Španělský temperament na plátně je lékem na mrazivé dny

Zahajovacím filmem je pohádka pro dospělé s názvem Sněhurka:Jiný příběh. Film již získal 2 ocenění na MFF San Sebastian a 18 nominací na cenu Goya. Byl také vybrán jako španělský zástupce v boji o Oscary. Příběh vypráví osud mladé toreadorky Carmen, která v aréně vystupuje pod přezdívkou Sněhurka. Neměla jednoduché dětství – její matka zemřela při porodu a její otec – toreador – si vzal druhou manželku. Macecha ji nikdy nemilovala a týrala ji. Němý černobílý film odehrávající se na počátku 20. století má své jedinečné kouzlo.

Pokud máte rádi komorní atmosféru dokumentu, pak si určitě nenechte ujít film Moje tango od české dokumentaristky Jany Bokové. Ta jej natočila už v roce 1985 a pojednává o historickém a sociálním pozadí vzniku argentinského tanga. Boková v současnosti žije v Buenos Aires. Po sovětské okupaci z Česka emigrovala a studovala na pařížské Sorbonně. Boková zaznamenala velký úspěch jako fotografka pro časopis Rolling Stones, také vytvořila videoklip pro Erica Claptona.

Pomerančový med
zdroj: kinosvetozor.cz

Období diktatury generála Franca ve Španělsku (1936 – 1975) mapuje Pomerančový med. Příběh mladého páru Enrique a Carmen na pozadí politických událostí není typickou love story. Enrique začne dělat asistenta soudce ve městě, kde žije. Stává se tak svědkem hrůz, které systém spáchal na nevinných lidech. Film vznikl na základě výpovědí přímých účastníků a faktech o politických procesech. Český divák ve filmu může najít určité podobnosti s komunistickým režimem v naší zemi.

Bláznivá tragikomedie se skrývá pod názvem Carmina. Postarší žena řeší finanční problémy poté, co jí několikrát vykradou obchod. Vrací se zoufalá domů ke své koze a neschopnému manželovi. Film je režijním debutem herce Paca Leóna, jenž se nechal inspirovat osobností své matky. Vytvořil komedii plnou groteskních scén, u kterých si řeknete, že vždy může být ještě hůř.

Svět patří nám – to je název komedie odehrávající se ve španělské Seville. Dvojice kamarádů, Culebra a Cabesa, plánuje vyloupit banku, jenže ten samý nápad má i podnikatel Fermín. Ředitel banky je navíc podezřelý z machinací, a tak se film nese v duchu samých nevydařených akcí, humorných situací a absurdních scén. Snímek režiséra Alfonse Sáncheze se dotýká tématu ekonomické krize, ale svým stylem připomíná filmy Tarantina nebo Kusturicy, jimiž se Sánchez nechal inspirovat.

La Película

19. – 24. února 2013 | Praha | Kino Světozor

25. – 27. února 2013 | Brno | Kino Lucerna + Ostrava | Minikino

26. – 28. února 2013 | Hradec Králové | Bio Central

Více informací:  www.kinosvetozor.cz

www.kinolucerna.info
www-minikino.cz
www.biocentral.cz

Rate this post

Více z LaCultury...