15. Festival francouzského filmu v České republice

Hlavní část programu vznikla už tradičně ve spolupráci s  českými filmovými distributory, která vyústila ve společné předpremiérové uvedení deseti filmů ověnčených nejenom prestižními oceněními z MFF v Cannes či cenami Francouzské filmové akademie, ale také diváckým zájmem.

Předpremiéry distribučních titulů:

Láska (Amour) se jmenuje poslední film režiséra Michaela Hanekeho. Intimní drama oceněné Zlatou palmou z Cannes vypráví příběh stárnoucího manželského páru profesorů hudby, ve kterém excelují Emmanuelle Riva a Jean-Louis Trintignant. Film uvede v  ČR 14. 2. 2013 distribuční společnost Artcam.

– Oui, šéfe! (Comme un chef) je komedie z kulinářského prostředí s Jeanem Renem a Michaëlem Younem. Jean Reno se předvede v  roli slavného, nicméně momentálně vyhořelého šéfkuchaře. Společnost 35MM uvede tento film na plátna českých kin 6. 12. 2012.

– Co kdybychom žili společně? (Et si on vivait tous ensemble ?) stojí na skvělých výkonech hereckých ikon Pierra Richarda, Guye Bedose, Géraldine Chaplin a Jane Fonda v režii Stéphana Robelina. Stárnoucí přátelé spojí nápad vzepřít se domovům důchodců a v sedmdesáti pěti letech začít žít v komunitě. Film uvede do české distribuce 29. 11. 2012 společnost Cinemart.

– Hašišbába (Paulette) je sociální komedie režiséra Jérôma Enrika, který do hlavní role pekařky v důchodu, posléze drogové dealerky, obsadil slavnou francouzskou herečku Bernadette Lafont.

Společnost 35MM uvede tento film do českých kin v roce 2013.

Holy Motors (Holy Motors) je snímek, kterým se slavný Leos Carax po třináctileté pauze vrací do světa filmu. V tomto díle, který měl podle mnoha názorů získat v Cannes Zlatou palmu, režisérův dvorní herec Denis Lavant ztvárnil tajuplného pana Oscara. Ten na sebe v průběhu jednoho dne bere nejrůznější identity dnešního zběsilého světa – Caraxem obdivované Paříže. Distributor v ČR: Aerofilms, premiéra 29. 11. 2012.

– Kuře na švestkách (Poulet aux prunes) je nejnovější počin tvůrců úspěšného animovaného filmuPersepolis Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda. Hraná adaptace stejnojmenného komiksu s  Mathieu Amalrikem a Mariou de Medeiros diváky zavede do Teheránu v roce 1958 a vypráví pohádkový příběh úžasné lásky. Artcam premiéru plánuje na 29. 11. 2012.

– Ministr (L’Excercice de l’État) je Césary oceněné drama Pierra Schoellera z prostředí vysoké francouzské politiky. Film získal v Cannes cenu FIPRESCI. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která Ministra do českých kin uvede 29. 11. 2012.

– Paříž-Manhattan (Paris-Manhattan) vypráví příběh mladé a stále svobodné lékárnice, která obdivuje tvorbu Woodyho Allena s Alicí Taglioni a hercem a populárním zpěvákem Patrickem Bruelem v hlavních rolích. Do českých kin vstoupí v roce 2013 díky společnosti Film Europe.

– Proti větru (Des vents contraires) ukazuje rodinné drama o náhlém zmizení manželky a matky dvou dětí a nových nečekaných začátcích, ve kterém se před kamerou sešli herci Benoît Magimel a Audrey Tautou. Distribuční společnost D-Cinema naplánovala premiéru na 29. 11. 2012.

– Z prezidentské kuchyně (Les Saveurs du palais) je snímek založený na skutečném příběhu osobní kuchařky prezidenta Françoise Mitterranda. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která premiéru plánuje na rok 2013.

Zvláštní uvedení

Zvláštní uvedení je věnováno poslednímu snímku francouzského režiséra Clauda Millera Thérèse Desqueyroux. V hlavních rolích historického dramatu excelují Audrey Tautou, Gilles Lellouche a Anaïs Demoustier. Festival projekcí  tohoto snímku na slavnostním zahájení vzdá poctu významnému tvůrci, který zemřel letos v dubnu. Millerova adaptace  románu Françoise Mauriaka uzavřela letošní Mezinárodní filmový festival v Cannes. Vypráví příběh Thérèse Larroque (Audrey Tautou), mladé ženy, jejíž svobodomyslné ideály se rozchází nejen s místními konvencemi, ale i
s názory jejího muže, pana Desqueyroux (Gilles Lellouche). Thérèse nedokáže respektovat zakořeněné zvyky a je připravena udělat vše, aby se vymanila osudu a žila svobodně svůj život.

Soutěž – Výběr české kritiky

V Soutěži – Výběru české kritiky se o Cenu diváků utká sedm filmů zvolených českými filmovými novináři.  Jedná se o filmy dosud nezakoupené do české filmové distribuce. Sami diváci svým hlasováním rozhodnou, který z titulů získá Cenu diváků letošního Festivalu francouzského filmu.

Filmoví kritici do festivalové soutěže o Cenu diváků vybrali filmy:

Deník francouzského reportéra (Journal de France)

režie: Raymond Depardon a Claudine Nougaret

Film mapuje pozoruhodnou kariéru fotografa, reportéra a dokumentaristy Raymonda Depardona. Do soutěže vybrala Darina Křivánková z Instinktu.

Ještě jste nic neviděli (Vous n’avez encore rien vu)

režie: Alain Resnais

Námět filmu Alaina Resnaise vychází z divadelních her dramatika Jeana Anouilhe a zobrazuje dialog mezi divadlem a filmem, mezi modernou a klasikou.

Film vybrala Eva Zaoralová, umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

– Kdybych nevyhrál Zlatou palmu v Cannes (Au cas où je n’aurais pas la Palme d’Or)

režie: Renaud Cohen

Do napůl autobiografické komedie o neúspěšném režisérovi, kterého stihne „jarmulkovský“ výrůstek na hlavě, obsadil Cohen celou svou rodinu.

Vybral Vojtěch Rynda, filmový kritik z časopisu Týden.

Jméno (Le prénom )

režie: Mathieu Delaporte, Alexandre de la Patellière

Vtipná konverzační komedie nejen o výběru jména budoucího děťátka, ale také o předsudcích, přetvářce, toleranci a o vášních překvapí humorem a nečekanými pointami.

Vybral Tomáš Pilát, Český rozhlas 3 – Vltava.

Láska trvá tři roky (L’Amour dure trois ans )

režie: Frédéric Beigbeder

Literární kritik razí teorii, že láska trvá pouze tři roky, ovšem setkání s Alice jeho jistotou silně otřese.

Vybral Jan Šmíd, Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

– U nich doma (Dans la maison)

režie: Fraçois Ozon

Nedávný vítěz festivalu v San Sebastiánu zobrazuje pozoruhodný vztah mezi učitelem a žákem.

Vybrala Mirka Spáčilová, MF Dnes.

– Ve spěchu (Au galop)

režie: Louis-Do de Lencquesaing

Charismatický herec Louis-Do de Lencquesaing se věnuje také režii. Ve spěchu je jeho celovečerním režijním debutem.

Vybrala Magdalena Hrozínková, Český rozhlas – Radio Praha.

Pocta Alainu Resnaisovi

Festival francouzského filmu své jubileum oslaví Poctou Alainu Resnaisovi, jednomu z nejproslulejších režisérů druhé poloviny 20. století, tvůrci kultovního snímku nové vlny Loni v Marienbadu. Pocta Alainu Resnaisovi připomene jeho tři krátkometrážní filmy (Guernica, Také sochy umírají, Noc a mlha) a osm celovečerních filmů, mezi kterými nebude chybět Můj strýček z Ameriky, oceněný Velkou cenou poroty na festivalu v Cannes v roce 1980 a ani poslední Resnaisův  film z letošní hlavní soutěže canneského festivalu s názvem Ještě jste nic neviděli. Alain Resnais letos oslavil devadesátiny a jeho poslední filmový počin je dalším překvapivým dílem. V posledních letech je z Resnaisovy tvorby zřejmá inspirace divadlem. Námět snímku Ještě jste nic neviděli vychází z divadelní hry Jeana Anouilhe.

3 x Leos Carax

U příležitosti premiérového uvedení nového filmu Leose Caraxe Holy Motors Festival francouzského filmu připomene sekcí 3 x Leos Carax spolupráci režiséra a herce Denise Lavanta snímky Zlá krev a Milenci z Pont-Neuf.

Večer krátkých filmů

Součástí festivalu bude i tradiční a divácky oblíbený Večer krátkých filmů sestavený ze snímků mladých francouzských talentů uvedených na světových filmových festivalech.

FAMU v Cannes

Ve spolupráci s FAMU vznikla sekce FAMU v Cannes věnovaná studentským filmům, které zaujaly na MFF v Cannes v sekci Cinéfondation. Přehlídka připomene film Bába Zuzany Špidlové, který jako jediný český studentský film získal v Cannes ocenění. Promítnuty budou i další nominované snímky posledních let, jako například film Tambylles Michaela Hogenauera, který uspěl v tvrdé konkurenci dvou tisícovek filmů. Tato sekce kromě studentských filmů představí také česko-francouzský koprodukční animovaný krátký film režisérky a pedagožky FAMU Michaely Pavlátové Tramvaj, který byl premiérově uveden letos v Cannes a získal nejvyšší ocenění na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy.

Filmové hity

Sekce Filmové hity se ohlédne za nejlepšími distribučními tituly roku 2012. Diváci se mohou těšit na filmy Nedotknutelní, Něžnost, The Artist, Cesta na měsíc – Podivuhodná cesta, Obchod pro sebevrahy a mnohé další lahůdky francouzské filmové tvorby za poslední rok.

Festival se koná v šesti partnerských kinech: v Kině 35 Francouzského institutu v Praze,
v kinech sítě Europa Cinemas (Praha: Světozor, Lucerna, Brno: Art, České Budějovice: Kotva) a
v pražském multikině CineStar Anděl.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Vstupné na festivalové projekce činí 90 Kč.

 

Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz

 

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Nemilosrdní13. října, 2015 Nemilosrdní Serge Buren (Jean Reno) je legendární polda, noční můra všech kriminálníků. On a jeho policejní tým mladých kolegů vyznávají trochu nevšední vyšetřovací postupy. Mezi jejich osvědčené a […]
 • Zimní Masters of Rock12. prosince, 2013 Zimní Masters of Rock S pomalu končícím listopadem jako každý rok do Zlína zamířilo množství velkých metalových jmen z celého světa – konala se zde tradiční zimní odnož festivalu Masters of Rock. Konkrétně to […]
 • Přitáhne vás Gravitace?9. prosince, 2013 Přitáhne vás Gravitace? 3D technologie zobrazená na velkém plátně v kině vždy znamená dvakrát tak větší zážitek z celého filmu. Jinými slovy, bez 3D brýlí se často jedná o poloviční, tedy průměrnou záležitost. […]
 • Linkin Park a jejich nový Reanimation?6. prosince, 2013 Linkin Park a jejich nový Reanimation? Slavná americká rock/metalová kapela Linkin Park zaznamenala obrovský úspěch se svým debutem Hybrid Theory a jeho následujícím remixovým albem zvaným Reanimation. Nyní bezmála po deseti […]
 • Rezurex opět předvedli, že Halloween můžeme mít každý den26. listopadu, 2013 Rezurex opět předvedli, že Halloween můžeme mít každý den V pondělí 18. listopadu zavítali po nějaké době do Ostravy američtí kostlivci Rezurex. Letošní koncert se však nekonal – jak už to bývá – v ostravském Barráku, ale přístřeší těmto […]
 • „Baby, tell me all your ghost stories“ aneb koncert Wednesday 1325. listopadu, 2013 „Baby, tell me all your ghost stories“ aneb koncert Wednesday 13 „Už jsem stará na takové akce!“ byla první věta, která mě napadla, když jsem rozlámaná na druhý den vystoupila z vlaku po vyčerpávajícím koncertě Wednesday 13. Naprostá absence spánku, […]
 • In Extremo ve Zlíně – vaše uši poznají středověk10. listopadu, 2013 In Extremo ve Zlíně – vaše uši poznají středověk Už téměř dvacet let pobíhají berlínští folkmetaloví šílenci In Extremo po světových pódiích se svými dudami, harfami, cimbálem a dalšími (nejen) středověkými nástroji - a už po několikáté […]
 • For those about to rot – Wednesday 13 opět v Praze28. října, 2013 For those about to rot – Wednesday 13 opět v Praze Vyznavači horror punkové zábavy, pozor! Do Prahy se po roce opět vrací bouřlivák Wednesday 13 se svou show. Zatímco minule svolával všechny mrtvoly, tentokrát chce obracet hroby vzhůru […]
 • HIM do Prahy přivezli velkou dávku nostalgie22. října, 2013 HIM do Prahy přivezli velkou dávku nostalgie V sobotu 12. října se finská pětice HIM ukázala v pražském Velkém sále Lucerny, který se až po vrch naplnil fanoušky lačnícími po nové dávce "lovemetalu". A ačkoliv zlaté časy HIM, kdy […]
 • Festival DAS FILMFEST zve o víkendu do kina na nabitý program a množství zajímavých hostů17. října, 2013 Festival DAS FILMFEST zve o víkendu do kina na nabitý program a množství zajímavých hostů Nejen na bohatý výběr těch nejlepších snímků z aktuální německy mluvené kinematografie, ale také na setkání s mnoha zajímavými hosty zve o víkendu festival DAS FILMFEST. Sály pražských kin […]
 • DNA, H2O NEBO GMO? BLÍŽÍ SE 3. ROČNÍK LIFE SCIENCES FILM FESTIVALU14. září, 2013 DNA, H2O NEBO GMO? BLÍŽÍ SE 3. ROČNÍK LIFE SCIENCES FILM FESTIVALU DNA jako alfa a omega mnoha biologických oborů, voda jako základní element i jako tržní komodita, geneticky modifikované organismy jako jeden z dokladů fascinujících možností vědy – to je […]
 • Praha v obležení lovemetalu 3. září, 2013 Praha v obležení lovemetalu Legendární rockeři HIM, jejichž domovina leží až v dalekém mrazivém Finsku, se vrátí do naší krásné matičky Prahy a 12. října zahrají v Lucerně. Kapela vydala minulý rok svou v pořadí již […]