Další z Warcraftů v českém vydání

Zrod Hordy, zdroj: Fantom Print
Zrod Hordy, zdroj: Fantom Print

Zrod Hordy, zdroj: Fantom Print
Zrod Hordy, zdroj: Fantom Print

Pokud Vám v tomto úvodním výčtu některé tituly chybí, nevěšte hlavu. Další přijdou na řadu v příštím roce. Vraťme se ale k úvodní trojici. Zrod Hordy se dostal na pulty knihkupectví jako první a stejnou pozici si vydobyl i v žebříčcích prodejnosti, kde se i několik měsíců po vydání drží velmi vysoko. Zásluhy na tomto umístění má v prvé řadě zkušená autorka Christie Golden, která se v universu Warcraft předvedla již před několika lety prostřednictvím knihy Vládce klanů. Ta, byť s několikaletým odstupem, v podstatě navazuje na události v nově vydaném díle. Přinejmenším stejnou měrou se pak o úspěšnost zasadil také dvorní překladatel Warcraftu Jan Netolička, který se již tradičně umně vypořádal s textem, který více než jiné tituly podléhá kritickému oku čtenáře, jež jen těžko odpouští špatnou práci s originálními názvy oblíbených jmen a míst.

Kniha je v prvé řadě samozřejmě určena fanouškům videoherní série, která se poprvé objevila v roce 1994 coby Warcraft: Orcs & Humans. Jedna z nejpopulárnějších strategií měla know-how vždy především v detailně propracovaném příběhu, který dal právě díky své kvalitě možnost vzniknout mnoha dalším stejnojmenným titulům, ať už těm počítačovým nebo knižním. O všech vydaných produktech je zbytečné se rozepisovat. Kdo by v dnešní době neznal mmorpg hru World of Warcraft. Ta si našla ve světě jak nespočet příznivců tak i odpůrců a nejinak tomu bude u knižních zpracování.

Orkské klany kdysi dávno žily v idylickém světě nazývaném Draenor v relativním míru se svými záhadnými sousedy – draenei. Velitelé Plamenné legie však měli s oběma nic netušícími rasami jiné plány. Démonický pán Kil´jaeden rozehrál temnou partii s cílem nejen vyhladit všechny draenei, ale zároveň s úmyslem spojit všechny orkské klany v jedinou nezastavitelnou sílu poháněnou nenávistí a touhou po zkáze.

anotace, Fantom Print

Jak už jsem zmínil, Zrod Hordy je stejně jako předešlé tituly cílen na hráče, jelikož pro běžné fantasy čtenáře nejspíš nepřinese nic, co by mohli později zařadit mezi přelomové knihy století. Přesto mají příběhy z tohoto světa své kouzlo a jakmile se pokusíte do celkového děje nahlédnout hlouběji než jen prostřednictvím vydaných knih, jistě Vám svým způsobem přirostou k srdci.

Arthas, zdroj: Fantom Print
Arthas, zdroj: Fantom Print

Hlavní složkou Zrodu Hordy jsou samozřejmě Orkové, kteří zde vystupují v poněkud jiném světle, než je obvyklé. Tupost a krvelačnost skutečně nehledejte, alespoň ne v samotném úvodu. Hrdý národ vyznávající úzké propojení s přírodou je ovšem vystaven kruté zkoušce osudu, která doslova změní jeho pohled na svět. Ruku v ruce přichází také boj jedince proti společnosti, který se již tradičně nesetká s velkým pochopením, ale nerad bych prozrazoval víc, než je nutné. Ostatně jako drobné lákadlo s popisem děje poslouží přiložená anotace.

Stejně dobře se do knihovniček čtenářů probojoval i pro mnohé posvátný Arthas. Typický obraz kladného hrdiny, který se ve své slepé touze po odplatě odvrátil od všeho co miloval a propadl zlu. Tradiční zápletka, která se však díky svému zasazení do známého prostředí stala fenoménem. Arthas je tak jako například Anakin Skywalker jedním z králů mezi antihrdiny. K tomuto postu však vede dlouhá cesta a tu se Vám kniha, o kterou se opět zasadila Christie Golden, pokouší co nejvěrněji přiblížit.

Bez dlouhého rozepisování je ale třeba říct, že děj je zde bohužel také katem celého příběhu. První část popisující dospívání mladého prince sice doplňuje další střípky, již tak dostatečně propracovaného světa, přesto se nejedná o nic velkolepého. Druhá, mnohem známější část, která sleduje postupné krůčky od Světla k Temnotě, pak ubíhá tak vysokou rychlostí, že se prakticky nestačíte nadechnout a je konec. V tomto případě to ovšem není žádné plus a křečovité propojení s hrou tak vyznívá spíše negativně.

Jeho zlo se stalo legendou. Pán nemrtvé Pohromy a nepřítel všech svobodných národů Azerothu, vyzbrojen runovým mečem nazývaným Frostmourne – Mrazivý smutek. Král lichů je bytost s nepředstavitelnou mocí plná zášti a zloby, jaké není nikde rovno. Jeho duši, chladnou jako kus ledu, zcela pohltila touha zničit všechen život na…

Ale nebylo tomu vždy tak. Dlouho předtím, než se jeho duše spojila s duší orkského šamana Ner´zhula, býval král lichů Arthasem Menethilem, princem a nástupcem trůnu Lordaeronu a oddaným paladinem řádu Stříbrné ruky.

Když začala všechno, co kdy miloval, ohrožovat šířící se morová nákaza měnící lidi na nemrtvé, vydal se Arthas na výpravu s cílem získat meč tak mocný, že měl sám o sobě zachránit celou jeho rodnou zem. Předmět, který hledal, si však nakonec od svého nového pána vyžádal krutou daň a započal jeho hluboký pád končící až v naprostém zatracení. Zavedl Arthase věčně zmrzlými pustinami na severu až k Ledovému trůnu, kde ho čekala nejtemnější část jeho osudu.

anotace, Fantom Print

Příjemné vzpomínky na probdélé hodiny u monitoru, zvláště pak při scénách, kdy se zdánlivý hrdina a čerstvý držitel legendární zbraně Mrazivý smutek (Frostourne v orig.) navrací zpět do rodného kraje. Bohužel bez další přidané hodnoty. Byť se tedy Arthas: Zrod krále lichů stal bestsellerem, jeho potenciál zůstal za očekáváním a je to velká škoda. Snad se připravované české vydání Tides of Darkness neboli Přilivu temnoty dočká kladnějších ohlasů.

Nakladatelství: Fantom Print
Název: Zrod Hordy (Rise of the Horde), Arthas: Zrod krále lichů (Arthas: Rise of the Lich King)
Cena: 249,- kč
Počet stran: 352
Autor: Christie Golden
Překlad: Jan Netolička

shodné pro oba tituly

Více z LaCultury...

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.