Od pověstí k pohádkám

Slavné historky zbojnické - Naďa Moyzesová

Svou první knihu „Slavné historky zbojnické – Lapkové, loupežníci a zbojníci Čech, Moravy a Slezska“ napsala už v roce 2006. Rok poté publikovalo nakladatelství XYZ knihu „Velká kniha pověstí – z českých a moravských hradů a zámků“, kterou spisovatelka napsala spolu s Josefem Pavlem. Právě toto dílo si vybrala i skupina Čechomor jako inspiraci pro natočení 3 CD – Pověsti českých hradů a zámků, Pověsti moravských hradů a zámků a Pověsti slezských hradů a zámků.

Zatím poslední dílo Nadi Moyzesové vyšlo teprve nedávno, v roce 2009. Tyto pověsti už ovšem nejsou určeny dospělým čtenářům, ale dětem. Kniha „Bratři obři a jiné pohádkové pověsti“ je plná nadpřirozených bytostí, které je zavedou do říše neobyčejných příběhů.

Bylo Vaším dětským snem od malička psát?

Psát mě nenapadlo ani ve snu. Můj dětský sen byl trochu jinde. Až na několik zdařilých slohovek, jsem nijak zvlášť nevybočovala.

Jak jste se k psaní vlastně dostala?

Slavné historky zbojnické - Naďa Moyzesová

Před x lety jsem spolu s manželem rozběhla internetový čtrnáctideník, čtení o polední přestávce pro normální lidi, kde byla mimo jiné rubrika o hradech a zámcích. Tam jsem pro zpestření přidávala krátké i delší legendy vážící se k místu. Po čase mě oslovil jeden odvážný nakladatel s nabídkou, abych mu napsala knihu pověstí o moravských a slezských hradech a zámcích. Jeho nabídku jsem považovala za vtip. Nicméně pan nakladatel byl vytrvalý a nakonec jsem svou prvotinu napsala.

Když Vám řekli, že Vaše kniha bude nahrána na CD, jaký jste měla pocit?

Nevěřila jsem vlastním uším a samozřejmě jsem měla obrovskou radost. Prodávat autorská práva je moc příjemná záležitost. (smích)

Jaká byla spolupráce se skupinou Čechomor?

Já se s nimi osobně vlastně nikdy nesetkala. Komunikovali jsme vždy přes prostředníka, ale i tak to bylo příjemné a bez komplikací.

Svou poslední knihu jste dokonce sama ilustrovala. Máte ke kreslení a grafice blízko?

Grafiku jsem chtěla studovat už jako dítě, což se mi oklikou okrajově podařilo. A ačkoliv se slovem vyjadřuji ráda, ještě raději se vyjadřuji kresbou.

Dočkáme se od Vás nějaké další knihy? Pokud ano, bude směřovat k dětem, tak jako ta poslední, nebo bude určena dospělým?

Momentálně sbírám materiál na další knížku o hradech, kterou bych ráda i ilustrovala. Měla by být pro starší děti, takže se v ní oproti posledním Bratrům obrům objeví i krev, smrt a trudné konce.

autor: Kristýna Gaurová

Rate this post

Více z LaCultury...

1 komentář

  1. Nechci se mladé paní nijak dotknout, ale dělat z ní nějakou spisovatelku? Její kniha „Slavné historky zbojnické“ není nic jiného než kompilační práce. Stejné to bude asi u její druhé knihy pověstí. Pověsti víceméně opsala z obdobných knih vydaných dříve, např. Modrovous je převzat z Hanáckých pohádek a pověstí od Bohumíra Štégera (ten samozřejmě řadu pověstí převzal od jiných, ale aspoň je pěkně a poutavě napsal).

Komentáře jsou uzavřeny.