Estetická dokonalost z té odlišné stránky

Hlavní foto: oficiální facebook interpreta

Co je to estetika, krása a umění? Na to se můžete setkat v celé historii s nejrůznějšími filozofickými koncepcemi přes Platóna, Kanta až po moderní názory a stejně si bude většina z nás myslet, že krása je příliš subjektivní, aby měla nějaké obecné měřítko (Oh, jak by Kant nesouhlasil!). To si uvědomil i Daniel Long alias Daniel Graves, zakladatel tohoto specifického projektu, jehož estetická dokonalost naprosto vybočila z klasických řad nejen electro hudby.

Popsat něco takového, jako je projekt Aesthetic Perfection, není nic lehkého. Při poslechu se totiž můžete setkat s neotřelými beaty, syntetizéry tomuto stylu vlastními, které ovšem najednou vystřídá jemná melodická stránka pohrávající si s vašimi sluchovými buňkami, než na ně zaútočí kontrast skřípavého hlasu Daniela Gravese, jehož sarkastické texty nešetří vůbec nikoho.

Jako první video jsem vybrala song „A Nice Place to Visit“ z nejnovějšího alba All Beauty Destroyed. Přestože se nová deska liší od předchozích počinů, tak tento song, zdá se mi, propojuje starší stránku Aesthetic Perfection se stránkou novou.

Ačkoliv se zrození připisuje roku 2000, tak první kousek spatřil světlo světa až o pět let později. Počin dostal název Close to Human (2005) a třebaže patřila deska do příbuzenství žánru electro, tak se prakticky naprosto lišila od čehokoliv předtím, což bylo oceňováno hlavně kritiky.

540098_10151836849811521_827741355_n
Zdroj: oficiální facebook interpreta

Na začátku se na vás vrhne poměrně filozofické intro, které se ptá na podstatu člověka. Co je to člověk? Co jej charakterizuje? Tímto prvotním zamyšlením si jen Daniel připravuje půdu na útok proti dnešní situaci, útok na lidské svědomí, hodnoty a jejich sžíravou kritiku. Textová stránka by však sama o sobě nebyla tím hlavním, kdyby ji neprostupoval poměrně nezvyklý hlas a hlavně hudba plná elektronických syntetizérů a silných beatů, které vytvářejí jedinečnou atmosféru celého alba. Daniel Graves se představil v plné kráse a řekl to, co si myslí. Čekalo se, co se bude dít dál.

Druhá deska na sebe nechala čekat celkem tři roky, ale vyšla se vší grácií. A Violent Emotion (2008), jak už název napovídá, pokračuje dále v dráze zpěvákovy osobní výpovědi. Svým způsobem je toto album mnohem nenávistnější než prvotina. Po poměrně strašidelném úvodním songu se na vás vrhne emocionální vlna slov, která je plná černého humoru a ironie, tímto pokračuje celá textová nálada alba, opět podepřená svěžími beaty a neotřelými hudebními experimenty, které si Aesthetic Perfection směle užívá.

Když se vám líbí kapela, ale zjistíte, že naživo za nic nestojí, tak je to vždy nepříjemné překvapení. To ovšem není příklad Aesthetic Perfection. Sice se u nás ještě neukázali, ale nedávno jsme je mohli vidět v sousedním Polsku. Proto jsem si dala záležet na výběru live videa, které by ukázalo atmosféru těchto koncertů. Objevila jsem video, sice natočené fanouškem z davu, ale ukazující atmosféru začátku jednoho z nich. Uslyšíme v něm intro z A Violent Emotion, které přechází do známého songu „The Great Depression„.

Další tři roky musely uplynout, aby světlo světa spatřil zatím poslední studiový počin, tentokrát s názvem All Beauty Destroyed (2011), což je poměrně povedený název desky od kapely, která se nazvala Aesthetic Perfection. Nicméně se tento kousek od předchozích naprosto liší. Daniel na začátku své kariéry ukázal, že umí dělat dobrou hudbu, která se pojí spíše s temnější stránkou lidské psychiky. Na All Beauty Destroyed přesvědčil, že mu nejsou cizí ani ostatní hudební styly. Desku prokládají nové mixy, Danielův hlas už tak strašně neskřípe a objevuje se čím dál častěji klasický zpěv, který jsme na minulých kouscích slyšeli jen zřídka. Co se týče textů, tak pokud na začátku byla slyšet určitá naštvanost a nespokojenost, pak zde převládá spíše rezignace, o čemž vypovídá i název a stěžejní song alba „All Beauty Destroyed„. Pokud to na začátku bylo experimentování, tak tady můžeme vidět hudebně opravdu vyzrálý kousek.

V momentální době pracují Aesthetic Perfection na novém albu, které taktéž ponese poměrně paradoxní název a vydání je plánováno na rok 2014. Přesto žádné prostoje mezi oběma kousky kapela neudělala a čas od času do světa vyslala nějaký ten singl. Před létem to byl song Antibody, jenž je asi zatím nejpopovější věcí, kterou kapela vytvořila. Nicméně minulý měsíc bylo do světa vysláno EP Dark Half.

Jako poslední video jsem vybrala naprostou novinku, k níž bylo video zveřejněno na konci srpna 2013. Na stejnojmenném EP je celkem šest písní – „Dark Half“ a její remixy. Ovšem poslední song je chuťovka s názvem „Dead Ringer„, která se na připravovaném novém albu neobjeví.

 

Oficiální stránky: www.aesthetic-perfection.net
Facebook kapely
Twitter kapely

Více z LaCultury...

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!