L´UNDERGROUND: Umění z pohodlí domova

zdroj: kinoaero.cz

UNDERFILM

Drama Single Man a Colin Firth ve své životní roli

Již více jak měsíc česká kina okupuje výborný snímek Single Man. Režijní debut módního návrháře Toma Forda se sice nestal přes noc kasovním trhákem, ale zaručeně vás dostane svou hlubokou citlivostí a excelentním výkonem Colina Firtha. Britský herec byl za roli univerzitního profesora oceněn na filmovém festivalu v Benátkách a vysloužil si i nominaci na Oscara.

Příběh se odehrává v 60. letech, kdy na kalifornské univerzitě přednáší profesor George Falconer (Colin Firth). Při hodinách na studenty působí velmi rezervovaně a záhadně. Málokdo z nich tuší, jakou bolest skrývá uvnitř. Falconer se snaží už osm měsíců vyrovnat se smrtí svého životního partnera Jima, který zemřel při autonehodě a jehož rodina dokonce znemožnila Falconerovi dostavit se na pohřeb uctít Jimovu památku.

zdroj: kinoaero.cz

Kromě Firtha se na plátně objevuje také Julianne Moore v roli bývalé přítelkyně, která se po nepovedeném manželství a nezvládnutí výchovy svých dětí stále více upíná ke skleničce alkoholu. Ve vypjatých scénách několikrát svému nejbližšímu vyčte, jak s ním mohla mít ideální budoucnost, kdyby nebyl homosexuál. Primární cíl filmu určitě není bořit tabu o homosexuální komunitě, jako tomu bylo např. ve snímku Zkrocená hora. Spíše mi nenucenou atmosférou a způsobem podání připomněl podobně laděný příběh homosexuálního muže, kterého ve filmu Milk brilantně ztvárnil Sean Penn. Možná v obou případech herecké výkony předčily scénář i celkové pojetí filmu. Single Man je o tom, jak moc nám jedna vteřina může změnit život a jak se s tím dokážeme vypořádat. V jedné z pasáží George Falconer cituje výrok Aldouse Huxleyho: „Zkušenost není to, co se vám stane. Zkušenost je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo.“ A kdo neskousne místy až psychedelickou náladu scén a niterné retrospektivní vzpomínky hlavní postavy, pro toho ve filmu Tom Ford připravil přehlídku toho nejlepšího, co šedesátá léta přinesla. Režisér zde výborně uplatnil zkušenosti z módní branže, takže si milovníci této éry mohou vychutnat koktejl namíchaný z legendárních vysokých účesů, pouzdrových šatů nebo proslulých amerických mustangů. Ať půjdete na film s jakýmkoli očekáváním, Colin Firth vás nezklame a možná vás dožene až k slzám.

Single Man, 2009, USA, drama, promítá se v kinech po celé republice
Trailer najdete zde: http://www.csfd.cz/film/250947-single-man/videa/


UNDERTONES

Tata Bojs točí novou desku

zdroj: tatabojs.com

Kapela Tata Bojs vydala zatím své řadově sedmé, poslední album „Kluci kde jste“ už před nějakým tím pátkem, konkrétně v roce 2007.  Avšak po zbylé roky nelenili, pilně koncertovali, sbírali nový materiál a také se za spolupráce s Ahn Triem účastnili vydání speciálního alba hitů „Smetana“ (2008). Nutno říct, že pomalu přichází čas objevit se s nějakou tou novinkou. Věrní posluchači určitě nebudou zklamání, protože Bublajs, Mardoša a zbylí členové zpracovávají nový hudební materiál. Nové, zatím pro veřejnost bezejmenné, album mělo vyjít už na podzim 2010. Ovšem tento termín kapela posouvá na jaro 2011 s Mardošovým prohlášením: „Nechceme to zkrátka uspěchat a to i přesto, že jsme říkali, že chceme udělat „rychlou desku“, ale na rychlou desku se někdy musí jít zatraceně pomalu…“ jak ale taky dodává, na podzim se můžeme aspoň těšit na menší ochutnávky v podobě nového singlu a klipu.

UNDERBOOK

Sofiin svět – román o dějinách filozofie

zdroj: albatros.cz

Sofiin svět norského spisovatele Josteina Gaardera v sobě skrývá tajemství a napětí; jedná se o vzrušující pohádku lidského myšlení, filozofický kurz; jsou to zkrátka dějiny pohledu na vlastní existenci… podané jinak. Patnáctiletá Sofie se s filozofií seznamuje prostřednictvím dopisů, které nutí nejen ji, ale i čtenáře k zamyšlení o světě a životě, jenž může být pěkně zamotaný – co je opravdu skutečnost? A kde jsou hranice fikce? Toto neobyčejně čtivé a originální dílo dosáhlo v roce 1991 mezinárodního úspěchu, o čemž svědčí i jeho opakovaná vydání – poslední, páté se dostalo do českých knihkupectví v roce 2006. A přestože řada dalších knih Josteina Gaardera je určena pro děti a mládež, Sofiin svět stojí za přečtení v každém věku – na to, aby člověk začal pohlížet na (nejen) svůj život z různých úhlů, není totiž nikdy pozdě.

Jostein Gaardner – Sofiin svět: Román o dějinách filozofie, Albatros, 2006, 5. vydání, 430 stran

Promluvte si s tichem

zdroj: portal.cz

„Ticho a mlčení jsou součástí řeči a ticho samo mluví. Učil jsem se zkrátka rozumět tichu. Číst je, naslouchat mu, interpretovat je. Lze s ním velmi zajímavě pracovat, nejlépe snad v divadelních textech. Ticho na jevišti je neobyčejně výmluvné.“ Prostřednictvím rozhovorů redaktorky Ludmily Korecké s Martinem Hilským, předním českým anglistou, překladatelem a profesorem anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se dozvídáme o jeho životě a hlavně jeho životním „poslání“ – Shakespearovi. Svůj prostor zde získá rozbor všelijakých postav, zejména šašků, konkrétní hry a jejich psychologie či spletitá cesta překladu. Pan profesor Hilský je podle mého názoru skromný, vnímavý člověk, který miluje hru se slovy a nové výzvy.

Martin Hilský – Když ticho mluví, Ludmila Korecká, Portál, s.r.o, 2007, 176 stran, 269 Kč

UNDERART

Pohlédněte surrealismu „Z očí do očí“

zdroj: muzeumbela.cz

Jméno Miroslava Horníčka je spojeno s herectvím a humorem tak pevně jako dítě s matkou pupeční šňůrou. Nemusím Vám, myslím, připomínat hlavní či vedlejší filmové role, které za svůj život ztvárnil. Zajisté si také vzpomenete na nějakou vtipnou divadelní scénku sehranou ve dvojici s Janem Werichem či Milošem Kopeckým či na tištěnou publikaci, ať už autorskou nebo obsahující přepis jeho rozhovorů s osobnostmi naší kultury. Ale možná Vám uniklo, že byl políben ještě další členkou rodu uměleckých múz, a to tou, jež přináší inspiraci k tvoření všem malířům a výtvarníkům. Miroslav Horníček svůj talent na poli výtvarného umění začal rozvíjet až ve zralém věku, kdy vytvořil řadu surrealistických koláží, které jsou k vidění v Muzeu v Bělé pod Bezdězem. Sám autor o nich skromně tvrdil, že „jsou to jen obrázky.“ Snad i proto jim nedal jména a ponechal na každém pozorovateli, aby sám zapojil vlastní fantazii stejně tak jako on při jejich vytváření.

Z očí do očí, Muzeum Bělá pod Bezdězem, 5.8. – 5.9.2010, Út – Ne 9 -12 a 13 – 16 h, Základní vstupné 20 Kč, Zlevněné vstupné 10 Kč

Jan Kaplický – vlastní cestou

zdroj: doxprague.org

Do 30. srpna máte ještě poslední možnost zhlédnout výstavu nazvanou Jan Kaplický – vlastní cestou. Výstava nabídne průřez životem a tvorby jednoho z našich nejúspěšnějších architektů. Na jedné z videoprojekcí Kaplický přiznává, že i když původně nechtěl být jako malý architektem, rodinné umělecké prostředí ho nakonec ovlivnilo natolik, že architektuře zasvětil celý svůj život.
Jeho otec byl architekt, malíř a sochař a matka ilustrátorka knih o botanice. Není tedy překvapením Kaplického přírodní motivy, které jsou cítit téměř z každé jeho stavby. Budovy jsou kontroverzní a nepřehlédnutelné, přesto jako by se snažily splynout s prostředím kolem. Jsou masivní a velkolepé, ale vždy z nich dýchá niternost a komornost.
Kaplický splňuje kritéria umělce, který nezabředl pouze v jednom stylu, ale zároveň je jeho rukopis charakteristický. Dokázal vytvořit slavná a monumentální díla, mezi něž patří mediální centrum na londýnském kriketovém stadionu, za které dostal proslulou Stirlingovu cenu. Smysl pro humor a nadhled naopak projevil v navrženém elektromobilu pro tři osoby nebo ve svých designových předmětech (příbory, křesla, stoly apod.)
Expozice v holešovickém Doxu vytváří jiný obraz umělce, než na jaký jsme zvyklí z médií. Nedělá z Kaplického ikonu, spíše se snaží ukázat architekta jako poctivého a citlivého člověka, který svou práci dělal s velkou zodpovědností. V prostorách galerie se tak setkáme s velkým množstvím soukromých fotografií, na kterých např. učí svého syna modelovat či se láskyplně tiskne ke své manželce Elišce Kaplicky Fuchsové.
Kurátoři výstavy nedávají příliš prostoru kauze ohledně návrhu knihovny a zákulisním intrikám na pozadí tohoto sporu. Dle mého názoru tak udělali velmi dobře, protože domů neodcházíte naštvaní na politické poměry, ale plni dobrého pocitu, že Kaplického skvosty si jdou svou vlastní cestou.

Galerie DOX – Poupětova 1, Praha 7
Vstupné: Dospělí – 180Kč, studenti – 90KčDeváté pokračování rubriky L´UNDERGROUND pro Vás připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová, Jiří Aujezdský, Ivana Bednářová a Katka Bartošová. Za dva týdny (13.9.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Muž, který šel vlastní cestou6. září, 2010 Muž, který šel vlastní cestou Milovníci architektury, obdivovatelé moderního umění i Vy, kteří jen rádi poznáváte nové věci, zpozorněte. Centrum moderního umění DOX sídlící v pražských Holešovicích prodlužuje o celý […]
 • L´UNDERGROUND: Léto na stříbrném plátně i prknech5. července, 2010 L´UNDERGROUND: Léto na stříbrném plátně i prknech Pravidelná rubrika L´Underground Vás zve do skrytých zákoutí a undergroundového labyrintu kultury z celého světa. Co se v současné době děje zajímavého a co nás ještě čeká? Léto začalo v […]
 • Srpnová Pevnost dobývá vesmír5. srpna, 2016 Srpnová Pevnost dobývá vesmír V matičce Praze se totiž odehrává nejen děj knižní přílohy Kladivo na čaroděje, jejíž sérii je věnována i dvojstrana v časopise, ale taky se tu přece chystá premiéra Ray Bradburry´s […]
 • V kůži mistra knihtisku Jendy Rajmana20. září, 2015 V kůži mistra knihtisku Jendy Rajmana Jedním z klíčových důvodů, proč knihomolové odmítají přesedlat z tištěných knih na elektronické, je někdy až fetišistické potěšení z jejich doteku a vůně. Malým rájem je těmto jedincům […]
 • Sedmý syn12. ledna, 2015 Sedmý syn Síly zla byly poraženy. Poslední bojovník řádu Sokolích rytířů John Gregory (Jeff Bridges) právě zatloukl poslední hřeb do poklopu klece zapuštěné v zemi, kde má být navěky uvězněna […]
 • Škatuláci – zábava i napětí pro celou rodinu 20. října, 2014 Škatuláci – zábava i napětí pro celou rodinu Příběh vytvořený na motivy dětské knihy Alana Snowa Here Be Monsters! je jako každá správná pohádka o boji dobra se zlem. Jen v těch moderních pohádkách se stává, že hranice dobra a zla se […]
 • Kniha vs Film: Hvězdy nám nepřály 8. září, 2014 Kniha vs Film: Hvězdy nám nepřály Šestnáctiletá Hazel trpí rakovinou, musí s sebou všude nosit přístroj, který jí pomáhá dýchat, a aby toho nebylo málo, donutila ji její matka, aby chodila do podpůrné skupiny pro ostatní […]
 • Oscar 2011: Než Britové ukecali Americkou akademii28. února, 2011 Oscar 2011: Než Britové ukecali Americkou akademii Již 83. ročník amerických filmových cen Akademie, tedy Oscarů, se tradičně uskutečnil v losangelském Kodak Theatre večer 27. února 2011. Čeští diváci mohli komentovaný přímý přenos […]
 • Tata Bojs & Ahn Trio zahráli podruhé v Brně1. prosince, 2009 Tata Bojs & Ahn Trio zahráli podruhé v Brně Bylo to skoro přesně před rokem, kdy přijeli poprvé Tata Bojs & Ahn Trio koncertovat do brněnské Flédy. Minulý týden se sem vrátili v rámci ReTour 09 – remember november – ve stejném […]
 • Tata Bojs & Ahn Trio vyráží na ReTour 09!18. listopadu, 2009 Tata Bojs & Ahn Trio vyráží na ReTour 09! Kapela Tata Bojs se po loňském vyprodaném turné opět vrací na pódia i se svými souputnicemi z americko-korejského Ahn Tria! ReTour 09, které začíná už tento týden a proběhne ve čtyřech […]
 • Metabolický motor25. června, 2022 Metabolický motor Dřepy, kliky, rychlé sprinty, proteiny. Očekávané výsledky nikde! Větší síla, pevnější tělo, ale ne a ne shodit přebytečné kila navíc. Chcete mít větší hruď, tvrdě jedete činky. Chcete mít […]
 • Komedie Miroslava Krobota Velká premiéra představuje trailer a míří na festival do Karlových Varů2. června, 2022 Komedie Miroslava Krobota Velká premiéra představuje trailer a míří na festival do Karlových Varů Komedie Velká premiéra Miroslava Krobota bude uvedena ve světové premiéře na 56. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v rámci programové sekce Zvláštní uvedení. Do kin vstoupí […]