Říjnové toulky po ostravských galeriích

Ano, potvrzujeme, že podzimní (nejen) večery budou i letos v ostravských ulicích notně živé. Doslova od prvního do posledního okamžiku tohoto měsíce nabízí MULTIŽÁNROVÉ CENTRUM COOLTOUR na výstavišti Černá louka nejrůznější workshopy zaměřené především na téma tance, jógy a bojového umění. Hlavním pojítkem mezi jednotlivými workshopy je propojení těla a duše a vnější vyjádření svých pocitů pohybem. Na své si tak přijdou milovníci klasiky, stejně jako ti, které táhne zvědavost vyzkoušet si například jihoindický chrámový tanec, zacvičit si taekwondo nebo se protáhnout a uvolnit při józe, ať už se nacházíte v kterékoli věkové dekádě. Jak se ostatně dočteme i na pozvánkách k workshopu: „Cvičení jógy vede děti ke zdravému způsobu života, probouzí v nich radost a lásku k sobě i okolí a pomáhá zbavit se stresu. Základem cvičení je hra, tvořivost a poznání sebe sama. Důležitou součástí jsou dechová cvičení a relaxace, která vedou k celkovému uvolnění a navodí psychickou rovnováhu.“ Zájemce o netradiční zážitky tak ještě nasměrujeme přímo k Pavilonu C1 nebo na oficiální adresu www.cooltourova.cz, kde je možno dohledat konkrétnější informace, včetně hodiny konání i cen pro jednotlivé akce. 

Cristina Fioreza - Escape without leaving
Cristina Fioreza – Escape without leaving, zdroj: http://www.industrialgallery.cz

Pro ty, kteří dávají přednost spíše pasivnímu odpočinku, se porozhlédneme nabídkou výstav. Za zmínku rozhodně stojí česká premiéra expozice obrazů italské umělkyně Cristiny Fiorezy s názvem Escape Without Leaving, která bude během října vystavena v Industrial Gallery. Hlavní motivací je pro její malbu téma lidské cesty životem a nekonečného procesu hledání zázemí, nových cílů a jejich naplnění, stejně jako samotné kultury bydlení a samotného zabydlení se.

Lehkost bytí nemusí být bezprostředně opřená o materiální statky, lehce se nemusí bydlet ani na té nejjemnější peřině. Způsob uvědomění si svobody pohybu připadá v evropském kontextu snadné. Vůle odhodlání změnit místo působiště v politicky či jinak nekorektních situacích právě odchodem, touhou a kuráží jít cestou, kde nevíte, co je na konci. Útěk není vždy zbabělstvím, ale také snem,“ dodávají k výstavě pořadatelé.

Další kulturní zastávku si pak uděláme ve společnosti soch Petra Stanického v Galerii Beseda, která trvá až do poloviny listopadu. V portfoliu tohoto mladého českého umělce nalezneme črty, kresby, sochy tvořené z nejrůznějších materiálů od lepenky přes dřevo až k oceli a bronzu. Zcela jedinečné postavení ale v jeho práci zaujímá sklo. Jeho dílo, ovlivněné tříletým pobytem v New Yorku, se zabývá především vnímáním prostoru: „Otázky člověka souvisejí s myšlením a to zase souvisí s tělem. Tělo je obsah i prostor. A prostor je všude kolem něj, takže proto se ho nedokážu vzdát.“

Jak se praví – do třetice všeho dobrého. Ačkoli Ostrava nabízí i mnohé další výstavy (např. vernisáž fotografií Jaroslava Beneše v antikvariátu Fiducia nebo cyklus výstav současné malby v prostorách Národního divadla moravskoslezského), my zůstaneme u naléhavé filosofické myšlenky lidského bytí a nahlédneme do galerie Magna na kresby Ivo Sedláčka, jehož dynamická malířská tvorba se na scéně umění pohybuje již tři desítky let. Umělcovo narůstající senzuální cítění námětu, určitá iracionalita a zastřenost tvaru byly docilovány proměnou kresebné techniky, hlavně lavírováním a roztíráním tuší. Výstava probíhá do 6. listopadu.

INDUSTIAL GALLERY                      GALERIE BESEDA                             GALERIE MAGNA

Zahradní 1282, Ostrava                 Jurečkova 18, Ostrava                      Bieblova 2922/3, Ostrava

Po–Pá 10.00–18.00                          Po–Pá 9.00–19.00                             Po–Čt 10.30–18.00, Pá 9.00–13.30

www.idustrialgallery.cz                www.galeriebeseda.cz                      www.magna.zde.cz

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.