Osmnáctiny Rock For People? To bude nářez!

Kromě nových vystoupení jsou sezváni i hosté, kteří byli v historii festivalu přijati s největším nadšením nebo odvedli nezapomenutelný výkon. „Skákat se bude letos opravdu hodně. A jsme sami rádi, že u tak zvučných jmen. A to jsme jen na začátku zveřejňování seznamu čítajícího zhruba čtyři desítky zahraničních kapel,“ říká Michal Thomes z agentury Ameba Production, tradičního pořadatele Rock for People. A teď už hurá na seznam některých dosud potvrzených kapel!

SKRILLEXMág, který svou tvorbou dokáže spojovat fanoušky z protichůdných hudebních táborů…“

Skrillex

Průkopník elektronického proudu z Los Angeles, vlastním jménem John Moore, který dokáže spojovat neuvěřitelně odlišné zvuky a přesto vytvořit hudbu, která se vám dostane pod kůži. Ačkoli se vydal na sólovou dráhu už v roce 2007, proslavila ho až jeho třetí nahrávka Scary Monsters and Nice Sprites (2010). Podle Skrillexe je důležité, aby byli umělci naprosto soběstační, tedy tvořili bez zásahu vydavatelských společností. Přes všechnu svou houževnatost a očividné nadšení z hudby i ze života, dělí Skrillex svět na dvě poloviny – zatímco u fanoušků sklízí bezmezný obdiv, hudební puritáni jej považují za prznitele žánru. Nepřekousli totiž jeho otevřenou podporu kapele Korn, ležérně-punkerskou vizáž, ba dokonce i mladistvé obcování s hard corem.

EXAMPLE – „Byl jsem na bláznivé cestě, ale teď jsem přesně tam, kde potřebuju být.“

Britský rapper a skladatel, který má za sebou pořádný kus cesty včetně filmové kariéry a stand up show. Za tu dobu natočil tři desky (a v současnosti již pracuje na další), obdržel Zlatou desku a obsadil přední příčky hitparád, získal milióny fanoušků na FB i diváků youtube.

Pete Doherty

PETE DOHERTY„Jeden z nejvíce talentovaných textařů, kteří se na britské hudební scéně kdy objevili.“

Existuje-li živoucí důkaz, že i Britové mohou žít skutečně bohémským životem, je to právě fenomenální textař, zpěvák a kytarista Pete Doherty. Na konci 90. let založil se svým přítelem kapelu The Libertines, ale po několika peripetiích s drogami a vloupáním na žádost ostatních členů kapelu v roce 2004 opustil. O rok později založil novou indie-rockovou kapelu Babyshambles, jejíž frontmenem je oficiálně dodnes. Skupina letos plánuje turné, nad spoluúčastí Dortehyho ale visí tučný otázník. Ten své poslední album vydal v roce 2009 (Grace/Wastelands), nicméně v aktuálním repertoáru má i několik nových písní, jež v jeho podání zazní i na Rock For People.

Na možný příjezd Peta Dohertyho se zaměřila v samostatném článku Eva Peterková.

TWO DOOR CINEMA CLUBAlex Trimble, Kevin Baird a Sam Halliday – tři jména, která dokonale zapadají do svěží kytarové skládačky.“

Two Door Cinema Club

I tentokrát se jedná o britskou indie rockovou nebo chcete-li electro popovou kapelu, rozhodně vám ale nesplynou v davu, mimo jiné i díky specifickému outfitu. Ke svěžím kytarovým melodiím (ověnčených přízvuky jako oceánské nebo pulzující) se přidává občasný bubeník Benjamin Thompson a tajuplný člen kapely Macintosh. Band vznikl v roce 2007 a krátce po založení profilu na Myspace vzniklo první EP Four Words To Stand On. Za tři roky pak další album otevřelo několik zahraničních i tuzemských festivalů.

IRIE RÉVOLTÉSIrie Révoltés aneb Veselí povstalci nejsou pouhou kapelou, ale rovněž agitátory, kteří vytrvale motivují posluchače, aby se stali „kolektivním hnutím“.

Devítičlenná německá kapela kloubí dohromady reggae, dancehall, hip hop, ska i punk a na české scéně se už cítí jako doma. Jejich koncerty jsou nabité energií, hlasitými vokály a zejména žhavými sociálními otázkami. Není proto divu, že je nezřídka můžete zahlédnout na reportážích z demonstrací nebo fundraisingových akcích na podporu politických a sociálních projektů. Aktivně podporují postižené osoby a lidi v nouzi, účastní se například projektu Viva con Agua, který se zabývá výstavbou čističek vody v Etiopii.

The Subways

THE SUBWAYSIts a Rock & Roll Queen!

Tuhle britskou partičku snad ani není třeba více představovat. Rock´n´rolloví The Subways zahrají v Česku už poněkolikáté a jejich koncerty se tradičně těší vysoké návštěvnosti. Kdo by si taky nechal podobně energickou show ujít.

V současné době The Subways putují po Evropě se svým novým albem Money And Celebrity, kde se tradiční temperamentní rocková syrovost potkává s melodickou pop punkovou bezprostředností a kapela ukazuje, že zná také o něco klidnější polohu. Výjimku však potvrzují některé skladby jako pilotní It’s A Party nebo We Don’t Need Money To Have A Good Time, kterým energie rozhodně nechybí.

Na letošním Rock For People se tak můžeme těšit na spoustu nových pecek, ale chybět určitě nebudou ani staré známé festivalové hity jako Shake, Shake nebo Rock & Roll Queen! Už první vystoupení v roce 2010 mělo grády a ani tentokrát to nebude jiné.

AUGUST BURNS REDPořádný kousek pro ortodoxní fanoušky metalové frakce.

Zástupci metal core z Pensylvánie, proslulí svými tvrdými výpady a hutnými riffy. Na Rock For People se ABR chystají přednést několik ostrých ochutnávek z posledního alba Leveler, které přišlo na trh v červnu minulého roku. Kde se vzal bizarní název kapely, vysvětlují přímo její členové: “Na střední škole jsme měli zpěváka Jona, který chodil s dívkou jménem August. Rozhodl se ale, že vztah ukončí. A dívka místo toho, aby byla smutná, se velice, ale velice rozzuřila. Tehdy měl Jon psa, který se jmenoval Redd, byl to irský setr s červenou srstí. August se ve své neskutečné zuřivosti vydala do Jonova domu, kde v psí boudě jeho psa Redda prostě zapálila. Druhý den se v místních novinách objevil titulek ‘August Burns Red’, který Jonovi uvízl v hlavě, a tak se nakonec rozhodl ho použít. Tento název je tedy pouhým významem podivných a drsných okolností.”

ENTER SHIKARITihle kluci se vám prostě dostanou pod kůži!

Enter Shikari

Už podruhé během pěti let nebude v Hradci Králové chybět kvarteto z londýnského předměstí, které rozvlní fanoušky v rytmu alternativní hudby – zdařilým křížencem kytarového post-hardcoru s elektronickými riffy i samply tzv. „taneční“ hudby. Co se textů týče, často narazíte na vážná témata. Prvním hudebním dítkem proplétání těchto tolik odlišných stylů se stalo jejich album Take To The Skies (2007), kterého se navzdory čilému stahování podařilo prodat čtvrt miliónu kusů. Následovalo období evropských i amerických festivalů a klubových vystoupení, ocenění, vystoupení jako předskokani Linkin Park nebo The Prodigy a vezmeme-li to hodně ve zkratce, tak taky další dvě desky a k dnešnímu dni již více než 1000 odehraných show. V České republice koncertovali Enter Shikari sedmkrát, a pokud je budete chtít vidět z prvních řad, vyrazte na koncert s opravdu dobrým předstihem…

THE KOOKSMimořádně vydařený univerzitní projekt.

Melodická indie rocková (pro jiné popová a pro ještě další částečně post-punková) kapela, jejíž název je vám možná povědomý i z písně Davida Bowieho, zopakuje jedno z nejlepších vystoupení naší festivalové historie. Mnohatisícový dav návštěvníků tenkrát (v roce 2009) překonal i vystoupení SKA-P na vedlejší stage, a to tedy klobouk dolů.

The Kooks původně vznikli v rámci projektu Brighton Institute of Modern Music, kde všichni členové studovali. Skupina prorazila pomocí chytlavých hořkosladkých melodií, ve kterých se snoubí hned několik žánrů a hned svým debutovým albem Inside In/Inside Out obsadili druhé místo britské hitparády 2006 a získali trojnásobné platinové ocenění. Následovalo první americké turné a jako třešnička na dortu druhé album Konk – ještě lepší než to první. Třetí deska vyšla loni a frontman Luke Pritchard ji popisuje slovy: „Obsahuje prvky veškeré hudby, kterou jsme kdy milovali, ale zároveň má naše kořeny. Junk of the Heart je rozdílné od našich předchozích nahrávek, je plné optimismu, prostě taková hra na slunci…“

Živého odtajnění nových, svěžích písní na pódiu Rock For People se dočkáme hned, jak kapela dokončí sérii koncertů po Severní a Jižní Americe.

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.