Závěr sezóny bude patřit Čajkovskému a Mahlerovi

Tento temperamentní umělec střední generace, který studoval v Katovicích u Karola Stryji, patří mezi skupinu vynikajících polských dirigentů. Je znám ve většině evropských zemí, dirigoval také v USA, Japonsku a Číně.  Program koncertu zahájí Čajkovského Koncert pro housle a orchestr D dur se sólistkou Yoon Hee Kim, rodačkou z korejského ostrova Jeju. Tato houslistka studovala ve Vídni a do Ostravy jezdila od dětských let, aby na zájezdových koncertech s JFO získávala sólistické zkušenosti. Již ve svých jedenácti letech nahrála na CD houslový koncert F. Mendelssohna-Bartholdyho. Získala řadu ocenění v interpretačních soutěžích a hrála s řadou prestižních orchestrů, v závěru roku 2011 vystoupila např. v Londýně s Královským symfonickým orchestrem.

Kromě této skladby posluchači vyslechnou také Mahlerovu Čtvrtou symfonii se sopránovým sólem na slova lidové poezie ze sbírky „Chlapcův kouzelný roh”. Sólový part byl svěřen Simoně Mrázové.

 

*****

 

16. a 17. 5. 2013         A, AR/10

 

program:

Petr I. Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur  op. 35

Gustav Mahler: Symfonie č. 4 G dur

 

účinkují:

Simona Mrázová – soprán

Yoon Hee Kim – housle

Janáčkova filharmonie Ostrava

Slawomir Chrzanowski – dirigent

 

***

Již ve věku pěti let debutovala Yoon-Hee Kim s maďarským orchestrem Savaria-Orchestr. Narodila se v roce 1991 ve městě Cheju v Jižní Koreji. Na housle začala hrát ve 3 letech. Ve věku čtyř let byla přijata do do přípravné třídy Eugenia Polatscheka na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni, kde svou doposud zdokonaluje. Současně studovala u Yurije Polatscheka a J. M. Hauera na Konzervatoři ve Vídni. Na svém prvním koncertu ve Vídni hrála s Miskolc Symphony Orchestra Bériotův Houslový koncert č. 9 a kritika jí už tehdy předpověděla velkou budoucnost.
V roce 1998 získala první cenu v soutěži Prima-La-Musica v Rakousku a jako bonus smlouvu na vystoupení v rakouské televizi. Ve stejném roce získala první cenu v soutěži Concorsi Internationali die Musica v italském městě Stresa. O rok později ještě jako sedmiletá vyhrála (100 bodů ze 100 možných) Mezinárodní hudební soutěž Rovere d’Oro v San Bartolomeo v Itálii. Ve stejném roce si s velkým úspěchem zahrála v Seoul Arts Center v Koreji s Kijevským komorním orchestrem pod taktovkou Romana Kofmana. Ukázky z tohoto koncertu byly uvedeny na CNN World News, ORF a NHK. Další úspěchy zaznamenala v Londýně v Royal Theatre, kam ji pozvala vévodkyně z Yorku a ve vídeňském Konzerthausu s budapešťským Dohnányi Orchestrem. Na své konto si v průběhu dalších let připsala další vítězství na soutěžích –  Prima-La-Musica v Rakousku (2000), Soutěži Andrey Postacchiniho v Itálii (2002) a Hudební soutěž Fidelio ve Vídni (2004).

Yoon-Hee Kim hrála Mendelssohnův Houslový koncert s korejským Kuri Symphony Orchestra v Mozarteu v Salzburku a Rakousko-korejskou filharmonií ve vídeňském Konzerthausu. Byla nejmladší účastnicí vídeňských Master classes  Zakhara Brona. Jako sólista se představila ve Fermu (Itálie), v Bukurešti, Kodani, Lucembursku, Kolíně nad Rýnem, Trondheimu (Norsko) a Barceloně. Zúčastnila se 35. ročníku Mezinárodní hudební festival v Bělehradu, Festivalu komorní hudby ve Wiltzu (Lucembursko) a jako „Vycházející hvězda“ v sólovém recitálu v Kolíně nad Rýnem. Spolupracovala s celou řadou předních evropských orcehstrů
Yoon-Hee Kim hraje na Stradivariho housle „Da Vinci 1725″ a „1732 Red Diamond“, které jí dala k dispozici Machold Rare Violins.

 

Simona Mrázová pochází ze Zlína, kde také navštěvovala tamní ZUŠ v oboru klavír a sólový zpěv. Byla členkou dětského pěveckého sboru Cantica Zlín, s nímž se zúčastnila mnoha tuzemských i zahraničních soutěží a koncertů a také členkou Folklórního souboru Maryjánek. V roce 2010 absolvovala Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě u M. Pillárové. Nyní je studentkou Fakulty umění Ostravské univerzity u E. Pappové. Během studia na konzervatoři se zúčastnila soutěže konzervatoří v Pardubicích, kde získala Čestné uznání 1. stupně. V roce 2008 hostovala v Národním divadel moravskoslzském jako Barbarina ve Figarově svatbě od W. A. Mozarta a nyní hostuje ve Státním divadle Košice v roli Cherubína ve stejnojmenné opeře. Také ji můžete vidět v NDM jako Karolku v opeře Její Pastorkyňa a jako Minervu v operetě Orfeus v podsvětí. Pro NDM nastudovala roli Kocourka Mourka v muzikálu Mrazík. Pro Slezské divadlo Opava nastudovala v sezóně 2012/2013 roli Feneny v opeře Nabucco. Spolupracuje se skladateli M. Báchorkem a P. Helebrandem.

 

Slawomir Chrzanowski se narodil v Rybniku ve Slezsku. Hudbu studoval na Hudební akademii v Katovicích, kde v roce 1986 vystudoval teorii hudby, a v roce 1989 dirigování u prof. Karola Stryji. Již během studií začal pracovat s Zespołem Muzyki XX wieku, s nímž provedl několik světových premiér děl soudobých skladatelů.
V roce 1985-1990 vedl komorní a symfonický orchestr Státní hudební školy v Katovicích. S těmito orchestry se účastnil mezinárodních hudebních festivalů (Ahrensburg v Německu, Bologna v Itálii), vystupoval také v Berlíně na koncertu u příležitosti 50. výročí vypuknutí druhé světové války.
V roce 1987 se zúčastnil Mezinárodních dirigentských kurzů ve Výmaru, kde řídil závěrečný koncert. V roce 1991 se zúčastnil Mezinárodní dirigentské soutěže v Trentu. V roce 1990 byl jmenován generálním a uměleckým ředitelem Filharmonie v Zabrze, kterou vede dodnes. Společně s orchestrem uvedl téměř 2000 koncertů v Polsku i v zahraničí.
Dirigoval na mnoha významných festivalech, podílel se také na více než 50 charitativních koncertů včetně akce s účastí největšího polského tenoristy Wiesława Ochmana. Natočil několik CD nahrávek, prezentoval se v polském rozhlase i televizi. S Filharmonií Zabrze se představil v zahraničí – v Rusku, Německu, České republice, na Slovensku a v Japonsku.

V roce 1991-1995 byl rovněž uměleckým ředitelem Filharmonie v Rybniku.Dirigoval více než 60 orchestrů po celém světě. Krátkou dobu působil také v USA, kde kromě koncertů přednášel dějina polské hudby a vedl mistrovské dirigentské kurzy. (Northwestern University, Chicago, a Mary Washington College v Fredericksburgu).  Je čestným dirigentem Symfonického orchestru MWC v Fredericksburgu (USA). V roce 2002 vystoupil v slavném koncertním sálu – Carnegie Hall v New Yorku s koncertem polské hudby, nebo v Chicaguv Orchestra Hall s Koncertem tří polských tenorů. Od roku 2004 spolupracuje s proslulou Chicago Philharmonic a v roce 2005 debutoval v Číně s Wuhan Symphony Orchestra.

Více z LaCultury...