„Česká republika byla dobrá volba,“ říká lektorka angličtiny Kristen Albertsen

Kristen (Zdroj: Kristen Albertsen)
Kristen (Zdroj: Kristen Albertsen)

Proč sis pro svůj život vybrala právě Českou republiku?
Měla jsem k tomu několik důvodů, ale do čeho jdu, jsem pořádně nevěděla. Nikdy jsem tu nebyla. V Evropě se mi moc líbilo, chtěla jsem v ní zůstat. Česká republika se mi zdála exotická, ale ne zas natolik, abych se v ní necítila spokojeně. O Praze jsem slyšela samé krásné věci. Velkým plusem bylo také snadnější získání víza oproti západoevropským zemím. A je tu ještě jeden důvod. Ale za ten se trochu stydím. Zajímám se o postkomunistické země, takže jsem chtěla zažít, jak se jedna z nich vyrovnala s přechodem ke kapitalismu a tak podobně. Po příjezdu jsem však zjistila, že to tu vypadá stejně jako kdekoli jinde na Západě.

Odkud přesně pocházíš? Co se Ti vybaví, když se řekne dětství?
Pocházím z Connecticutu, to je takový malý stát na severovýchodě země. Moje město se nachází mezi New Yorkem a Bostonem, takže ve stejném zeměpisném pásmu jako Praha, díky tomu jsem si nemusela zvykat na žádné extrémní změny podnebí. Dětství mám spojené se spoustou přírody. Většinu času jsem trávila venku, hrála si u řeky, lyžovala na nedalekém kopci. Občas jsme jezdili i na pláž k oceánu.

Stýská se Ti po domově?
Ano, ale ani ne po místě jako takovém, stejně už tam nikdo z mých přátel nebydlí a bylo by pro mě teď už moc malé. Co mi chybí, je moje rodina a přátelé.

Kristen (Zdroj: Kristen Albertsen)
Kristen (Zdroj: Kristen Albertsen)

Jak se s tím steskem vyrovnáváš? Co Ti pomáhá se z toho dostat?
Hlavně internet. Díky němu můžu být v kontaktu se svými blízkými prakticky kdykoli se mi zachce. A můžu se díky němu věnovat i rituálům, které jsem dělala běžně doma, třeba si číst on-line The New York Times. Vůbec si nedokážu představit, že bych žila v zahraničí a neměla na něj přístup.

Učila jsi na VŠE hned po přistěhování do ČR, nebo jsi dělala i jinou práci? Co přesně je náplní Tvé práce?
Po příjezdu před dvěma lety jsem nejdřív učila v soukromé jazykové škole a pak jsem nastoupila na VŠE. Učím obchodní angličtinu, klasické kurzy i takové netradiční, které jsem sama vymyslela. Svou práci miluji a snažím se jí dávat, co možná nejvíc to jde. Musím se kvůli ní i vzdělávat v ekonomii, abych se svými studenty držela krok, ale baví mě to. Dokonce jsem si předplatila časopis The Economist. Často se stane, že když vyjdete ze školy a už se něco NEMUSÍTE učit, tak se tomu začnete věnovat dobrovolně, protože Vám to přijde zajímavé. A moji studenti jsou zkrátka fantastičtí.

A co děláš ve volném čase?
Hodně čtu a koukám na filmy, ve velké míře na francouzské, abych si udržela její znalost na dobré úrovni. Také ráda vařím, dokonce i česká jídla. No a pak miluju běhání, v jakémkoli ročním období. Chodím i teď v zimě, navléknu si pět vrstev, nasadím kulicha a vyrazím. Na jaře se zúčastním Pražského půl maratonu. Držte mi palce. :-) Ještě ráda hraju tenis a jezdím na kole. Kromě sportu mám ráda „socializing“.

Jak vnímáš českou kulturu? Myslíš, že jsme kulturní?
Česká kultura mi přijde hodně podobná těm západním, v tom dobrém slova smyslu. Musím zdůraznit, že moje zkušenost je založená hlavně na Praze, která rozhodně kulturní je. Na to, že není zas tak velká, disponuje obrovským kulturním vyžitím – kina, divadla, živá hudba. Znám hodně cizinců, kteří sem právě kvůli živé hudební produkci jezdí. A to je cool! :-)

Teď se zaměříme na jednotlivé oblasti kultury. Co hudba? Posloucháš i nějakou českou?
Já sama nejsem muzikální typ, neumím hrát na žádný hudební nástroj, ale velmi ráda hudbu poslouchám. S kamarádkou zajdeme občas na gypsy jazz. Ti muzikanti v sobě mají neuvěřitelnou energii. Ráda tancuju, chodím i do dance clubů, kde hrají českou muziku. Sice nerozumím slovům, ale je to zábava.

Viděla jsi nějaké české filmy?
No, ne zas tak moc. Určitě mezi nimi byly nějaké pohádky, ale názvy po mě nechtěj. (Po vyjmenování pár názvů se Kristen chytá na Tři oříšky pro Popelku, pozn. red.) A pak jsem viděla ještě Obsluhoval jsem anglického krále, ale nepřišel mi moc český. Oproti tomu jsem četla hodně českých knih. Když jsem přijela, vybílila jsem anglickou část knihkupectví s českými tituly. Líbil se mi třeba Příhody dobrého vojáka Švejka za světové války.

Kristen (Zdroj: Kristen Albertsen)
Kristen (Zdroj: Kristen Albertsen)

Jaké bylo Tvoje první české slovo? Působí Ti náš jazyk problémy a máš s ním nějaký „spešl“ zážitek?
Na moje první slovo si moc dobře vzpomínám, byla to „káva“. Velmi potřebný výraz. Upřímně, když jsem přijela, nebyla jsem si jistá, jak dlouho tu zůstanu, takže jsem se česky neučila. Čeština nemá s angličtinou vůbec nic společného a přijde mi strašlivě těžká, jak gramatika, tak slovíčka. Naštěstí je v Praze hodně lidí, kteří rádi a dobře mluví anglicky. Jestli tady zůstanu i na příští rok, tak se v létě budu učit česky, abych mohla být lepší lektorkou angličtiny, lépe rozumět svým studentům, vysvětlit gramatiku.

Hodně českých slov, která znám, jsem se naučila v hospodě. Jednou mi někdo řekl „zapalovač“ a já jsem se pak bála, že to napíšu prvnímu studentovi do indexu místo „započteno“. Přišlo mi to hrozně podobné.

Jaký máš názor na českou kuchyni?
Česká kuchyně je vtipná. Jdete do tradiční české restaurace, a co tam mají? Italské jídlo – noky, těstoviny a saláty, ale dělají ho dobře. Česká kuchyně je hodně postavená na mase, na které zas tak zaměřená nejsem. Co opravdu miluji, jsou polévky – gulášová, cibulačka, zeleninová – mňam! A pak mi ještě moc chutná zdejší chleba. Nakupování jídla v zahraničí se mění v dobrodružství. Jdete krámem, prohlížíte regály, ty věci neznáte, ale já si je koupím a vyzkouším. Ráda experimentuji.

Znáš nějaké české zvyky? Vyzkoušela jsi některé z nich na vlastní kůži?
Ano, znám. Hlavně ty vánoční, neboť jsem si je nechala napsat od svých studentů v závěru zimního semestru na zadní stranu testu. Některé jsem i vyzkoušela – krájení jablíčka, pouštění lodiček ze skořápek se svíčkami, ale kapra jsem nesmažila. Máte mnoho pěkných tradic a zvyků, třeba Mikuláš se mi moc líbí.

Máš hodně zkušeností z různých států, takže můžeš porovnávat. Jak na Tebe působí Češi?
Myslím, že je důležité rozlišovat mezi starší a mladší generací. Generační rozdíly jsou tady kvůli komunismu podle mě markantnější. Je takový stereotyp, že si Češi stále na něco stěžují a že jsou pesimisti, ale já takovou zkušenost nemám. Někteří starší se nechovají k cizincům dvakrát přátelsky, ale nemůžu zobecňovat. Třeba postarší majitel našeho bytu je výborný člověk, milý a vstřícný. Lidé mého věku jsou skvělí. Moji studenti jsou velmi přátelští a v porovnání s Američany mnohem víc informovaní a zcestovalí. A z mého pohledu jsou Češi velmi otevření. Nevím, jestli je to překvapující, ale já mám zkrátka dobrou zkušenost.

Děkujeme za slova chvály. Našla bys na pobytu v České republice přeci jen i nějaký zápor?
Byrokracii, té je opravdu hodně, ať už na VŠE nebo třeba při žádání o vízum. Všude spousta papírů. Je to ve všech zemích a ve všech mi to vadí. A tady mi teď nejvíc vadí Opencard.

Kristen s přáteli (Zdroj: Kristen Albertsen)
Kristen s přáteli (Zdroj: Kristen Albertsen)

Máš u nás nějaké oblíbené místo, v Praze nebo vůbec kdekoli v České republice?
Miluju Riegrovy a Havlíčkovy sady, hlavně v létě. V Havlíčkových sadech je i malá vinice, takže se procházka dá spojit i s popíjením vínka. To je jako v ráji. A pak se mi líbí na nábřeží, na procházky i běhání. Mimo Prahu jsem toho ještě moc nenavštívila, jen taková ta klasická turistická místa. Musím toho ještě hodně poznat.

Přemýšlela jsi o tom, jak dlouho tu zůstaneš?
Přemýšlela, ale odpověď neznám.

A kam by ses chtěla posunout dál?
Opět velká neznámá. Když jsem byla doma, rodiče říkali, co tvá kariéra? Kde je, kam jde? Takže o tom samozřejmě přemýšlím. Mluvím francouzsky, tudíž bych se mohla vrátit zpět do Francie. Nicméně učení angličtiny mě opravdu naplňuje, tak myslím, že by to mohl být můj job, i když jsem se k němu dostala vlastně náhodou právě ve Francii, kde mi bylo nabídnuto.

Cestuješ ráda? Máš nějakou vysněnou destinaci?
Chtěla bych do severní Afriky, ale teď to tam není moc bezpečné. Pak mě zajímá Středozemí – Chorvatsko, Řecko a Španělsko. Samozřejmě by mě lákala i jižní a střední Amerika. Zatím jsem byla jen v Mexiku, což je úžasná země s velmi zajímavou historií. Nejraději jezdím na místa, kde někoho znám, nebo když mám s kým jet a sdílet ty zážitky. Vždycky je to o lidech.

Chtěla bys říct něco na závěr?
Asi to, že bych byla velmi ráda, kdybych mohla svým přátelům z Čech někdy oplatit jejich milé chování a pohostinnost a přijmout je tak i v Americe. A slibuji, že budu všude šířit dobrý obrázek o vaší zemi, jako jsem to tady dělala o USA.

Já jsem měla to štěstí účastnit se v minulém semestru jednoho z kurzů, který Kristen vedla, a to Komunikaci v obchodním styku. Musím konstatovat, že to byla nejzábavnější a zároveň i nejpřínosnější hodina, kterou jsem kdy měla, takže pokud studujete VŠE, vřele doporučuji. Kristen je zkrátka jednou z nejlepších lektorek cizích jazyků, jakou jsem kdy potkala.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Literární přednášky pro čtenáře od 3 do 100 let 17. června, 2012 Literární přednášky pro čtenáře od 3 do 100 let Přemýšlíte o zajímavém dárku nebo sháníte novou knížku, ale nemůžete si vybrat? Pak zkuste navštívit jednu z červnových veřejných přednášek v pražském Klementinu. Zatímco první z nich se […]
 • Dobrou Noc literatury!21. května, 2010 Dobrou Noc literatury! Podobné přání jste mohli slyšet ve středu 12. května na 17 místech v Praze, konkrétně na Malé straně. „Praha ožila příběhy“ (jak zní i jedno motto celé akce) a to příběhy postav z českých […]
 • Právnická angličtina11. srpna, 2022 Právnická angličtina Čas od času se ke mě dostane od naších firemních právníků smlouva v angličtině, abych je jako manažer zodpovědný za účetnictví a daně posoudil. Jsem zvyklý na svou účetní hantýrku, ale […]
 • 101 MINUT18. března, 2022 101 MINUT Crew musí své čtenáře před knižní novinkou varovat: POZOR, NENÍ TO KOMIKS. 101 minut je čertovský dobrý český thriller z našeho (pražského :)) metra! 101 minut, které člověka dělí od […]
 • N&N Czech-German Bookmag11. března, 2022 N&N Czech-German Bookmag Česko-německé vydavatelství Black Swan Media sídlící ve známém obchodním domě Černá labuť si klade za cíl spojovat mosty mezi Prahou a Berlínem. Black Swan zároveň odkazuje na známou […]
 • Skrytá tajemství Prahy19. prosince, 2021 Skrytá tajemství Prahy Věděli jste, že v Praze dodnes roste strom, který byl svědkem vraždy 14 pražských mučedníků? Víte, kde je na Pražském hradě Masarykův včelín, domek medvědáře či Lvi dvůr? Víte, co je […]
 • Po stopách modré kočky24. listopadu, 2021 Po stopách modré kočky Děj knihy "Modrá kočka," od polské autorky Martyna Bunda začíná stavbou kláštera, kolem kterého se odehrává celý příběh. Osudy bohatých šlechticů, chudých venkovanů, příliš svatých mnichů […]
 • Co v učebnicích angličtiny nenajdete13. května, 2020 Co v učebnicích angličtiny nenajdete Učebnic angličtiny je na trhu obrovské množství. Některé jsou určené věčným začátečníkům, jiné maturantům, další jsou stručným shrnutím pravidel anglické gramatiky nebo časů.  A pak je […]
 • Luboš Andršt oslaví své dvacetileté působení v Jazz and Blues Club Ungelt koncertem online16. dubna, 2020 Luboš Andršt oslaví své dvacetileté působení v Jazz and Blues Club Ungelt koncertem online Rodinný jazzový a bluesový klub s dlouholetou tradicí Jazz and Blues Club Ungelt začne streamovat své koncerty online. V pátek spouští svůj první koncert, kde bude hrát jako první […]
 • Batman s Jokerem na tripu po Evropě10. listopadu, 2019 Batman s Jokerem na tripu po Evropě Miluji klasické příběhy o temném rytíři Gothamu, který osamoceně bojuje proti zlu. Sám s občasnou výpomocí svých druhů rozplétá tajemství a bojuje ve skrytých bitvách proti mocným […]
 • Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje jubilejní ročník5. dubna, 2019 Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje jubilejní ročník Svět knihy 2019 se uskuteční od 9. do 12. května na výstavišti v Holešovicích, kde už popětadvacáté představí nejen českou, ale i zahraniční literaturu. Čestným hostem bude tentokrát […]
 • Ovace pro Zlatou Adamovskou ve hře Misery10. ledna, 2019 Ovace pro Zlatou Adamovskou ve hře Misery Dlouhé ovace ve stoje pro úžasnou Zlatu Adamovskou. "Bravo!" Zní sálem divadla Studia Dva.  Celý sál tleská a sklání se před hereckým umem dvou herců, kteří společně […]

Studentka cestovního ruchu na VŠE v Praze. Vyznačuje se velkou upovídaností a úsměvem. Miluje sport - tančí, plave, hraje fotbal, basket, jezdí na in-linech. Zajímá se o kulturu. Ráda poznává nové lidi a místa.

2 komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.