Český Woodstock v Trutnově k poctě Havlovi a Magorovi

 

Staronový Jiří Schmitzer a Korn

K Trutnovu bezesporu patří až nečekaně extrémní rozptyl hudebních směrů. Letos se tak objeví vedle herce Jiřího Schmitzera, který vloni vystoupil před Iggy Popem, kapela Korn. Americká metalová skupina stvrdí tradici perličkou tvrdé muziky. Předvedou se také punkoví Yellowcard z USA, alternativní belgická dEUS, ska-punkoví The Offenders z Itálie a mnoho dalších. Z české sekce vystoupí například J.A.R., Vlasta Třešňák & Band, Neruda, Petr Váša a Ty Syčáci. Mezi pravidelné účastníky patří The Plastic People of The Universe, Sto zvířat nebo také Mňága a Žďorp. Co je k tomu vede? „Výborná atmosféra, kterou může závidět většina tuzemských festivalů,“ říká Karel Heřman, zpěvák kapely Čankišou, která se na festival pravidelně vrací.

Kdo nezažil, nepochopí

Karel Heřman, autor: Ivo Pokorný

Nejstarší česká mezinárodní hudební přehlídka se stále těší oblibě návštěvníků otevřených srdcí napříč všemi generacemi. Během čtyř dnů si multižánrovou melu tohoto léta užije až 20 000 lidí. Zakladatel Martin Věchet líčí festival jako místo, kde se člověk dotkne oné magické planety podhorského ležení a prožije přinejmenším čtyři dny ve společenství statečných squaw, spolubojovníků a stopařů. „Kdo nezažil, nechť si o tom nechává po večerech vyprávět od zkušenějších u letních táborových ohňů,“ podotýká hlavní organizátor Věchet přezdívaný Geronimo.

Underground, Hare Krišna a indiánští šamani

Příznivci trutnovského festivalu jej nazývají českým Woodstockem. Zajisté právem – nezaměnitelná atmosféra plná tolerance a přátelství se hned tak nevidí. Kde jinde si člověk může kromě hudby také vyslechnout bohoslužbu pod širým nebem? Pozorovat tance indiánských šamanů kolem ohňů uprostřed teepee nebo se nechat pohltit nikdy nekončícími mantrami Hare Krišna stage? I letos se představí celá plejáda rozličných hudebních žánrů od vážné hudby přes jazz a folk až k metalu. Návštěvníci se mohou jako každý rok těšit na hvězdárnu, projekce, přednášky, městečko neziskových organizací a petice. Novinkou bude dětský tábor, rozšíření vegetariánských stánků a nově přestavěný Undergroundový stan.

Open Air Trutnov

Poslední pařba na trutnovském festivalu (?)

Tato letní událost s pevnými kořeny undergroundu letos slaví 25. výročí svého založení. Budoucnost této akce na „posvátné půdě“ je však nejasná. Nejen organizátorům dělá vrásky plánovaná výstavba na loukách přilehlých k areálu, kde se nachází stanové městečko a parkoviště pro účastníky. Práce na nenahraditelném a nezbytném prostoru už navíc začala. Na místě festivalu se budují inženýrské sítě a pozemky nabízí k prodeji město i realitní kanceláře. Tento zásah letošní ročník naštěstí neohrozí. S výhledem na další roky příznivci festivalu doufají, že krize investory zbrzdí. Přesto se může stát, že letošní ročník bude i ten poslední. Vstupenky si můžete objednat na dobírku prostřednictvím webových stránek www.festivaltrutnov.cz. Cena jedné je 980 Kč a přímo na místě bude k mání za 1 200 Kč.

In Memoriam Havlovi a Magorovi

Mezi pravidelné návštěvníky patřil exprezident a náčelník Trutnov Open Air Václav Havel. V roce 1987, kdy se konal první ročník festivalu ve Volanově u Trutnova, spustili příslušníci StB razii a zatkli organizátory. Bývalý prezident tehdy svezl na svůj Hrádek v Trutnově veškerou hudební aparaturu a zabránil tak jejímu zabavení. Čtyři roky před tímto incidentem zatkla StB organizátory festivalu ve Starých Bukách na Trutnovsku. Čerstvě propuštěný Havel tenkrát pozval dvě stovky účastníků překažené hudební zábavy k sobě na Hrádeček. Pro Havlovu solidaritu a odvahu mu festival udělil titul náčelníka.

Další ikonou trutnovského festivalu je Havlův přítel, básník Ivan Martin Jirous. Stejně jako Havel byl přítěží totalitnímu režimu a čelil mnoha problémům kvůli svým aktivitám, ať už uměleckým, nebo organizátorským. Jirous, přezdívaný Magor, si nenechal ujít téměř žádný ročník Trutnov Open Air. Bývalý manažer legendárních The Plastic People of The Universe a guru festivalu vždy okořenil program neplánovanými výstupy a deklamací vlastních básní. Obě osobnosti ke konci minulého roku zemřely. Organizátoři festivalu jim s poctou věnují letošní ročník.

Autorka: Mína

Rate this post

Více z LaCultury...