Podzim života plný barev na filmovém plátně v Mnichově Hradišti

Výběr filmů byl podřízen jedinému kritériu – téma se nějakým způsobem dotýká podzimu života. „Festival je koncipován tak, aby zaujal široké spektrum návštěvníků, od dětí a studentů, přes střední generaci až po seniory,“ říká Lucie Lustigová z realizačního týmu festivalu. Během projekcí filmů bude zajištěno hlídání dětí v přilehlé kinokavárně a návštěvníci se mohou těšit i na další zajímavý program. „Díky spolupráci s barrandovskými ateliéry se můžete na festivalu například setkat a vyfotit se Švejkem, Boženou Němcovou či Magdalenou Dobromilou Rettigovou a zhlédnout komentovanou výstavu kostýmů z českých pohádek,“ přibližuje Lucie Lustigová doprovodný program akce.

film Bába

Projekce a doprovodný program začínají už v pátek dopoledne, ale slavnostní zahájení festivalu je naplánováno na páteční podvečer. Pozvaní hosté promluví o svém vztahu k podzimu života. Účast nevyloučili známí herci a další osobnosti, mezi jinými například Květa Fialová, Václav Knop, Jana Plodková nebo Taťána Kuchařová.

A jaké filmy festival nabídne?

V pátek dopoledne bude promítán film Na stupních vítězů. Jedná se o citlivé, formálně vytříbené a místy úsměvné portréty pěti atletů, kteří se ve skromných podmínkách připravují na seniorské mistrovství světa. Mezi účastníky nechybí ani 82letý Čech, skokan do výšky Jiří Soukup z Hradce Králové.

Odpoledne bude následovat film, který jako jediný nesplňuje dané téma, ale kdo by odolal. Tak tedy: zavřete oči, přichází Kristián, poprvé po dlouhé době opět na stříbrné plátno.

Večer po slavnostním zahájení si odbude premiéru krátký film z dílny Spokojeného domova, kde se ve dvojroli představí mnichovohradišťský senior Miroslav Frydrych. Poté následuje film Mama Gógó, který vypráví o režisérovi, jenž natočil film o starých lidech uprchlých z domova důchodců a zároveň se vypořádává s nastupující Alzheimerovou chorobou své matky. Páteční program bude završen večírkem v kinokavárně.

V sobotu dopoledne je na programu projekce animovaného filmu Vzhůru do oblak. Jde o příběh o 78letém prodejci balónků, který si konečně splní celoživotní sen o dobrodružstvích, když na svůj domek přiváže tisíce balónků a odletí s ním do divočiny Jižní Ameriky. I přes jeho protesty se k němu nadšeně připojí osmiletý chlapec. Film v sobě skrývá mnoho životních pravd a zajisté zaujme i rodiče!

Sobotní odpoledne bude věnováno žánrově rozličným filmům zaměřujícím se na stáří z různých úhlů pohledu. O rodině starající se o nemocnou babičku pojednává krátký český film Bába (vítěz studentské sekce festivalu v Cannes), sexuality v seniorském věku se dotýká milostné drama Sedmé nebe, vnímavé oko umělce pohlédne na stáří ve filmu Obrazy starého sveta a festival bude zakončen v sobotu večer filmem Jana Svěráka Vratné láhve.

Změna programu je vyhrazena. Další informace lze získat na internetové adrese www.spokojeny-domov.cz/festival nebo na telefonu 773 635 633.

TZ

Rate this post

Více z LaCultury...