Grammy Awards 2013 – II.část

 

Loreena Isabel Irene Mckennitt

Je kanadská sopránová zpěvačka, jež svým originálním stylem kombinuje keltskou hudbu a orientální prvky, oslovila celý svět. Mckennitt se narodila 17. února 1957 nikoliv do irské rodiny, jak se na první pohled může zdát, ale kanadským rodičům. K hudbě se Mckennitt dostala sama a dala ji přednost před profesí veterinářky, kterou vystudovala. Učila se hrát na harfu, akordeon a klavír, jenž tvoří podstatu jejího hudebního stylu. Průlomovým albem, kterým oslovila milovníky keltské hudby, bylo The Visit (1991). Po němž následovaly další úspěšná alba.

Do Grammy Awards byla Mckennitt nominovaná se svým novým albem Troubadours on The Rhine: Trio Perfomance. Tento hudební počin vznikl v rámci jejího propagačního turné alba The Wind That Shakes the Barley v německé rozhlasové stanici. S tvorbou jí pomohli kytarista Brian Hughes a violoncellistka Caroline Lavelle. V albu se objevuje průřez celé její kariéry, především z The Visit jsou to písně Bonny Portmore, The Lady of Schallot a písně z jejího předposledního díla The Wind That Shakes the Barley.

– Kateřina Beerová

Marilyn Manson

Při vyslovení slova „Manson“ se nám svírá žaludek, máme zrychlený tep, buší nám srdce tak, že si myslíme, že nám vyskočí z těla. Ale pozor, není Manson jako Manson! Charles Manson, známý americký vrah, který po zbytek svého života stráví za mřížemi mimo jiné za vraždu manželky režiséra Romana Polanského, nás vůbec trápit nemusí. Naše pozornost je však směřována Brianu Warnerovi, který je znám spíše pod svým pseudonymem Marilyn Manson. Svůj název si zvolil po již zmíněném zločinci a ikoně amerického filmu, smyslnosti Marilyn Monroe. Manson v hudební branži patří mezi jednu z nejobávanějších, nejzatracovanějších a zároveň nejobdivovanějších amerických osob všech dob!

Pilotní singl „No Reflection“ z nového alba Born Villain, který je nominován v kategorii Best Hard Rock/Metal Performance, nás vtáhne do temné, ponuré atmosféry večeře. Tento videoklip však neobsahuje žádné drastické scény, při kterých byste si z zakrývali oči. I když nám podsouvá občas bizarní scény, neshledávám přesto nic znepokojivého. Klip natočil francouzský režisér Quentin Dupieux, kterého spíše znáte jako Mr. Oizo. Při poslechu „No Reflection“ nebudete chtít, aby už skladba skončila. Budete si stále broukat její refrén. Jestli jste milovníky tohoto „chlapíka“ garantuji vám, že si videoklip pustíte přinejmenším dvakrát. „No Reflection“ vás chytí a nepustí. Reakce na tento energický singl je vesměs velice kladný. To, v co už nejspíš nikdo nedoufal, se stalo skutečností. „Starý“ Marilyn Manson spolu s ostatními hudebníky (Twiggy Ramirez) natočili desku plnou agrese zabalené do dárkového balení nevkusných videoklipů, je zpátky.

 – Eliška Okapová

 

Bruce Springsteen

Síň slávy hudebních cen Grammy přijímá jako každý rok již časem prověřené tituly a ani letos tomu není jinak. Slavný americký rockový a folkový písničkář, kytarista Bruce Frederick Joseph Springsteen si na oceňování své tvorby nemůže vůbec stěžovat. Ba naopak. Za celou svou kariéru prodal více než 120 miliónů alb. Získal také mnoha ocenění – dva Zlaté glóby, roku 1994 dostal Oscara za píseň „Streets Of Philadelphia“, rok na to za ní obdržel i dvě Grammy.

Tento rockový veterán nenatočil desku, která by byla vyloženě propadák. Sedmnácté album Wrecking Ball“, které je nominováno v kategorii Best Rock Album, obsahuje písně zabývající se globálními problémy, mimo jiné reaguje na současnou celosvětovou finanční krizi. Jeho nahrávka nás ničím nepřekvapí, jelikož zpěvák podává standardně dobré výkony. I když toto album nepřináší nic originálního, najdeme tam skvělé hudební momenty (saxofonová sóla Clarence Clemonse). Druhá a třetí nominace je za kategorie Best Rock Performance a Best Rock Song. Píseň We Take Care Of Our Own“ patří mezi ty oddychovější. Klip je natočený z větší části černobíle s vepsaným textem, což působí, dle mě, poněkud zvláštně a nevhodně.

Uvidíme, zda i letos tento nadaný zpěvák ze tří nominací vyhraje alespoň jednu prestižní hudební cenu Grammy. Šanci má velikou, jelikož obdržel pozitivní recenze jak na své nové vydané album, tak na svůj pilotní singl. Jedním z jeho velkých fanoušků můžeme řadit i nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu, protože se rocker aktivně zapojil do předvolební kampaně.

– Eliška Okapová

Už se blíží letošní vyhlášení cen Grammy, můžeme se nechat překvapit jestli uspějí tito námi zvolení kandidáti, či nikoliv. Vše se dozvíme 10. února 2013 v Staples Center v Los Angeles.

Více z LaCultury...