Skoumal & Nejezchleba & Kovács. Superskupina?

Mluvíme-li o pojmu „superskupina“, obecně  tím máme na mysli hudební uskupení, jež sestává z členů, kteří již předtím nabyli jisté slávy a uznání, ať už prostřednictvím sólových kariér či působením v jiných kapelách. Jako ideální příklad si zmiňme anglickou jednodenní kapelu The Dirty Mac, kdy se 11. prosince roku 1968 vedle sebe postavili Eric Clapton, John Lennon, Keith Richards a Mitch Mitchell. Ano, česká hudební scéna zdaleka nedisponuje kapacitami takovéhoto formátu.  Jelikož však jsou pojmy „sláva“ a „uznání“ značně relativní, zdá se, že nebude až tak příliš velkým prohřeškem, když tyto atributy přisoudíme i členům námi představovaného muzikantského uskupení. Ať už se totiž podíváme na kariéru Petra Skoumala, Jaroslava „Olina“ Nejezchleby či Norbiho Kovácse, nalezneme zde mnoho neoddiskutovatelných úspěchů a zásluh. Kdyby však přece jenom tyto muzikanty  někdo z čtenářů vůbec neznal, nyní si je postupně blíže představme.

Petr Skoumal (1938) je český hudebník, jehož šíře tvorby je značně působivá. V šedesátých a sedmdesátých letech působil jako režisér a dramaturg v Činoherním divadle, kde vytvořil významnou tvůrčí dvojici s Janem Vodňanským. Osmdesátá léta jsou pro Skoumala charakteristická především tvorbou hudby k filmům a večerníčkům. To však není vše, neb v jeho portfoliu nalezneme tvorbu písničkářskou, ba dokonce i období rockové po boku Vladimíra Mišíka v kapele ETC.

Právě působení v kapele ETC pojí Skoumala s dalším členem, Jaroslavem „Olinem“ Nejezchlebou (1960). Nejezchleba je známý český rockový violoncellista, baskytarista, houslista a příležitostný zpěvák. Jeho hudební činnost je spojena s celou řadou kapel, vedle minulého působení v ETC jsme jej mohli nebo i nadále můžeme slyšet mimo jiné v Blues Session, Njorek, Kybabu či Ivan Hlas Trio. V roce 2010 vydal své první autorské album Noční lov.

Třetí člen kapely, Norbi Kovács (1968), je kytarista slovensko-maďarského původu, jehož hru na nástroj můžeme směle označit za virtuózní.  V poslední době jej můžeme vidět nejčastěji po boku právě již výše představeného Jaroslava „Olina“ Nejezchleby, neboť právě Kovács je oním třetím dílkem v Ivan Hlas Trio či kapele Kybabu. Kovács se však rozhodně neomezuje pouze na folkové odrhovačky, nýbrž podniká průniky i do značně odlišných žánrů, jmenujme zde například jeho bývalé hardrockové působení v kapelách Stará cesta či Red Wine na jedné straně a občasné návraty k maďarským lidovkám na straně druhé.

Je otázkou, co toto zajímavé muzikantské uskupení ostravskému publiku předvede. Již teď můžeme s jistotou říci, že to bude něco, co jenom stěží zařadíme do nějaké tradiční škatulky typu folk, blues či rock. Spíše se bude jednat o mišmaš, kde se projeví svéráznost tří zcela odlišných muzikantů. Výtečnou sehranost Nejezchleby a Kovácse jsme měli možnost poznat v Parníku tento rok již během dvojkoncertu Ivan Hlas Trio a Vladimíra Mišíka s jeho kapelou ETC. Jak však bude vypadat výsledek, když vedle Nejezchleby a Kovácse nebude stát vlasatý Ivan Hlas s kytarou, ale plešatý Petr Skoumal za klávesami? Pro zodpovězení otázky se vydejte 20. září do Klubu Parník.

 

Místo konání: Klub Parník, Ostrava

Datum akce: 20. září 2013

Čas: 20.00

Cena: 200 Kč

 

Headline foto: Marek Šurkala

 

Rate this post

Více z LaCultury...