ (2006) nahraná ve studiu Citron.

Přelom nastal k závěru roku 2008, kdy Helpness byli za pomoci posluchačů Rádia Hey vybraní jako jediní předskokani rockové-hororové legendy Alice Coopera. Tím se dostali do širokého povědomí lidí, jimž rockový takt není lhostejný. V dubnu tohoto roku vydala kapela zatím poslední album „Fatal Formation“, které se mohlo zrodit již v jejich vlastním studiu. A aby toho nebylo málo, v nedávné době formace vypustila do světa nový klip k songu „The Sun“.

Kapela vystupuje ve čtyřčlenném složení, ve kterém figurují Paul – zpěv a kytara, Osman – bicí, Marcel – kytara a zpěv, Dawe – basa. Nemůžu si pomoct, výborný zpěv Pavla Hericha mi připomíná českou obdobu Metallicy, ale to už nechám každému na zvážení.

Jak jsem na začátku naznačil, žádný začátek nebývá nejjednodušší, ale tvrdou prací a velkým úsilím to lze změnit. Kapela Helpness je toho zářným důkazem.

Fatal Formation (2010), vydal: Helpness

UNDERBOOK

Konec světů

Konec světů, zdroj: crew.cz
Konec světů, zdroj: crew.cz

Patříte mezi fanoušky komixu? Tak to budete nepochybně znát i Sandmana, jednoho z Věčných, který se mezi čtenáři objevil již v 70. letech, v novější „oživené“ verzi poté také v letech 80. a 90., kdy se o ztvárnění postaral populární britský spisovatel Neil Gaiman. Desetidílná série (s jedním přídavkem) se u nás objevila, oproti cizojazyčným verzím, relativně nedávno, až v roce 2002. Tehdy vyšel v nakladatelství Crew první díl s názvem Preludia a Nokturna (v orig. Preludes and Nocturnes). Jak už bylo zmíněno, ústřední postavou příběhu je Sandman, pán snů, který obývá svět se svými sestrami a bratry od počátku věků, ne-li déle.

Jste-li dlouholetými fanoušky, pak jistě netřeba dodávat více. Druhá skupina čtenářů by měla vědět, že Sandman není jen tak obyčejný komix, jakých je na světe nespočet. Tohle je zkrátka jedna z legend a k nám se nyní dostává její další pokračování, již osmý díl, nesoucí název Konec světů. Tato kniha je zasvěcena příběhům. Čímž myslíme nejen to, že je složená z několika povídek, ale i to, že povídky a povídání jsou tématem celého svazku. V hospodě Konec světů, která se vynoří uprostřed sněžné bouře uvízlo několik lidí (a nejen lidí), ze všech možných dob a světů. Námořník i elf, programátor i hrobník. Než se bouře utiší, musí nějak zabít čas a tak si vyprávějí příběhy. Příběhy o mořských příšerách, spících městech a oživlých mrtvolách. Příběhy, které mají spolu společného víc, než by se na první pohled zdálo.

Neil Gaiman – Konec světů (Sandman), nakladatelství Crew, datum vydání: přelom srpna a září, 150 stran, předpokládaná cena 300 Kč

UNDERART

Hrdinové obsadili Prahu

Tomás Alonso, zdroj: designmuseum.org
Tomás Alonso, zdroj: designmuseum.org

Nově otevřená prodejní galerie Křehký sídlící v Holešovicích v bývalé továrně šunku zahájila své působení na „výstavním poli“ přehlídkou s názvem 1 Heroes. Galerie jako taková vznikla na základě výstavního projektu z roku 2007, jenž objel takřka celý svět pod taktovkou autorů právě probíhající výstavy Jany Zielinski a Jiřího Macka. I nadále se bude galerie věnovat současnému designu, nabídne prostory pro prezentaci autorských originálů i vlastních limitovaných edicí. „Heroes jsou o věcech, které mají tu moc dělat z nás hrdiny, a to přesně podle našich vlastních představ,“ jak sami kurátoři osvětlují v úvodním slově na informačním panelu. Na výstavě spatříte exponáty z dílen řady významných jmen současného designu, jako jsou například Ron Arad, Tomás Alonso, Tomáš Král a další. Vaší pozornosti zajisté neunikne nástěnný erb Maxima Velčovského, který je dominantou výstavní síně. Pokud byste si chtěli svůj sen, stát se hrdinou, splnit prostřednictvím některého z vystavených exponátů, neníproblém, všechny jsou prodejné.

1 Heroes, Galerie Křehký, Osadní 35, Praha 7, 14.7.-24.9.2010, středa – pátek 14:00 – 18:00, vstup zdarma

Beatlemánie

John Lennon, zdroj: www.nm.cz
John Lennon, zdroj: www.nm.cz

Za pozornost určitě stojí výstava Národního muzea, která se zaměřila na nejslavnější rockovou skupinu všech dob, a to Beatles. Výstava v Českém muzeu hudby vypráví dvě paralelní dějové linky – první odráží strhující příběh nejslavnější rockové skupiny všech dob od jejich počátků v Liverpoolu, přes vrchol vlny beatlemánie až po rozpad skupiny The Beatles a následné tvůrčí i životní osudy jednotlivých Brouků.

Zvláštní část výstavy je věnována kulturním fenoménům 60. let 20. století, které Beatles svou tvorbou a postoji přímo či nepřímo ovlivňovali. Nevyhýbá se ani negativním či kontroverzním tématům.

Druhá dějová linka sleduje život mládeže v tehdejším Československu. Zabývá se oficiální i neoficiální stránkou tehdejší kultury či módy. Zvláštní důraz je kladen na počátky bigbítu v českých zemích a reakce establishmentu na životní styl tzv. mániček.

Závěrečná část výstavy je věnována osobě Johna Lennona jako ikony svobody, míru a revolty proti většinové společnosti. Ve středu 21. června byla výstava rozšířena o unikátní exponáty z floridských depozitářů zapůjčené Hard Rock International. K vidění je kupříkladu Johnova semišová bunda, stříbrná foukací harmonika, historické fotografie a mnoho dalšího. Lennonovy exponáty budou vystaveny do 15. září.

Výstava Beatlemánie probíhá v době od 4.6.2010 do 10.1.2011, České muzeum hudby – Karmelitská 2/4, Praha 1

Osmé, menší a přesto neméně zajímavé, pokračování rubriky L´UNDERGROUND pro Vás připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová, Jiří Aujezdský, Ivana Bednářová a Katka Bartošová. Za dva týdny (23.8.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Tři pražské galerie se vstupem ZDARMA13. dubna, 2017 Tři pražské galerie se vstupem ZDARMA Ne vždy musí návštěva galerie stát hodně peněz. V tomhle článku vám v krátkosti představím tři galerie v Praze, ve kterých nezaplatíte žádné vstuné. Galerie České spořitelny Nejstarší […]
 • Mr. Sandman, send me a dream… 19. října, 2013 Mr. Sandman, send me a dream… Začalo to celkem klasicky. Nikdy nezestárnout a nikdy nezemřít. Polapit smrt, uvěznit ji a vládnout její silou - tak zněl plán. Co se ale stane, když místo Smrti lidé polapí jejího […]
 • CRWECON 2012 – Sraz všech, kteří žijí komiksem!26. května, 2012 CRWECON 2012 – Sraz všech, kteří žijí komiksem! Pomalu, ale nezadržitelně, se blíží už sedmý ročník nejstarší komiksové akce u nás – Crwecon 2012. Na programu jsou přednášky, křty nových titulů, rozhovory s vydavateli, komiksové burzy, […]
 • Saudek Gallery: Co mi řeklo „tak trochu jiné“ umění20. listopadu, 2010 Saudek Gallery: Co mi řeklo „tak trochu jiné“ umění Popocházím po tiché galerii a slyším ozvěnu svých kroků. Kromě paní, která si za pokladnou čte a brouká něco pro sebe, tu jsem sama. Do Saudek Gallery jsem původně vůbec neplánovala jít, […]
 • Kokoro power – spojení mysli a srdce28. srpna, 2010 Kokoro power – spojení mysli a srdce Zavítejte do země vycházejícího slunce a do svého nitra, aniž byste vytáhli paty z české kotliny. Navštivte pražskou The Chemistry Gallery, jež v pátek v rámci festivalu Invaze spustila […]
 • This is the chemistry of what you feel25. srpna, 2010 This is the chemistry of what you feel "Mým cílem je přiblížit umění mladým lidem, aby se o něj zajímali," říká v rozhovoru pro LaCultura.cz ředitel pražské The Chemistry Gallery Petr Hájek. Pokud vás zajímá, jaká cesta je […]
 • Noc v muzeu10. června, 2010 Noc v muzeu Čeká na vás noční dobrodružství v muzeu!
 • FOK uvede slavné Bachovo Vánoční oratorium6. prosince, 2023 FOK uvede slavné Bachovo Vánoční oratorium Mistr mezi mistry barokní hudby Johann Sebastian Bach zkomponoval velkolepé Vánoční oratorium, které dnes patří celosvětově mezi nejvyhledávanější hudbu pro období adventu a Vánoc. […]
 • V kostele sv. Šimona a Judy zazní barokní hudba v podání polského Tria Orkiestra Historyczna6. prosince, 2023 V kostele sv. Šimona a Judy zazní barokní hudba v podání polského Tria Orkiestra Historyczna Kostel sv. Šimona a Judy rozezní 19. prosince jemný zvuk violy da gamba, houslí a cembala v podání polského souboru, který si říká {oh!} trio neboli Trio Orkiestra Historyczna. Na programu […]
 • Ann Hui představí svou tvorbu na festivalu Filmasia6. prosince, 2023 Ann Hui představí svou tvorbu na festivalu Filmasia Srdcem 19. ročníku festivalu asijských filmů Filmasia bude uznávaná hongkongská režisérka Ann Hui. Zásadní filmařka nesmazatelně spojená s hongkongskou novou vlnou navštíví Prahu poprvé, […]
 • Ivo Kahánek vystoupí s recitálem v Rudolfinu30. listopadu, 2023 Ivo Kahánek vystoupí s recitálem v Rudolfinu V rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu oblíbený český klavírista Ivo Kahánek. Zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora […]
 • Světová premiéra, Bachův varhanní koncert a Katta na Adventním koncertě FOK pro UNICEF28. listopadu, 2023 Světová premiéra, Bachův varhanní koncert a Katta na Adventním koncertě FOK pro UNICEF Světová premiéra díla s názvem Pražský kapr české skladatelky Jany Vöröšové, které vzniklo na objednávku FOK, otevře 6. a 7. prosince Adventní koncert Pražských symfoniků. Ten je tradičně […]