Klezmerová skupina Mamalör zazpívá v Klubu Parník

Kdybyste potkali jakéhokoliv člověka a položili mu otázku, co si představí pod názvem Vítkovice, byly by odpovědi tázajících z Ostravy, Ostravska i ostatních míst naší republiky asi tyto: Vítkovice – oblast těžkého strojírenství, Vítkovice – hokejový klub HC Vítkovice STEEL. Málokdo si však uvědomí, že Vítkovice představují významnou historickou lokalitu, ve které především ve druhé polovině 19. století a počátkem 20. století došlo k dynamickému rozvoji těžkého průmyslu – hutnictví, strojírenství, výroba oceli, čímž došlo k rozvoji průmyslu v celé aglomeraci. Před druhou světovou válkou v této oblasti žila i početná židovská komunita, např. židovští průmyslníci v čele s rodinou Rotschildů (za první republiky se Ostrava stala doslova židovským centrem republiky).

Tento krátký vhled do minulosti jedné části Ostravy je důležitým bodem pro seznámení hudební skupiny Mamalör, která považuje za místo svého vzniku právě ostravskou industriální čtvrť Vítkovice. Jejich tvorba vychází z upraveného židovského folkloru klezmeru.

Řekne-li se slovo „klezmer“, tak si ve většině případů člověk neumí vůbec představit, o co se jedná. Neumí přiřadit, do jakého hudebního žánru tato hudba spadá. Jedná se o hudbu čistě instrumentální (bez zpěvu), světskou čerpající z židovské liturgické hudební tradice, která sahá do původní domoviny východoevropských Aškenázských Židů – střední Evropy – Německa, Čech, Moravy, Slezska a Rakouska.

Člen kapely Jiří Macháček prozradil o repertoáru kapely následující: „Naše písně jsou hodně o přírodě. Často v nich hraje svébytnou roli louka, pojatá jako živá bytost. Je to postaveno na vztahu textaře Honzy k přírodě. Také se snažíme o hravost, máme třeba píseň Hej děcka, pojďte si hrát, já jsem váš muzikant“, (zdroj: http://www.klubparnik.cz).

Mamalör, zdroj: http://www.radiocyp.cz
Mamalör, zdroj: http://www.radiocyp.cz

Skupina Mamalör vznikla v roce 2005 nejprve pod názvem Nima Maler ve složení Honza Lörinc (harmonika) a Jiří Macháček (housle). Od té doby sestava kapely prošla razantní obměnou. Vedle harmoniky a houslí lze zaslechnout i tóny flétny, kytary, violoncella či darbuky. Co je však netypické pro klezmerovou skupinu, je to, že ve svých koncertech se opírá o výrazný zpěv v podání herečky Komorní scény Aréna Terezy Cisovské. Česky zpívané texty pocházejí většinou z pera houslisty Jiřího Macháčka a harmonikáře Honzy Lörince. Muzikanti se ve svých skladbách inspirují nejen melodiemi klezmerů, ale inspirace pochází také z romské hudby.

Kapela na pódiích není žádným nováčkem, představila se již několikrát v ostravských klubech jako Hudební bazar, Parník a Templ, na Festivalu židovské kultury v Ostravě aj. Neopomenutelným úspěchem se stalo i vystoupení v klubu Jazz Café v Londýně v roce 2009, kde hráli jako předkapela spolu s dalšími hudebníky z Anglie a Brazílie v rámci festivalu KlezFest před vynikajícími muzikanty v čele s Frankem Londonem (slavný klezmerový trumpetista) a uznávanou klarinetistkou Emou Johnson.

Místo konání: Klub Parník, Ostrava

Datum akce: 30. května 2013

Čas: 20:00 hod.

Vstupné: 100 Kč

Rate this post

Více z LaCultury...