Od pověstí k pohádkám

Slavné historky zbojnické - Naďa Moyzesová

Svou první knihu „Slavné historky zbojnické – Lapkové, loupežníci a zbojníci Čech, Moravy a Slezska“ napsala už v roce 2006. Rok poté publikovalo nakladatelství XYZ knihu „Velká kniha pověstí – z českých a moravských hradů a zámků“, kterou spisovatelka napsala spolu s Josefem Pavlem. Právě toto dílo si vybrala i skupina Čechomor jako inspiraci pro natočení 3 CD – Pověsti českých hradů a zámků, Pověsti moravských hradů a zámků a Pověsti slezských hradů a zámků.

Zatím poslední dílo Nadi Moyzesové vyšlo teprve nedávno, v roce 2009. Tyto pověsti už ovšem nejsou určeny dospělým čtenářům, ale dětem. Kniha „Bratři obři a jiné pohádkové pověsti“ je plná nadpřirozených bytostí, které je zavedou do říše neobyčejných příběhů.

Bylo Vaším dětským snem od malička psát?

Psát mě nenapadlo ani ve snu. Můj dětský sen byl trochu jinde. Až na několik zdařilých slohovek, jsem nijak zvlášť nevybočovala.

Jak jste se k psaní vlastně dostala?

Slavné historky zbojnické - Naďa Moyzesová

Před x lety jsem spolu s manželem rozběhla internetový čtrnáctideník, čtení o polední přestávce pro normální lidi, kde byla mimo jiné rubrika o hradech a zámcích. Tam jsem pro zpestření přidávala krátké i delší legendy vážící se k místu. Po čase mě oslovil jeden odvážný nakladatel s nabídkou, abych mu napsala knihu pověstí o moravských a slezských hradech a zámcích. Jeho nabídku jsem považovala za vtip. Nicméně pan nakladatel byl vytrvalý a nakonec jsem svou prvotinu napsala.

Když Vám řekli, že Vaše kniha bude nahrána na CD, jaký jste měla pocit?

Nevěřila jsem vlastním uším a samozřejmě jsem měla obrovskou radost. Prodávat autorská práva je moc příjemná záležitost. (smích)

Jaká byla spolupráce se skupinou Čechomor?

Já se s nimi osobně vlastně nikdy nesetkala. Komunikovali jsme vždy přes prostředníka, ale i tak to bylo příjemné a bez komplikací.

Svou poslední knihu jste dokonce sama ilustrovala. Máte ke kreslení a grafice blízko?

Grafiku jsem chtěla studovat už jako dítě, což se mi oklikou okrajově podařilo. A ačkoliv se slovem vyjadřuji ráda, ještě raději se vyjadřuji kresbou.

Dočkáme se od Vás nějaké další knihy? Pokud ano, bude směřovat k dětem, tak jako ta poslední, nebo bude určena dospělým?

Momentálně sbírám materiál na další knížku o hradech, kterou bych ráda i ilustrovala. Měla by být pro starší děti, takže se v ní oproti posledním Bratrům obrům objeví i krev, smrt a trudné konce.

autor: Kristýna Gaurová

Rate this post

Více z LaCultury...

 • ČECHOMOR po roce znovu vyráží na vánoční koncerty2. prosince, 2012 ČECHOMOR po roce znovu vyráží na vánoční koncerty Skupina Čechomor jako každým rokem vyjíždí na vánoční koncerty v rámci Čechomor Kooperativa Tour 2012. Diváci tentokrát uslyší průřez vánočními písničkami i největšími hity skupiny s […]
 • Čechomor a IMT Smile opět spolu5. května, 2012 Čechomor a IMT Smile opět spolu Netradiční hudební spojení, poetické texty, zážitek plný energie a emocí – tak takové koncerty nabízí květnové dny pro Bratislavu i Prahu. Kapely Čechomor a IMT Smile po roce opět spojily […]
 • Čechomor má nové Místečko2. června, 2011 Čechomor má nové Místečko Skupina Čechomor téměř po šesti letech vydává novou řadovou desku s názvem Místečko. Nových 13 písní spatřilo světlo světa 23. května 2011 a slyšet v nich můžete třeba i Ewu Farnou nebo […]
 • Čechomor znovuvydává své původní nahrávky a připravuje vystoupení v Národním Divadle10. října, 2010 Čechomor znovuvydává své původní nahrávky a připravuje vystoupení v Národním Divadle Čechomor je ikona domácí hudební scény a dokáže generační hranice.
 • Slavnost města Nový Jičín!2. září, 2009 Slavnost města Nový Jičín! Nový školní rok se nám pomalu rozjíždí tak proč si ten start ještě malinko neulehčit.
 • Festival České hrady 200915. května, 2009 Festival České hrady 2009 Letní kulturní festival znovu v podhradí. A letos na více místech než dosud!
 • Čechomor v Liberci14. května, 2009 Čechomor v Liberci Po delší odmlce skupina Čechomor zas zavítala na sever ke svým fanouškům a ti rozhodně nemohli být zklamáni.
 • V létě opět na točnu 30. května, 2014 V létě opět na točnu Tak jako každým rokem i letos pokračuje tradice krumlovské točny. Slavný projekt scénáristy Joana Brehmse i po šestapadesáti letech přitahuje davy lidí, kteří prodlévají svůj volný čas s […]
 • Podzimní Sweet Fest 2014 – 28. 11. 2014 Ostrava Barrák Music Club9. prosince, 2014 Podzimní Sweet Fest 2014 – 28. 11. 2014 Ostrava Barrák Music Club Už je to pěkných pár let, co se (převážně severní) Evropou prohnala nová glamová vlna, kdy se kapely, hlásící se k odkazu osmdesátých let, začaly těšit nečekanému ohlasu. Nová vlna […]
 • Už 20 let pohody v Ostravě22. listopadu, 2009 Už 20 let pohody v Ostravě No jistě, uběhlo si 20 let a kde kdo stále neví, jakých 20 let to vlastně je. A proč taky? Generace typu "je mi 19 let" se narodily již do doby pohody, možností a volnosti (samozřejmě v […]
 • PEVNOST VII: PRVNÍ LETNÍ FANTASTICKÁ SKLIZEŇ8. července, 2022 PEVNOST VII: PRVNÍ LETNÍ FANTASTICKÁ SKLIZEŇ FILM & SERIÁL Tématem na šest stran je (už zase?) marvelovský superhrdinský biják, tentokráte THOR: Love nad Thunder. Následují tipy filmové hlídky – dobrodružný Seveřan (80 %), […]
 • Letošní Pod Pára v obležení hvězd10. srpna, 2016 Letošní Pod Pára v obležení hvězd O tom, že festival Pod Parou každoročně zvyšuje laťku, co se týče interpretů, nemůže být pochyb. Letos opět ukázal, že tento rozlohou a návštěvností nevelký festival se může hrdě řadit […]

1 komentář

 1. Nechci se mladé paní nijak dotknout, ale dělat z ní nějakou spisovatelku? Její kniha „Slavné historky zbojnické“ není nic jiného než kompilační práce. Stejné to bude asi u její druhé knihy pověstí. Pověsti víceméně opsala z obdobných knih vydaných dříve, např. Modrovous je převzat z Hanáckých pohádek a pověstí od Bohumíra Štégera (ten samozřejmě řadu pověstí převzal od jiných, ale aspoň je pěkně a poutavě napsal).

Komentáře jsou uzavřeny.