The Wombats – Liverpool je naše srdcovka

Jestli se nemýlím, The Wombats do České republiky zavítali vůbec poprvé. Plánujete se u nás, popřípadě přímo tady na festivalu, zdržet déle?

Jasně, jedeme na dva dny do Prahy, tam se budeme snažit nasát co nejvíce z české kultury. Na festivalu samotném se nejspíš nezdržíme, po vystoupení cestujeme směr Praha. Navíc jsme spali tuším něco kolem dvou hodin, k tomu nám zrušili let z Polska… Ale jestli to půjde, určitě se pokusíme pár kapel vidět.

Předpokládám, že jsi již četl některé z recenzí a reakcí, ať už kritiků nebo fanoušků, na vaše nové album. Jsi spokojen s tím, jak jej hudební veřejnost přijala?

Matthew Murphy

Rozhodně si myslím, že kritiky bylo přijato lépe než naše první. A fanoušky? Vypadá to dobře, naše vystoupení se stále zvětšují, chodí více lidí. Obecně, když nad něčím strávíš hodně času, investuješ spoustu myšlenek, potu a krve, v konečném důsledku je ti docela jedno, co kritik za půl hodiny o tvé práci napíše.

Teď trochu všeobecně, které kapely jsou ti inspirací a patří mezi faktory, které do určité míry ovlivňují tvorbu The Wombats?

Miluju The Smiths, Depeche Mode, Elliotta Smithe, soundtrack k filmu Tron od Daft Punk. Hodně poslouchám taky Friendly Fires a v současné době mám nejradši desku Codes and Keys od Death Cab For Cutie.

Nevím, jestli to vůbec jde říct nebo jednoznačně určit, ale existuje mezi vašimi písněmi taková, ke které máš speciální vztah, v podstatě tvá nejoblíbenější?

Pravděpodobně Anti-D. Jedná se vlastně o takovou baladu, jež představuje něco, o co jsme se vždy snažili. Má skvělý text a něco jako epický zvuk. Je to pro nás velká změna oproti našemu prvnímu albu, které je spíše kytarové, punkově laděné a jsem hrdý, že se nám podařilo vytvořit něco takového.

Je jasné, že jako kapela spolu trávíte spoustu časukoloběh zkoušení, nahrávání, koncertování… Máte vůbec čas spolu jen tak vyrazit za zábavou, jako přátelé?

Pravda, jsme spolu skoro pořád, jelikož většinu času trávíme na turné. Když jsme doma, tak spolu občas vyrazíme. Dan žije v Paříži, Tord v Liverpoolu a já v Londýně, takže je to trochu náročnější, ale zatím se nám to daří.

A co Liverpool? Projeli jste kus světa, změnil se nějak tvůj vztah k rodnému městu?

Liverpool má velký kus místa v mém srdci, i když už tady nežiji. Myslím, že teď nějakou dobu potřebuju poznávat něco nového, získávat nové zkušenosti. Na druhou stranu, určitě si svou budoucnost dokážu s Liverpoolem spojit, rád se sem vrátím.

Na závěr, na cestách určitě získáváte mnoho zážitků a zkušeností, ať už příjemných či nepříjmených. Mohl bys alespoň nastínit ten úplně nejhorší a naopak ten nejlepší?

Jasně, ten zatím nejhorší se nám stal právě dnes, když byl náš první let z Varšavy zrušen, následně byl ten druhý zpožděný. Bylo to hodně únavné a báli jsme se, jestli vůbec stihneme dnes večer přijet zahrát. Mezi nejlepší patří náš koncert na Open Air festivalu v Polsku minulý večer. Bylo to naše první vystoupení v Polsku vůbec, asi jako dnes v Česku, a fanoušci byli absolutně úžasní. Na to, že se jednalo o první show na pro nás novém území, to bylo úžasné.

Děkuji za rozhovor a doufám, že se vám dnešní koncert vydaří.

Také moc děkuji, rád jsem tě poznal a užij si koncert!

Rate this post

Více z LaCultury...