„Borec“ Buswell zahrál na třetím koncertě v sezóně

zdroj: jfo.cz

Po bujaré předehře Římský karneval od H. Berlioze, jedné z nejvýraznějších osobností hudby 19. století, se chopila houslí americká hvězda večera – James Buswell – sólista, komorní hráč, dirigent a pedagog. S velkou vášní a citem uvedl Bernsteinovu nápaditou Serenádu pro sólové housle, smyčce, harfu a bicí nástroje. Houslista, který je jedním z nejvšestrannějších hudebníků dneška, své umění v Ostravě představil již potřetí.

zdroj: jfo.cz

Poté jsme naslouchali 28 poutavým motivům Symfonických variací, které jsou dílem Antonína Dvořáka z roku 1877.  Mistrně zachytil různé nálady od smutku až po radost. A ovšem nemohl chybět jeho typický „velký finiš“. Zbůsob, kterým psal a vůbec ukončování skladeb, je opravdu geniální, velkolepé a pompézní.

Závěr večera se nesl v romantickém stylu ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Janáčkova filharmonie ukázkově předvedla jednu ze čtyř suit. Konkrétně tu nejhranější Suitu č. 3, z ní zazněla pouze nejfrekventovanější poslední věta Tema con variazioni.

Dojem celého koncertu je opravdu jedinečný, tak jako každý koncert. Ale pokud mám porovnat tento koncert s ostatními, a vůbec s předchozím, tak se mi zdál nejslabším pojítkem. A to i přes to, že zde vystoupila významná osobnost a byl uveden Dvořák. (A to je co říct, protože Dvořák je jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů!) Těším se tedy na příště. A budu v naději, že „laťka bude přeskočena“.

Nakonec – pozvánka na další koncert, který se bude konat 25. a 26. 11. 2010,  kde budou uvedeny tyto skladby: Fidelio, předehra – L. van Beethoven; Koncert pro klavír a orchestr č. 27 B dur – W. A. Mozart; Pohádka léta – J. Suk. J. h. vystoupí Michaela Ursuleasa na klavír. Přeji hezký poslech.

Rate this post

Více z LaCultury...