Víkend s Levellers: Ouvalskej bigbít

Úvaly u Prahy, pětitisícové město ležící zhruba půl hodiny vlakem od centra Prahy, tak tam nás vedl další koncert našich milovaných Levellers z jihoanglického Brightonu.  Ačkoli jsme do jejich koncertu měli hromadu času,  z Hlinska jsme s mírnou kocovinou, protože zdejší lidé byli neskutečně přátelští a pohostiní, vyjeli už v devět ráno. Po přestupu v Havlíčkově Brodě a Kolíně jsme konečně v půl jedné vystoupili na nádraží v Úvalech u Prahy abychom následující dvě hodinky strávili v poklidu v místní pizzerii, kde naprosto výborně vaří.

Levellers, autor: Lucie Borecká

Během oběda jsme viděli přijet náhradní tourbus kapely, zapůjčený od skupiny Blink 182,  počkali na naše nové známé, Redkovi z městečka Lednice a v půl třetí se rozhodli vydat do areálu. Naše, v pátek čtyřčlenná skupina se rozrostla ale přesto jsme si v areálu šli každý po svém. Někdo stál u stánku s upomínkovými předměty kapely a skvěle se bavil s prodejci, někdo se šel podívat na malou stage, kde hrály kapely především místního charakteru. Od počátku festivalu probíhala produkce i na divadelní scéně, kde se vystřídalo divadlo Rolnička, Brodivadlo nebo Hasanova show s Teplickým básníkem Radkem Háskem v čele.  Dále byla k vidění i exibice v hakisaku a v nočních hodinách i ohňová show.

Velká scéna začala svou produkci v 17:00 vystoupením Báry Zemanové a jejího bandu. Bára zazpívala písničky nejen ze svého posledního alba Magistrála, ale i z debutu (alba Rozjetej vlak) z roku 2007,  kdy ji na výslunní dostala soutěž Česko hledá Superstar. Od 18:05 hlavní podium okupovala úvalská skupina Medvěd 009 hrající od roku 1994, tedy déle, než její známější bratr Divokej Bill. V minulém roce vydali Medvědi nové CD Pozdravuj s dvanácti velmi slušně našlápnutými písničkami. Nejlepší z desky je písnička Pozdravuj, která nemohla v setu M009 chybět. Jak říkal Rytmus během superstar, „vypichol bych písničku Indián“, kterou si společně s M009 zahostoval právě Indián, místní ikona a postavička všech akcí v okolí Úval a hlavně klánovického Black psa. Hlavní scéna pokračovala legendami českého punku, skupinou Plexis, působící na naší hudební scéně už mnoho let. My se ale těšili hlavně na slovenskou SKa partičku Polemic, jež nastoupila hned po nich. Polemici zahráli většinu, řekla bych jejich zásadních písniček, a tak Komplikovanou střídaly Ona je taka, Doska, Ja som to veděl nebo Gangster SKA.

Pomalu se blížilo 21:40 a to, kvůli čemu jsme přijeli, Levellers. Na první pohled bylo na kapele poznat, že koncert bude lepší než ten v Hlinsku. Nebylo to jen tím, že zde bylo daleko víc fanoušků Levellers, ani jiným setlistem, ale zkrátka to bylo ONO již od prvních tónů píničky One way. Obrovská nálož energie, přesně tak, jako to známe z jiných koncertů. Tentokrát nebyli unavení a byli v opravdu dobré náladě. Až do Stevova Jigu vše odsýpalo opravdu v rychlém tempu a ani po něm nám nedali vydechnout. Vrcholem celého jejich setu byla písnička starší, než většina zde přítomných, od skupiny Charlie Daniels band, The devil went down to Georgia. Na závěrečnou písničku Beautiful day nastoupila i skupina Divokej Bill, aby si ji s nimi zazpívala společně. Tentokrát nás mrzelo daleko víc, že Levellers nepřidali ani jedinou písničku. Kde je Hope Street, Last days of Winter nebo Life less ordinary?

Čekalo nás vystoupení domácího Divokého Billa, pořadatele celého festivalu a hlavně jejich další společná písnička, Žoldák. Celý set Divokého Billa potom zakončili písničkou s mezinárodním názve Alkohol. Nás ale čekala poslední fotka se Stevem, slivovice s Mattem a hlavně předlouhá cesta domů. Festival Ouvalskej bigbít představil sice velmi zajímavé interprety, ale v letošním roce mu něco chybělo. Na vině nebyla jenom malá návštěvnost oproti ostatním rokům, ale i návštěvníky vytvořená atmosféra. Při pohledu z dálky mi opravdu chyběl ten obrovský kotel pod podiem i davy nadšených lidí. Ale třeba za rok. Nás čeká poslední z avizovaných koncertů Levellers u nás, 3.7. v Amfiteátru v Lokti u Karlových Varů. Poslední nadlouho, snad do prosince, možná do příštího roku. Rozhodně vím, že mi ti kluci z Anglie chybí, ta energie, kterou již 23 let dávají svým fanouškům, je ale pořád stejná. A tak uvidíme se v Lokti, pod podiem a doufám, že v co nejhojnějším počtu.

Setlist celého setu Levellers:

 • One way
 • 15 Years
 • The Boatman
 • Jig
 • Liberty
 • The devil went down to Georgia
 • The Road
 • Riwerflow
 • Carry me
 • Cholera well
 • Beautiful day

Více z LaCultury...

Vznikla jsem z ničeho... nebudu se pokoušet narvat sem dvacet let života. Někdy smutných, jindy veselých.. Jsem jaká jsem. Kdysi dávno jsem se vzhlídla ve světě festivalů a koncertů a tam jsem taky nejspokojenější. Hudba mě provází celým mým životem. S ní jsem se narodila.. s ní i umřu.. a mám jednu velkou závislost... Levellers... a teď vlastně moji dceru Jasmínu