Podzim prozáří jazzové hvězdy

Osmý ročník festivalu Ostrava Jazz Night byl zahájen již v únoru letošního roku. Vystoupili známí interpreti jako Richard Bona, Victor Wooten a mnoho dalších. Příval jazzové muziky však ještě nekončí. Startuje podzimní část tohoto festivalu a my se můžeme těšit na kvalitní jazzové muzikanty, kteří se představí v klubu Parník, Fabric a také v Domě kultury.

Jako první se 30. září představí známý francouzský trumpetista Erik Truffaz, který není pro ostravské diváky neznámou tváří. Loni vystoupil na Colours of Ostrava, kde se představil s rapperem Sly Johnsonem. Tentokrát se ale můžeme těšit na vystoupení se švýcarskou zpěvačkou a pianistkou Annou Aaron. Toto duo se podobá projektu, který Truffaz představil před několika lety v Praze a v Brně se zpěvačkou a pianistkou Sophii Hunger.

Naopak poprvé v Ostravě vystoupí téměř legendární panamský bubeník Billy Cobham. Je považován za jednoho z nejznámějších bubeníků. Působil například v kapele Mahavishnu Orchestra, kde propagoval spojení stylu jazz, rock and roll a funk. Dny jeho největší slávy se váží se 70. léty, kdy také vydal své první sólové album Spektra. Není však třeba po čtyřiceti letech zpochybňovat kvalitu tohoto velkého muzikanta. Jistě se spolu s dalšími předními evropskými hudebníky předvede na festivale v tom nejlepším obraze.

Ostravskou premiéru si odbude také bubeník Sonny Emory s quintetem Cachet Fusion. Tento americký muzikant je známý především díky působení v Earth, Wind and Fire. Dále například spolupracoval s Jennifer Lopez, čímž dokazuje svou univerzálnost. Sonny Emory má na kontě 4 alba a připisuje si i spoluúčast na hudbě k Smrtonosné pasti II., na které pracoval s Ericem Claptonem a Davidem Sabornem.

Billy Cobham

Dalším, kdo navštíví severomoravskou metropoli poprvé, je uznávaný kouzelník se strunami –  baskytarista Victor Bailey. Svou hudební kariéru začal velmi brzy, avšak na bicí. Po (ne)šťastné náhodě se nakonec seznámil s basou a velmi dobře si porozuměli. V klubu Fabric se v říjnu představí s bubeníkem Poogie Bellem.

V listopadu vystoupí v Domě kultury skupina Yellowjackets, která se řadí k významným představitelům moderního jazzu. Skupina na světové scéně působí již 30. rokem a nebojí se svůj jazz okořenit R´n´B, bluesem, popem či elektronickými prvky.

Úplně poslední koncert v rámci jazzového maratonu proběhne v prosinci. Pomyslnou tečkou bude skvělý pianista Jeff Norbert se svými kolegy.

Nejen fandové jazzu se mohou těšit na kvalitní program naplněný světovými hvězdami, které jistě zpestří barevný a sychravý podzim.

30. 9. 2011 – Erik Truffaz Quartet feat. Anna Aaron – klub Fabric
5. 10. 2011 – Billy Cobham Band – klub Fabric
21. 10. 2011 – „Cacher fusion“  feat. Sonny Emory – klub Parník
24. 10. 2011 – Victor Bailey Group – klub Fabric
10. 11. 2011 – Yellowjackets – divadelní sál DKMO
4. 12. 2011 – Jeff Norbert Fusion – klub Parník

Rate this post

Více z LaCultury...