The Horrors, Anna Calvi, Caribou a další jména pro Bažant Pohodu 2012

„Sľúbili sme, že do konca januára zverejníme ďalšie mená, sme radi, že sme pre našich návštevníkov tento sľub splnili. A veríme, že ešte viac nových interpretov pribudne už v najbližšom čase,“ říká Jana Polnischová z organizačního týmu festivalu.

Britská post-punková partička The Horrors je považovaná za jednu z najzásadnějších skupin současnosti. Na svém kontě má tři oceňovaná alba, druhé Primary Colours získalo nominaci na prestížní Mercury Prize a podle magazínu NME bylo nejlepším v roku 2009.

Náš loňský rozhovor s kapelou The Horrors si můžete přečíst zde – Tak co je sakra to „Skying“?

Anna Calvi

Za projektem Caribou stojí Kanaďan Daniel Victor Snaith – civilním povoláním matematik, který považuje hudbu za stejné řešení záhad, jako je matematika. A jako hudebník to dokazuje každým svým albem – ať už pod předchádzejícím pseudonymem Manitoba, nebo pod současnou značkou Caribou. V jeho tvorbě můžete objevovat psychedelii, elektro, indiepop a spoustu dalších záhadných složek.

„Je to nejúžasnější věc od Patti Smith,“ řekl Brian Eno na adresu britské zpevačky Anny Calvi a není jediným z hudebních velikánů, který se o talentované krásce vyjadřuje v superlativech. Její debutové album z minulého roku bylo nominováno na Mercury Prize, podstatné jsou však její koncerty – dráždivě temné a přitom jemně krásné.

Mezi špičku na scéně world music zase patří značka JuJu, za kterou se skrývá  dvojice výjimečných hudebníků – anglický kytarista Justin Adams a Juldeh Camara z Gambie, špičkový hráč na tradiční africké housle ritti. Dvojice divokým způsobem spojuje rockový rytmus Euvropy s tradičnými africkými zvuky a vytváří magickou fúzi dvou rozdílných hudebních světů.

Naopak, zasněnou atmosféru přinese do Trenčína belgická formace Amatorski. „Videli sme ju len prednedávnom na festivale Eurosonic v holandskom Groningene. Ich hudba nás očarila od prvého tónu,“ popisuje Amatorski šéf Bažant Pohody Michal Kaščák.

Naive New Beaters

I punkrockeři Screaming Females přesvědčili organizátory živým vystoupením. „Zažili sme ich vlani na festivale SXSW v americkom Austine, bol to strhujúci koncert, plný energie, pri ktorom sme mali pocit, že nás speváčka Marissa pohltí ako zákusok. Bol to nezabudnuteľný zážitok!“ uvedla Jana Polnischová.

Posledním ze zatím potvrzených jmen pro ročník 2012 je pařížské trio Naive New Beaters. Jejich živé vystoupení patří do kategorie „musíte zažít“. Retro účesy, oblečení jako vypůjčené od prarodičů, tanec z repertoáru Johna Travolty, no a především bláznivý elektro-rock dělá ze skupiny lákadlo pro všechny milovníky dobré zábavy. Kritici je dokonce označili za kolizi mezi skupinami Daft Punk a Beastie Boys…

Kromě zmíněných nově potvrzených interpretů na festivale vystoupí i Emiliana Torrini, Two Door Cinema Club, Gemma Hayes, Warpaint, Totally Enormous Extinct Dinosaur, The Victorian English Gentlemen Club, Hjálmar a The Alaev family.

Více informací o akci najdete na stránce www.pohodafestival.sk.

TZ

Rate this post

Více z LaCultury...