Krevety á la Indigo

Aktéři představení Krevety á la Indigo si na počátku i v průběhu zkoušení kladli zdánlivě nesnadné otázky: Za co by stálo v současné době bojovat? Za co by stálo se obětovat? Vstupním symbolickým tématem se stala událost odsouzení a uvěznění tří členek Pussy Riot. Z něj se následně odvíjí příběh čtyř postav bojujících za osvobození a práva krevet.

Ve spolupráci s americkou choreografkou a tango tanečnicí Sharnou Fabiano byly dekonstruovány principy argentinského tanga, aby se objevila nová současná tanečně-divadelní poetika. Pomocí post-dramatických postupů a tanečních principů je hledán fyzický a vizuální jazyk současného surreálna.

Umělecký šéf Spitfire Company a divadelní dramaturg Paláce Akropolis Petr Boháč říká:  “Dnešní generace zabývající se fyzickým, tanečním divadlem a všemi progresivními performativními směry začíná být ve svém výrazu sebevědomá a díky tomu i dostatečně vyhraněná k předkládání ucelených estetických tvarů a provokativních myšlenek. Snad i proto jsme zvolili k závažnému tématu surreálnou poetiku a jemně absurdní název Krevety á la Indigo. Všem nám pomáhá konfrontace s evropskou špičkou, která se děje například na Taneční platformě či na festivalu Malá inventura. Díky tomu jsou české soubory zvány na prestižní zahraniční festivaly a rezidence. A jsem rád, že Spitfire Company v roce 2013 uvidí diváci v Německu, USA, Jihoafrické republice, Holandsku, Anglii, Slovensku a v dalších zemích.”

Miřenka Čechová k tomu dodává: “Naším hlavním tématem, které se prolíná celým představením, je svoboda, jak už tématická, tak i svoboda performera/umělce na scéně. Svoboda, která je spojená s neusměrňovanou fantazií, s odvahou a se samotným šílenstvím. To, co se může zdát jedněm šílené, může pro druhé být vyjádřením bytostné svobody, radosti z existence. Mě osobně pak v odkazu k surrealismu zajímá prostupnost světů, náhled do pod povrchem skrytých existencí. Paradoxně tvar, který vzniká, není zatížen pohledem do prostorů temného nevědomí, nýbrž naopak, je to esence světla, radosti z bytí, humoru a šílenství, jež se zrodily v procesu zkoušení. “

Členové i samotná skupina Spitfire Company procházejí vyjímečným obdobím. Miřenka Čechová obdržela jednu z nejdůležitějších amerických uměleckých cen, Best of dance 2012, kterou zveřejňuje deník Washington Post. Performerka Markéta Vacovská byla nominovaná na Cenu Thálie, představení One Step Before the Fall s Lenkou Dusilovou obdrželo z Taneční platformy nominace na Inscenaci roku, Design roku a Tanečnice roku. A v neposlední řadě představení bude reprezentovat českou divadelní scénu na Fringe festivalu v Edinburghu.

 

www.palacakropolis.cz

 

Předprodej lístků v  kavárně Paláce Akropolis

250,- Kč / 175,-  – se slevami

Rate this post

Více z LaCultury...