Rock for People 2011 – Průvodce tím nejlepším

Letošní ročník festivalu zaručeně potěší příznivce novodobé pop punkové a pop rockové scény, jejíž zástupců dorazí početně nejvíce. A ne ledajakých, organizátoři festivalu na velkých jménech nešetřili. Prvními hvězdami, které vévodí programu festivalu, jsou američtí Paramore. Celé seskupení se točí kolem charismatické zpěvačky Hayley Williams, jež skládá také většinu textů. Nezaujatý posluchač mohl Paramore zaregistovat například na soundtracku k filmu Stmívání, kde zabodovali s písní Decode. V současnosti se kapela potýká s odchodem dvou členů a bude zajímavé sledovat, jak se s danou situací Paramore vypořádají.

Paramore

Z Ameriky dorazí také další zástupce festivalové elity, pop punkoví My Chemical Romance. Netřeba nijak zvlášť představovat, v našich končinách se kapela těší velké oblíbenosti a letos poprvé u nás představí svou novou desku – Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys, která vyšla v listopadu minulého roku. Na podobné žánrové vlně se vezou také SUM 41, neo punkoví matadoři z Kanady, kteří si za dobu své již 15leté existence získali tisíce fandů po celém světě a předskakovali například Blink 182 či The Offspring, ikonám žánru, kterým se dnes však s přehledem vyrovnávají. Za zmínku pak jistě stojí také američtí Jimmy Eat World, kteří by sice v našich krajích stadion nevyprodali, jako festivalová lahůdka ale potěší nejednoho fanouška výše zmiňovaných seskupení.

A protože rock je hudba mnoha tváří, tu tvrdší z nich nám organizátoři představí skrze anglickou trash/hardcore metalovou partičku Bullet For My Valentine. Poprvé o sobě dali vědět roku 2005 a společné pódium už sdíleli s takovými velikány, jakými jsou například Metallica, Iron Maiden či Guns ‚n‘ Roses. Méně známá, přesto pozornosti hodná, je kanadská formace Protest The Hero, která se do České republiky vrací už podruhé a potěší především příznivce novodobé hardcoreové vlny.

The Wombats

A konečně se dostáváme k zástupcům oblíbené kytarové britské scény. Zárukou maximální kvality a vynikajícího poslechu je trojice White Lies z Londýna. Do Česka se vrací již potřetí, naposledy se kapela tuzemskému publiku představila na březnovém koncertu  v pražském Lucerna Music baru, a fanoušky zaručeně nezklamala. První vystoupení na Planet festivalu neproběhlo podle členů kapely úplně podle představ. Doufejme tedy, že nyní White Lies na dalším českém festivalovém pódiu odehrají ideální vystoupení a novinku Ritual představí v tom nejlepším světle.

The Wombats se na ostrovech proslavili především deskou The Wombats Proudly Present: A Quide to Love, Loss & Desperation a patří mezi klasické zástupce britského indie-rocku. Jak napovídá samotný název desky, texty wombatů jsou především sondou do života mladistvých (lásky, párty, alkohol) a to vše v doprovodu chytlavých neotřelých melodií – zaručeně nejžhavější kandidát na nejlepší koncert festivalu.

Tradičně se na Rock for People objevují také formace, které žánrově zasahují spíše do elektroniky a rocku se dotýkají jen minimálně. Letos dorazí němečtí Digitalism, Asian Dub Foundation, bývalý člen indie rockových Bloc Party Kele, či spíše hip-hopově orientovaný Michael Skinner, vystupující pod jménem The Streets.

Výčet těch nejlepších interpretů letošního festivalu by mohl být bez větších problémů klidně i dvakrát delší, koneckonců, na festivalu zahraje i široká paleta českých interpretů, a záleží jen na vás, jakým hudebním choutkám dáte přednost. Nezbývá, než doufat v příznivé počasí a druhého července hurá do Hradce!

Rate this post

Více z LaCultury...