Letní komiksová nálož

Kůstek 3: Čas zabíjet draky

Titulní obrázek: Arzach – Moebius

Nazrál čas zabíjet draky!

Kůstek, neboli v originále Bone, je příběh překvapivého úspěchu. Z komiksu, který vznikl doslova na koleně, se stal celosvětový hit, který obdržel neuvěřitelných deset Eisner Awards, jedenáct Harwey Awards, a kompletní vydání bylo magazínem Time zařazeno mezi sto nejlepších knih všech dob. Jeho autor, Jeff Smith, se stal nejen legendou, ale podařilo se mu otevřít cestu i dalším tvůrcům, kteří se rozhodli jít vlastní cestou, bez podpory velkých firem.

Kůstek 3: Čas zabíjet draky

Kůstek byl odvážný nejen svou nezávislosti. Jeff Smith si v něm troufl rozjet velký epický fantasy příběh, který sice začíná jako lehká dobrodružka, ale postupně se rozrůstá a prohlubuje. A ještě v sobě navíc spojuje dva světy. Jeden typický fantasy, s lidskými hrdiny, draky, příšerami a tajemnými válečníky… a jeden moderně „disneyovský“ – který zastupují tři hlavní hrdinové, Kůstkové. Díky tomu vzniklo něco, co kritici označují za „mnohem legračnějšího Pána prstenů“. Mix žánrů je ostatně vidět i na perfektní černobílé kresbě, ve které se mísí vliv Mickey Mouse s Moebiem.

Čtenáři spolu s hrdiny vstupují do říše, ve kterém žijí doutníky kouřící draci, kde se v lesích skrývají krysí monstra, která vás chtějí sníst (ideálně ve formě zapékánků), kde i sbírání medu může být životu nebezpečné a kde každý z lidí má své tajemství. Tak se rozjíždí fantasy epos, ve kterém se míchá humor s emocemi, napětí s hororem, a jedno plynule přechází v druhé – všechno vystižené dynamickou kresbou, díky které Kůstek připomíná nejlepší filmy od Pixaru.

U nás právě vyšla třetí kniha Čas zabíjet draky, kde už se začínají sbíhat mraky. Kůstek, spolu s babičkou Ben a Trnkou, zažívá děsivé setkání s Králopsem, vládcem krysáků. Postava v kápi svolává svou obrovskou armádu do poslední války. Někdo nelítostně pronásleduje Trnku v jejích snech. A jako by to nestačilo, Podfa Kůstek dokázal přesvědčit vesničany že je mocný likvidátor draků… a oni teď po něm chtějí, aby nějakého zabil.

Rahan a Sluneční doupě

Cesta do pravěku

I když by se to tak mohlo zdát, dobrodružný příběh z pravěku v komiksové podobě není na našem trhu žádnou novinkou. Rahan patří už čtyři desítky let k nejznámějším komiksovým postavám z francouzského časopisu Pif. Neohrožený lovec s hřívou světlých vlasů a vzezřením asociujícím jiné známé postavy jako Barbar Conan nebo He-Man, který v dávno zavátém i krutém pravěku bojuje proti velkolepým prehistorickým zvířatům a chrání slabé proti bezpráví, okouzlil již několik generací čtenářů. Dynamická, efektní kresba a jednoduchý dobrodružný děj mu navíc zaručily úspěch i u současných dětí.

O české vydání se postaralo nakladatelství Albatros a prvním Rahanovým dobrodružstvím je příběh z roku 1999 (Rahan a Sluneční doupě), který je rozvržen na 60 stran a byl vytvořen u příležitosti třicetiletého výročí vzniku této postavy. Zároveň je to první svazek edice, kterou uspořádal a vydává syn Rogera Lécureuxa, malíře, který Rahana i jeho bizarní svět vytvořil. Pokud vám chybělo zacílení na nejstarší počátky lidstva, s Rahanem budete rozhodně v dobrých rukou, o tom ale více v brzké recenzi.

Lucky Luke vs. Billy Kid

Lucky Luke 24: Billy Kid

Lucky Luke je dnes už legendární postavou francouzsko-belgického komiksu. Jeho autory jsou belgický kreslíř Maurice De Bevere (známý pod přezdívkou Morris) a duchovní otec Asterixe, slavný francouzský humorista René Goscinny.

Neohrožený Lucky Luke se ve společnosti svého ironického bílého koně Jolly Jumpera toulá americkým divokým západem a za často neuvěřitelných okolností se setkává s plejádou falešných hráčů, zlodějů dobytka i organizovaných zločinců, jako jsou bratři Daltonovi, Jesse James, Calamity Jane a další. Ale ať už situace nutí Luckyho Luka dělat sebekrkolomnější věci, vždy stojí důsledně na straně dobra.

V nejnovějším – právě vydaném – díle se věčný kliďas a pohodář Šťastný – Lucky – Luke setkává s další legendou Divokého západu – Billy Kidem. Obyvatelé městečka, které toto rozmarné dítě ohrožuje svou přítomností, Lucky Luka přemluví, aby se postavil na jejich obranu. A tak se kovboj Luke pustí s Billym Kidem do souboje a musí opět prokázat, že je rychlejší střelec než jeho soupeř.

Hellblazer: Dobré úmysly

Dobré úmysly Johna Constantina

Hellblazer, to jsou výborné hororové příběhy charismatického Johna Constantina, zasazené do současného světa. Příběhy plné temnoty, lidského i nelidského zla… s cynickým hrdinou, jehož největším nepřítelem je on sám. Není to jen komiks o hrůzách v temnotách. Často se v něm odráží i společenské události a politická situace.

Johna Constantina nestvořil nikdo menší, než Alan Moore, tvůrce takových komiksů jako Strážci, či V jako Vendetta. Vytvořil ho pro svůj komiks Swamp Thing (Bažináč), ale ironický mág v baloňáku začal rychle žít vlastním životem. V současnosti má jeho série už přes 250 dílů.

Nakladatelství Crew s ním zatím vydalo dvě knihy – Hellblazer: Syn člověka, komiks o tom, že oživovat mrtvé se opravdu nevyplácí – a Hellblazer: Těžké časy, kde se Constantine pro změnu ocitá ve vězení. Nový příběh s podtitulem Dobré úmysly, se nese v podobném duchu jako předchozí díly. Dobrými úmysly je ovšem, jak známo, dlážděna cesta do pekla. A bohužel i John Constantine jednou podlehl a rozhodl se udělat něco dobrého – snaží se vyrovnat s rodinou člověka, za jehož vraždu se dostal do vězení. Anglický mág se dostává do zapadlého amerického městečka a zjišťuje, že někdy je jednodušší vyjít s pekelnými démony než s normálními lidmi.

Je libo trochu mangy?

Bleach – The Death and the Strawberry

Na japonský komiks v tomto výčtu pochopitelně nemůžeme zapomínat, zvlášť v poslední době, kdy se u nás trh s mangou začíná velmi příjemně rozrůstat. Nekonečné série se postupně etablují a přidávají díl za dílem, nové značky jsou jim v patách. Významným počinem v této oblasti bylo nedávné vydání prvního svazku populární ságy Tite Kuba – BleachThe Death and the Strawberry.

Bleach je příběhem mladého Ičiga Kurosakiho, kterému se, jak jinak, nečekaně a kompletně změní život. I když, je třeba uznat, že Ičigo nikdy nebyl tak zcela normální. Tak jako u výše zmíněného Rahana, si tento titul rozebereme více v připravované samostatné recenzi.

Nová série ale samozřejmě není jedinou novinkou, která se v této době dostala na trh. Ostatní už rozběhnuté příběhy téměř totožně vydaly svá čtvrtá pokračování, takže tady máme čtvrtý Zápisník smrti – Death Note, Kannoninu ruku i Elegii pro ovečku. Nejčerstvějším titulem – lehce vybočujícím z výše zmíněné řady – je aktuální sedmý svazek fenomenálního Naruta, s podtitulem Správná cesta, kde jde mladému nindžovi a jeho partě opět a tentokrát opravdu vážně – o život!

Kannonina ruka 4

Taková Kannonina ruka Masakazu Jamagučiho na tom ale není o moc lépe. Vládní vojáci, korporační kontraktoři, mystici a buddhistický bojovník – ti všichni spolu bojují na úpatí hory Fuji, jen aby zabránili ostatním získat Kannoninu ruku (prastarý mocný artefakt). Ti všichni jsou ale proti její síle, ukryté v těle Mao Mikami, bezmocní. Zdá se, že jedinou možností, jak zastavit její ďábelské řádění, je použít to, co ji do světa vypustilo – buddhistické relikvie z chrámu Isurugi. V takovém případě je ovšem třeba počítát s možnými následky, které nejsou zrovna malé…

A co takové tajemné prokletí rodiny Takaširů z nové Elegie pro ovečku? Chizuna dosud lpí na svém mrtvém otci – a její již tak křehká mysl díky tomu stále víc prahne po krvi. Její bratr Kazuna doufá, že jí pomůže,  když jí se jí sám nabídne jako potrava. Už jen proto, že se tak moc podobá mrtvému otci. Netuší ale, že její láska přesahuje všechny meze.

Nebaví vás jen číst? Naučte se kreslit!

Naučte se kreslit: Manga postavy

Jestli vám přijde čtení komiksů málo akční a raději byste se pustili do tvorby vlastního, můžete zkusit sáhnout po novém titulu Naučte se kreslit od Christophera Harta. Nová kniha je vesměs tradičně zaměřená na kreslení manga postav.

Další z řady publikací Naučte se kreslit vás opět provede krok po kroce přes počáteční neúspěchy a úskalí, která se při kreslení mohou objevit. Kniha samotná vám k profesionálním výtvorům nejspíš stačit nebude, chce to přece jen i špetku vlastního nadání. Na druhou stranu, máte-li připravenu značnou zásobu odhodlání, mohou vám rady Christophera Harta posloužit jako dobrý odrazový můstek.

Stačí vám jen obyčejná tužka, vše ostatní už najdete v knize. Kreslicí papíry s předtištěnými obrysy, průhledné papíry na obkreslování a cvičné čtverečkované papíry. Kniha je rozdělena do několika kapitol, nejprve se naučíte kreslit dílčí části, jako je hlava, ruce, vlasy a samozřejmě nezaměnitelné manga oči. Postupně zjistíte, jak zachytit celou figuru, jednotlivé pózy a postoje, oblečení a nakonec vás čeká kompletní tvorba vlastní postavičky v akčním pohybu.

Arzach

Klasika závěrem

Opomenout komiksovou legendu, to by nebyla jen chyba, ale přímo hřích. Tím spíše, když se jedná o Arzacha od legendárního francouzského kreslíře a scénáristy Jeana Girauda, vystupujícího pod pseudonymem Moebius.

Čeští čtenáři jej mohou znát napříklád díky loňskému vydání neméně populárního Incala, kterého jsme na webu recenzovali před rokem – recenze Incal. Jak je ovšem uvedeno na webu vydavatele Crew – Arzach je Moebiovo nejosobnější a nejslavnější dílo – fantastický komiks, který ovlivnil celý svět. Dílo, které svým stylem inspirovalo komiksové i nekomiksové tvůrce – od Federika Felliniho, Ridleyho Scotta, Hayao Miyazakiho až po našeho Káju Saudka. A to se v něm Moebius obešel téměř beze slov.

Zmíněný anime guru Hayao Miyazaki například na základě Moebiových děl vystavěl svůj post-apokalyptický snímek Naušika z Větrného údolí. Ostatně stačí jeden pohled na letící Naušiku a srovnání s Arzachem je nevyvratitelné. Zpátky ale k samotnému příběhu. V několika povídkách zde prolétá mlčenlivý bojovník fantaskními světy, aby sváděl kruté a komické boje s bizarními a obřími protivníky. Snové sci-fi příběhy zasahují čtenáře melancholickou náladou a neuchopitelnou atmosférou. Arzach předvádí Moebia v jeho nejlepší formě a podobě. Komiks už sice má svá léta a nemusí současného čtenáře oslovit stejně jako jiná, současnější tvorba, přesto právě tento kus historie, který si s sebou Arzach nese, je neocenitelný a byla by škoda jej minout.

Českého vydání Arzacha už se bohužel tato ikona světového komiksu nedočkala. Jeho odkaz je ovšem nekonečný a v nesčetných dílech, v myslích komiksových nadšenců, bude žít ještě mnoho let.

To by bylo z našeho aktuálního komiksového přehledu vše, takže nezbývá než popřát šťastnou ruku při nákupu a příjemně strávené léto s tím správným příběhem!

Jednotlivé texty jsou částečně doplněny o anotace vydavatelů.

Více z LaCultury...

 • Kolečka ságy se začínají roztáčet – Bleach 223. září, 2012 Kolečka ságy se začínají roztáčet – Bleach 2 Sebevědomý Ičigo si vydobyl světovou oblibu stejně rychle, jako se dostává do své nové profese sběrače duší. Bylo jen otázkou času, než jeho zrzavá kštice zavítá i do našich končin a hle, […]
 • Duchové a jahody? Nebezpečný letní mix…28. června, 2012 Duchové a jahody? Nebezpečný letní mix… Pokud má člověk nějaký dar, měl by se ho snažit rozvíjet. Jenže co když je tím darem schopnost vidět duše mrtvých lidí? Žít s něčím takovým není zrovna lehké, ale Ičigo Kurosaki si nikdy […]
 • CRWECON 2012 – Sraz všech, kteří žijí komiksem!26. května, 2012 CRWECON 2012 – Sraz všech, kteří žijí komiksem! Pomalu, ale nezadržitelně, se blíží už sedmý ročník nejstarší komiksové akce u nás – Crwecon 2012. Na programu jsou přednášky, křty nových titulů, rozhovory s vydavateli, komiksové burzy, […]
 • Světová manga brzy v obchodech8. června, 2011 Světová manga brzy v obchodech Příznivcům japonského komiksu - mangy určitě neutekla zpráva ze začátku předchozího měsíce, kdy nakladatelství Crew oznámilo vydávání kultovních manga sérií - Crying Freeman, Naruto a […]
 • Lze rozhodnutími v přítomnosti zabránit budoucí tragédii?29. března, 2021 Lze rozhodnutími v přítomnosti zabránit budoucí tragédii? Když šestnáctiletá Naho dostala dopis z budoucnosti od svého šestadvacetiletého já, byla překvapená. Budoucí Naho ji žádala, aby zachránila před smrtí svého spolužáka Kakerua. Naho to […]
 • Nevědoucí se stala učednicí. Dokáže ale překonat všechny zkoušky?21. března, 2021 Nevědoucí se stala učednicí. Dokáže ale překonat všechny zkoušky? Nevědoucí Coco se stala čarodějnickou učednicí. Doufá, že překoná všechny zkoušky, aby mohla osvobodit svou zakletou matku. Když ji ale Magická dozorčí rada obviní z použití Zakázané […]
 • Lze vůbec přežít královskou hru?20. března, 2021 Lze vůbec přežít královskou hru? Studenti z 1.B Prefekturální vyšší střední školy v Tamaoce byli obyčejní mladí lidé se zcela obyčejnými radostmi i starostmi. Když celá třída dostala SMS s prvním rozkazem od někoho, kdo […]
 • Nelehký život čarodějnické učednice24. prosince, 2020 Nelehký život čarodějnické učednice Coco se přednedávnem stala čarodějovou učednicí. Dívka doufá, že rychle ovládne umění kouzel, které jí umožní zachránit její mámu. Tahle cesta však nebude snadná. Když Coco během výletu do […]
 • Ani znalost budoucnosti neznamená, že dokážete něco změnit23. prosince, 2020 Ani znalost budoucnosti neznamená, že dokážete něco změnit Šestnáctiletá Naho dostala list od svého budoucího já. Z něj se dozvěděla, že má za úkol zachránit život svému novému spolužákovi. Naho postupně plnila všechny pokyny z dopisu, ale nezdálo […]
 • Temný fantasy masakr pokračuje4. listopadu, 2020 Temný fantasy masakr pokračuje Guts zjišťuje, že starý a znetvořený Vargas, který před lety uprchl se svou rodinou z hradu, protože už nedokázal dál snášet krutou a nelítostnou povahu místního hraběte, má u sebe něco […]
 • Jaké následky může mít neodborně provedené kouzlo?28. října, 2020 Jaké následky může mít neodborně provedené kouzlo? Malá Coco miluje kouzla a sní o tom, že se stane čarodějkou. To však není možné, protože jí k tomu chybí vrozené schopnosti, a tak vede poklidný život po matčině boku. Když jednoho dne do […]
 • Je možné změnit minulost? A pokud ano, jakou cenu za to třeba zaplatit?30. srpna, 2020 Je možné změnit minulost? A pokud ano, jakou cenu za to třeba zaplatit? Šestnáctiletá Naho dostala list z budoucnosti, který jí napsalo její o deset let starší já. Má za ůkol zachránit svému spolužákovi Kakeruovi život. Naho ví, že udělala chybu, když […]

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.