Janáčkova filharmonie Ostrava stoupá ke hvězdám

JFO strávila podzim v zahraničí. Nejprve zamířila do Čínské lidové republiky, kde pod taktovkou dirigenta Fan Taoa koncertovala úplně poprvé. V Pekingu filharmonici zahráli Smetanovu Vltavu, Stravinského Ptáka Ohniváka a celosvětově proslulou a všeobecně oblíbenou Dvořákovu Novosvětskou.

Počtvrté koncertovali v Koreji, a to v Busanu, Gwangju, v Daegu a v hlavním městě Soulu. Korejské turné absolvoval s JFO její bývalý šéfdirigent Theodore Kuchar. Smetanovu Vltavu a Dvořákovu Novosvětskou doplnil Dvořákův Slovanský tanec č. 2 a Bruchova Skotská fantazie.

V Ostravě se JFO ohřála jen na chvíli a poté letěla na opačnou světovou stranu – na západ do New Yorku. Tam se představila na dvou koncertech v rámci festivalu Beyond Cage – ke 100. výročí narození tohoto skladatele. Pod vedením dirigenta Petra Kotíka vystoupila JFO na dvou stěžejních koncertech festivalu: v Lincoln Center a v Bohemian National Hall. Festival Beyond Cage je mezi výročními projekty, které v New Yorku (místo bydliště J. Cage) probíhají, jednou z nejprestižnějších a největších akcí tohoto druhu. Festival proběhl s mezinárodní účastí.

A také v prosinci se Janáčkova filharmonie vydá do zahraničí. Její cesta 7. prosince povede do Itálie. Jedná se o kulturní výměnu, v rámci které odehraje JFO pod vedením dirigentů – Theodore Kuchara, Tomáše Braunera a Koiji Kawamota11 koncertů v italských městech.

Zahraniční zájezdy, které se uskutečnily také díky finanční podpoře magistrátu města Ostravy a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, jsou pro Janáčkovu filharmonii Ostrava prestižní záležitostí a zároveň příležitostí prezentovat své kvality mimo domácí pódium. Během téměř 60 let své existence si dokázala vydobýt a udržet jedno z předních míst mezi českými profesionálními hudebními tělesy a již mnohokrát svou umělecky hodnotnou prezentací, kterou oceňuje nejen laická ale i odborná veřejnost, prokázala, že je důstojným a platným vyslancem české hudební kultury. Nejinak tomu bude jistě i tentokrát.

Co se týče nejčerstvějších koncertů na domácím pódiu: Ve dnech 12. až 15. listopadu proběhla série koncertů Jaromíra Nohavici a JFO, kterou vedl Marko Ivanović. Lidé měli šanci na prožití výjimečného večera a ti, kteří ji využili, určitě nelitovali. Byly zahrány písně, při kterých lidé doslova plakali, a písně, při kterých se bavili a tleskali. JFO dodala některým „hospodským odrhovačkám“ pana Nohavici naprosto jinou dimenzi.

V neposlední řadě musím zmínit, že v kinech je již od 1. listopadu v programu film scénáristy Josefa Urbana a režiséra Jiřího Chlumského 7 dní hříchu. JFO k snímku natočila hudbu v březnu tohoto roku pod taktovkou dirigenta Jakuba Žídka. V hlavních rolích filmu vystupují Ondřej Vetchý a Eva Kerekésová. Hudbu napsal ostravský skladatel, klavírista a hudební pedagog Boris Urbánek.

Urbánka jsme vybrali po zralé úvaze. Je to nejen výborný muzikant, už ostatně kromě hudby k muzikálu komponoval i hudbu k jednomu zahraničnímu filmu, ale má také skvělý přehled a přesnou představu. Dokonce nás při promítání upozorňoval na dramaturgická úskalí, která jsme vzali v potaz a některá místa jsme na základě jeho připomínek přestříhali. Na jeho muzice je skvělé, že se mu podařilo vytvořit výrazný ústřední motiv a ten pak proměňovat a stupňovat v jednotlivých sekvencích,“vysvětluje volbu skladatele Josef Urban. „Ta muzika je úžasná, a navíc když ji člověk slyší v podání symfonického orchestru, tak ten zvuk je prostě bomba,“ dodává.

Pro Janáčkovu filharmonii Ostrava to není první aktivita tohoto druhu. Za dobu své existence se v Ostravě natáčela filmová hudba již několikrát, ale doposud výhradně k zahraničním filmům. Film 7 dní hříchů je tak prvním tuzemským počinem Janáčkovy filharmonie v tomto oboru.

Nakonec bych Vás chtěla pozvat na třetí koncert Velkého symfonického cyklu, který se uskuteční 22. a 23. 11. 2012 v KDMO. Program je v oba dny stejný! Představí se JFO s Českým filharmonickým sborem, sopranistkou Veronikou Holbovou a barytonistou Michalem Stískalem. Pod taktovkou Petra Fialy bude zahráno a zazpíváno Německé requiem op. 45 z pera Johannese Brahmse.

Tímto přeji Janáčkově filharmonii mnoho dalších úspěchů a hodně štěstí při následujících zájezdech i koncertech, na které se všichni věrní posluchači těší.

Rate this post

Více z LaCultury...