Antonín Gavlas – Světelná znamení

Antonin Gavlas - Srdcová dáma

Obrazy, umělecká díla, rozechvívají určité struny ve vesmíru i v nás a uchvacují nás svým souzněním. Člověk je člověkem právě proto, že se umí naladit na nebeské harmonie, že má světločivý orgán reagující na auru, nadpozemské části spektra jasu.

To není žádný bezobsažný poetický obrat. O hudbě sfér mluvili pythagorejci. Nebeské harmonie se pokoušela uvést v život sborovými zpěvy středověká abatyše Hildegarda z Bingenu. Pozdější astrologové a astronomové matematicky konstruovali obraz kosmu jak za pomoci fyziky, tak i hudby.

Ani zmínka o auře není žádná plytká banalita z arzenálu new age. O auře mluvil filozof Walter Benjamin, když chtěl odlišit neopakovatelnou konstelaci místa času, která dává dílu punc originality – na rozdíl od všech dalších kopií tohoto originálu.

Kromě těchto estetických senzorií, jež nás povyšují nad zvířata, máme ovšem taky rozum a verbálně artikulovanou řeč, tedy pojmy a slova.

Není to sice nutné – racionalizovat a verbalizovat umělecký dojem, ale když už máme ty dary, proč bychom tedy nerozebírali a nepitvali, abychom zařadili do přehledných šuplíků, a proč neshrnovat a nevpojovat do souvislosti, abychom získali přehledné mapy celků?

Výstava obrazů, enkaustik, smaltů a fotomontáží se jmenuje Světelná znamení. Jak vysvětlit světlo? Není snad jasné? Ano, ale – co ta znamení… ?

novagalerie02
Nová galerie

Znamení jsou významuplné poukazy vedoucí nás někam – ke smyslu, dobru, životu. Nebo výstrahy varující před blouděním, zmarem. Jsou ale kódovaná, zpravidla nejsou pro všechny, jen pro spřízněné a zasvěcené, pro ty, kdo jsou na stejné cestě. Takže se pokusme otevřít oči a ujistit se, co to vlastně vidíme.

 

Určité prvky v díle Antonína Gavlase jsou nápadné a snad se i dožadují, aby byla ještě více zdůrazněna jejich naléhavost.

Tak například figura člověka, člověka hodně abstrahovaného, zobecněného až na ono základní humanum. Ta poukazuje na pozitivní nastavení tvorby i umělecké angažovanosti Antonína Gavlase. Člověk, humanismus, je úběžníkem, určujícím názorovou perspektivu i hodnotící souřadnice. Ne samoúčelná krása, l´artpourl´artismus, ani snaha se zalíbit, když už ničím jiným, tedy alespoň šokem nebo destrukcí.

Jsou tu značně stylizované postavy žen, odkazující na široce pojatý platónský erós povznášející skrze krásu k dobru. Antonín Gavlas věří v člověka přirozeně sebepřesažného, staví se proti povrchnímu rozumářství a primitivnímu materialismu. Že je to naivní a utopické? Možná. Lidem, kteří pragmaticky rezignovali nebo se nechali prostoupit skepsí až k cynismu, lidem postmoderně rozptýleným se to tak jeví.

Nápadná je i výška, dálavy prostoru naskýtajícího se člověku v dimenzi k zemi kolmé. Přesto je to prostor kosmický, nikoli mystický. Geometricky, astronomicky konkrétní, je to náš vesmír, ne nebe se svatými, vesmír březinovský, bratry obydlený, hmatatelně, až fyzikálně doslovně pojímaný. Země a nebe nejsou ve sváru. Země je přirozeně dobrá a vesmír je poznatelný, člověku otevřený. Člověk je vyzýván k vzestupu. Ale Antonín Gavlas netouží po úniku v extázi. Jako onen člověk z Platónova podobenství o jeskyni sestupuje z výšin prozření a chce vyvádět ostatní z temnoty a omezenosti.

Ale vraťme se k tomu hlavnímu, totiž světlu.

Metafora světla se vždy pojila s poznáním. Zde však nejde jednoduše o osvícenský ideál. Světlo zde vybuchuje, světlo sestupuje. Připomíná to spíše Heideggerovu poetickou imaginaci, když mluví o Bytí.

Patočka překládá Heideggerův výraz Lichtung des Seins jako „světlina bytí“.

Bytí samo se chce odhalit, zjevit, dát – a využívá k tomu ony trhliny v šedi každodennosti, monotónní rutiny, kdy zazáří, jako když slunce náhle vykoukne z mraků, jako když člověk přijde v lese na prosluněnou mýtinu… Tady nejde jen o poznání, dokonce ani o pravdu. Záplava světla je cíl, identifikace s podstatou. Goethova poslední slova na smrtelném loži byla: „Mehr Licht“ – Více světla! Na Goetha a jeho svéráznou teorii barev ostatně upomíná i jásavá paleta pozitivních odstínů tvořící podstatnou složku kompozice Gavlasových obrazů.

Antonin Gavlas - Srdcová dáma
Antonin Gavlas – Srdcová dáma

Pravda, jeden legitimní umělecký prvek zde chybí – logická přítomnost ošklivosti, tragiky, stínu smrti. Ten v romantismu najdeme. V optimistické filozofii transcendentalismu ale ne. Chybí ostatně například i v tradičním umění čínském. Antonín Gavlas se k této pozitivní víře v lidství a nedramatickou uměleckou harmonii hrdě hlásí. Vytýkají mu, že jeho dílo hladí po srsti, místo aby bodalo ostruhami a švihalo bičem. A on dál tvoří něco nekomplikovaně a přitom netriviálně pozitivního, energetického, harmonizujícího – a tím vzdoruje entropii a vyhasínání lidství.

Máme tedy co činit s mystikou? Asi ne. Spíše s extází, tedy vytržením, povznesením. Antonín Gavlas netouží po splynutí, rozpuštění. Chce zůstat zde, trošku stranou, jako vidoucí, a svými znameními ukazovat cestu vzhůru.

 

Proto přejeme Antonínu Gavlasovi, aby se mu podařilo udržet onen antický a romantický ideál umění i v našem často zachmuřeném a jen přízemně orientovaném světě s pomocí goethovské maximy: Více světla!

 

Výstava se koná v pozoruhodném prostoru – největším galerijním sále v moravskoslezském kraji: na půdě Žerotínského zámku v Novém Jičíně. Mírně historizující prvky podkroví tvoří vhodný kontrapunkt k moderním obrazům. A naopak idealismus obrazů kontrastuje s technickou dokonalostí prostoru. Ostatně – obrazy by nepochybně zářily, i kdyby se v galerii zhaslo!

 

Výstava je přístupná v úterky až pátky v 8 – 12, 13 – 17 hodin, v soboty a neděle v 9 – 16 hodin, a to až do 28. 7. 2013.

Antonín Gavlas – Světelná znamení

Výstava obrazů, smaltů a fotomontáží

Nová galerie, Žerotínský zámek, Nový Jičín

16. 5. – 28. 7. 2013

 

Více z LaCultury...

 • United Islands of Prague: 150 hodin hudby během tří dnů19. Červen, 2009 United Islands of Prague: 150 hodin hudby během tří dnů United Islands of Prague je kulturní festival s pětiletou tradicí. Koná se vždy v červnu na pražských vltavských ostrovech. Já si ho pamatuju ještě z doby, kdy se na něj platil vstup. Teď […]
 • GAME EXPO a Anime SHOW 2010!2. Únor, 2010 GAME EXPO a Anime SHOW 2010! Zaběhnuté akce s mnohaletou tradicí IstroCON a Comics Salon byly v posledních třech letech doplněny o dva „bratříčky“. Přes počáteční obavy pořadatelů se i tyto nové dny plné zábavy […]
 • Připravené menu letošního Sázavafestu17. Červenec, 2009 Připravené menu letošního Sázavafestu Na co se mohou těšit návštěvníci letošní Sázavy? Kapely už jsou známé, teď už jen zorganizovat nabitý program tak, aby si festivaloví diváci přišli na své, a pokud možno stihli vystoupení […]
 • Světový fenomén Karel Gott na Tour 201223. Listopad, 2012 Světový fenomén Karel Gott na Tour 2012 Nejznámější český zpěvák Karel Gott vyjel na své turné a v Ostravě jej máme možnost vidět 28. listopadu 2012. Karel Gott je také vynikající malíř a zahrál si i v mnoha filmech. Český […]
 • Lesu a lovu zdar8. Říjen, 2015 Lesu a lovu zdar Pokud se zajímáte o myslivost, určitě vám neuniklo, že v sobotu 17.října2015 proběhnou Myslivecké slavnosti v národním zemědělském muzeu v Praze, a to od 10 do 16 hodin. Návštěvníky […]
 • Dejte mi pokoj!13. Květen, 2015 Dejte mi pokoj! Poté, co Michel Leproux (Christian Clavier) objeví a zakoupí na bleším trhu vzácnou desku z 50. let, zbývá jen, aby si ji poslechl v klidu svého domova. To mu ale není dopřáno. Telefony, […]
 • Evita Perón, manželka argentinského diktátora, v Brně!15. Květen, 2009 Evita Perón, manželka argentinského diktátora, v Brně! Jeden z nejslavnějších světových muzikálů, jedno z nejlepších děl Andrew Lloyd Webbera a teď i jedno z nejzajímavějších představení Městského divadla Brno. Tato všechna NEJ patří […]
 • Nominace na Zlaté glóby 2012 zveřejněny13. Prosinec, 2012 Nominace na Zlaté glóby 2012 zveřejněny Se zatajeným dechem byly odtajněny nominace na prestižní filmovou cenu Zlatý glóbus. Notorický předskokan Oscarů oslavuje letošní bohatý filmový rok, kde o kvalitní a zajímavé snímky […]
 • 164 nebo 70 000 – jakou variantu zvolíte?25. Říjen, 2018 164 nebo 70 000 – jakou variantu zvolíte? Národní divadlo Moravskoslezské a jeho komorní scéna Dvanáctka, kterou nově provozuje, uvedlo velice netradiční hru s názvem Teror, v níž se diváci aktivně zúčastňují dění a rozhodnou o […]
 • Mládeži nepřístupná Rihanna10. Prosinec, 2009 Mládeži nepřístupná Rihanna Exotická zpěvačka z Barbadosu připravila čerstvou kolekci skladeb, kterou pojmenovala znepokojivě Rated R (mládeži nepřístupné). Ačkoliv ji poslední dva roky přinesly neskutečnou […]
 • Křest knihy: Holocaust a Evropa po 70 letech1. Leden, 2017 Křest knihy: Holocaust a Evropa po 70 letech "Nakladatelství Academia vás srdečně zve na uvedení knihy Tomáše Radila Holocaust a Evropa po sedmdesáti letech: Sociálně-psychologické mechanismy, dopady, asociace. Knihu […]
 • Závěrečný koncert dirigentských kurzů 14. Únor, 2013 Závěrečný koncert dirigentských kurzů Ve spolupráci s pařížskou konzervatoří Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Parisse se nám na mimořádném koncertě JFO představí osm účastníků dirigentských kurzů, […]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*