Ostravské noci opět ožijí jazzem

Hudební maraton odstartuje 10. února seskupení Black Stone Raiders. Toto trio sestává z kytaristy Jeana-Paula Bourellyho, který je považován za jednoho z nejlepších kytaristů na světě, Darryla Jonese, známého působením v The Rollins Stones a na bubny hrajícího Willa Calhouna. Trojice muzikantů prezentující směs rocku, blues, funku a jazzu ještě před zastávkou v Ostravě navštíví Prahu a pak pokračuje v rámci koncertní série Prague International Bluenight do několika dalších měst napříč Českou republikou.

O měsíc později, 7. března, vystoupí Alain Caron Group. Baskytarista, po kterém je celá kapela také pojmenovaná, je znám především díky působení ve skupině UZEB. S tou se mu podařilo získat v 90. letech mnoho ocenění. Divákům se v Ostravě představí spolu s kytaristou Pierrem Coté, s klávesistou Johnem Roney a za bubny usedne Damien Schmitt. Muzikanti den před ostravským koncertem zahajují festival AghaRTA Prague Jazz.

Magnus Öström

Duben divákům přinese švédského bubeníka Magnuse Öströma, který svou kariéru zahájil už v osmi letech, kdy si svou první bicí soupravu vyrobil z otcových prázdných plechovek od barev. V roce 1978 navštívil koncert známého Billyho Cobhama (který mimo jiné vystoupil v rámci loňského ročníku Ostrava Jazz Nights), a právě tento zážitek nasměroval tehdy mladého bubeníka k jazzrocku. Spolu s Magnusem se v Parníku představí Andreas Hourdakis, který zahraje na kytaru, dále pianista a klávesák Gustaf Karlöf, a také Thobias Gabrielson, jenž se ujme nejen své oblíbené basové kytary, ale zahraje i na trubku. Také toto seskupení má dva dny před návštěvou Ostravy koncert v Praze v rámci festivalu AghaRTA Prague Jazz.

Tyto tři hudební formace se nám představí v rámci prvních jazzových nocí. Program tím ale zdaleka nekončí. Na počátku května vystoupí známý saxofonista Ernie Watts se svou kapelou a i v dalších měsících se můžeme těšit na nabitý program plný významných jazzových muzikantů. O těch si ale více povíme až po ochutnávce úvodních koncertů. A teď už vzhůru do Parníku!

Nejbližší koncerty Jazz Nights:

10. 2. 2012 – Black Stone Raiders
7. 3. 2012 – Alain Caron Group
16. 4. 2012 – Magnus Öström

Rate this post

Více z LaCultury...