Compromysh – Životní cesta je jeden velký mejdan století

Ahoj kluci.

Tomíno: Ahoj

Luboš: Ahoj

Otázka na úvod. Před několika měsíci to vypadalo, že kapela Compromysh definitivně skončí, ale přeci jen jste se na pódia vrátili. Mě by ale zajímalo, zda si dokážete představit život bez kapely?

Tomíno: Dobrá otázka, ale jak jsi říkala, před třemi čtyřmi měsíci to vypadalo, že kapela opravdu skončí a myslím si, že nebýt Luboše a Nelči, tak by to tak i bylo. Protože podle mého nám dali sakra velký elán a sakra velký náboj k tomu, abychom hráli dál.

Luboš: Já hraji ještě v jedné kapele – Nemobius a tam ne že by to bylo špatný, ale nebylo moc hraní a  zkoušky bída. No a pak se ozvali kluci, jestli bych neměl zájem.

Dobře, ale dokážete si představit život úplně bez kapely. Že byste úplně skončili s hraním ?

Luboš: Za mě asi ne.

Tomíno:  Za mě taky ne.

Lubo
Lubo

Když jste se vrátili, čekalo vaše fanoušky překvapení v podobě druhého kytaristy. Co vás vedlo k tomu do původně rodinné kapely přibrat někoho „cizího“ ?

Tomíno: Neřekl bych, že je Luboš cizí. Kapely Nemobius – Compromysh jsou propojený. No a v létě slovo dalo slovo. Jde hlavně o kamarádství, už to není prostě jen rodina.

Luboš: Ale zatím nás všichni znají jako rodinnou kapelu, i nás jako rodinnou kapelu představují.

Tomíno: Proto, že v ní je Luboš a Nelča, tak už to rodinná kapela není a myslím si, že už ani nikdy nebude. Nebo takhle: chyběla nám ta energie v podání Luboše a Nelči.

Tak dobře, nedá mi to se nezeptat Luboše. Jak to vnímáš ty? Jaký to bylo pro tebe přijít do kapely, o které, jak ty sám říkáš, se hovoří jako o rodinné, a která takto nějakou dobu funguje?

Luboš: Zatím jsem s nikým nemluvil, takže nevím, jak mě lidi vnímají. Ale za sebe můžu říct, že zatím dobrý.

Z Alba „Za zdí“ pochází i písnička s názvem Compromysh, kde jsou postupně představeni jednotliví členové kapely. Plánujete tento song přetextovat a obsadit do něj aktuální sestavu ?

Tomíno: Chceš říct, jak ta písnička zní teď?

Takže už to máš přetextovaný?

Tomíno: Ano. „Jeden vedle druhýho“ na basovku hraje Tomíno, na kytaru Ladys a Bodom, Nelča drží mikrofon.  U bicích Pírečka a u stolu sklenku vínečka.

A plánujete to zařadit i na CD nebo je to jen tvůj momentální výplod fantazie?

Tomíno: No hrát to možná budeme, tedy pokud se to bude líbit, ale na CD asi ne. Ta písnička je stará, ještě z dob se Soukym a mění se to podle aktuální sestavy.

Dobrá, zpátky k dnešku. Ve Vagonu hrajete po více než třech letech. Jak vnímáte to, jakým směrem se kapela za tu dobu posunula ?

Tomíno: Protipolitické songy nahradily songy s nádechem romantiky a životních strastí.  Dřív to byl takovej punk – punkrock, teď se to postupně vyvíjí do rocku až poprocku.

560512_10151559005521017_1300632358_n

            Za poslední týden nebo tak nějak celkově je na vašem bandzone profilu nejhranější skladbou „Black day and black night“ . Kdybyste se měli vy sami vžít do role hudebních kritiků, kterou skladbu považujete za nejpovedenější a kterou naopak za nejméně zdařilou?

Luboš: Tak pro mě jako předchozího posluchače je nejzdařilejší určitě „Úděl vojáka“ a nejméně? Tak nad tím jsem popravdě nepřemýšlel.

Tomíno: Na tu si posluchači musí počkat. Protože podle mého názoru to bude ta, kterou budeme asi příští rok vydávat jako singl. A z těch současných? „Holka od vedle“ to byl takový comeback kapely, ale jinak asi taky „Úděl vojáka“ a nejméně „Závislák“, ale tak to je, co člověk – to názor.

Vaše album „Životní cesta“ vyšlo pouze online. Plánujete i lisovanou edici ?

Tomíno: Je možnost nechat udělat 300 ks za nějaký obnos a asi do toho půjdeme, ale to je všechno spíš otázkou začátku příštího roku.

Ladys
Ladys

Když už jsme tedy zmínili album “Životní cesta“, co nějaký nový videoklip? Přeci jen od natáčení „Holky od vedle“ uplynula už nějaká doba. Natáčelo se v Příbrami. Plánujete zase natáčení v Příbrami nebo zvolíte natáčení v interieru?

Luboš: Byl tu návrh udělat nový videoklip. Dokonce jsme se i shodli na, že bychom ho mohli udělat na písničku „Mejdan století“, akorát se nedomluvilo, jakou formou se to bude dělat.

            Ale když si vezmu text písničky, tak bych čekala, že se bude natáčet na koncertě.

Luboš: My jsme mysleli, že by bylo celkem fajn, kdyby tam kapela nevystupovala. Ale je to jen návrh.

Tomíno: Já bych to upřesnil. Ty návrhy jsou dva. První je dobrý a druhý ještě lepší a teď jde jen o to se dohodnout.

V rámci „Životní cesta tour“ máte za sebou hraní v Rokycanech, Klatovech a Příbrami. Který z těchto koncertů vás nejvíce „překvapil“?

Luboš: Tak hezké to bylo v Rokycanech, protože jsme hráli v příjemným klubu a pak samozřejmě Příbram.

Tomíno: Jde o to, že v  Příbrami jsme hráli až nakonec po kapele Jaksi taksi a o to víc jsme si vážili lidí, kteří tam s námi zůstali do konce.

V Rokycanech jste hráli s kapelami Headdown a Budulínek, v Příbrami s Jaksi taksi a SnadnoNaDno a v Praze vás čeká hraní s Psíma kšírama a Negativem. Kdybyste si ale mohli vybrat jakoukoli tuzemskou kapelu, se kterou jste ještě nehráli, s  kým byste si chtěli zahrát ?

Luboš:  Jedna z mých nejoblíbenějších kapel je Rimortis, takže určitě s nimi.

Tomíno: Rimortis a kdyby to vyšlo, tak  i s  Kreyson. A já věřím, že se jednou povede takovou akci uskutečnit.

Než k vám přišel Luboš, hrál s vámi na klávesy krátce i Milan Brettl z kapely Alexxia, koneckonců na albu Životní cesta je několik songů s klávesovými party. Plánujete se do budoucna porozhlédnout po nějakém klávesistovi, nebo je aktuální sestava dvě kytary, bicí a basa konečná?

Tomíno: Pokud bude takových písniček víc, rádi bychom zapojili Nelču coby klávesistku.

Luboš: Jde především o to, kam pak budeme směřovat, protože klávesy muziku hodně změní i žánrově. Takže potom z nějakého pop punku se můžeme posunout někam úplně jinam.

1380334_10201526065225041_357320338_nDobře, mám tady pro vás otázku na závěr. Co vy a plány kapely do budoucna a co byste vzkázali vašim fanouškům?

Luboš: Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom rádi v roce 2014 udělali lisovanou edici Životní cesty, potom chceme nahrát nový singl a samozřejmě i ten klip. A jinak budeme doufat, že se hudba bude líbit, a to i s novým singlem.

Tomíno: Určitě souhlasím s tím, co říká Luboš. Nejdřív chceme udělat CD,  pak dojedeme tour a pustíme se do klipu. A fanouškům bych rád vzkázal, ať si užívají večery a mejdany, protože život má být jeden velký „Mejdan století“.

 

Tímto děkuji klukům za rozhovor a přeji jim spoustu úspěchů a spoustu fanoušků, se kterými budou moci prožívat i nadále svůj velký Mejdan století.

Více z LaCultury...

 • Hranice ovládání19. září, 2009 Hranice ovládání Na nový film Jima Jarmusche jsem nepřečetla téměř jedinou pozitivní kritiku. Přesto jsem vyrazila do kina s tím, že negativní reakce vznikly možným nepochopením snímku generace odchované […]
 • Zimní Masters of Rock12. prosince, 2013 Zimní Masters of Rock S pomalu končícím listopadem jako každý rok do Zlína zamířilo množství velkých metalových jmen z celého světa – konala se zde tradiční zimní odnož festivalu Masters of Rock. Konkrétně to […]
 • 7. května, 2009 Hrdinové – konec třetí série Jak už to tak před začátkem léta bývá, musíme se rozloučit s našimi oblíbenými seriály a Hrdinové nejsou výjimkou. Dvacátým pátým dílem byla zakončena druhá půlka třetí série s názvem […]
 • Dva týdny do Rock for People. Tak kdo ještě nemá lístky?23. června, 2014 Dva týdny do Rock for People. Tak kdo ještě nemá lístky? Všechna hvězdná jména jubilejního dvacátého ročníku Rock for People již pořadatelé odtajnili. Teď je jen na vás, zda do Hradce dorazíte. A užijete si jednu velkou hudební párty!
 • „Koncert bez bariér“ zalahodí vašemu sluchu! 20. září, 2012 „Koncert bez bariér“ zalahodí vašemu sluchu! Symfonický orchestr Moravskoslezská Sinfonietta nám nabízí již druhou koncertní sezónu, která je postavena na bohatém repertoáru klasické hudby. V nové sezóně posluchače čekají zajímavé […]
 • ČECHOMOR po roce znovu vyráží na vánoční koncerty2. prosince, 2012 ČECHOMOR po roce znovu vyráží na vánoční koncerty Skupina Čechomor jako každým rokem vyjíždí na vánoční koncerty v rámci Čechomor Kooperativa Tour 2012. Diváci tentokrát uslyší průřez vánočními písničkami i největšími hity skupiny s […]
 • Milan Húževka v Čaji o páté30. června, 2017 Milan Húževka v Čaji o páté Milan Húževka, slovenský spisovatel, sběratel a upravovatel pověstí a pohádek, autor regionálních monografií a myslivecké literatúry, se narodil 5. září 1940 v […]
 • Nindža Yppah veze do Prahy báječný mišmaš26. prosince, 2012 Nindža Yppah veze do Prahy báječný mišmaš Hostem lednových EuroConnections bude elektronický producent Yppah, stálice slavné britské značky Ninja Tune. V Paláci Akropolis představí společně se svojí kapelou originální zvukový […]
 • I když je králem, musí mlčet14. května, 2011 I když je králem, musí mlčet Takový osud potká na konci května jedenáctiletého Jana Procházku z Vlčnova. Je totiž letošním králem tradičního lidového obyčeje – jízdy králů na Vlčnovských slavnostech. A král po celou […]
 • Mezi láskou a nenávistí12. března, 2020 Mezi láskou a nenávistí Mladý Johannes je nadšený a zanícený člen Hitlerovy mládeže. Žije ve Vídni v nádherném velkém domě, který jeho rodině patří už několik generací, spolu s rodiči a babičkou. Poté, co utrpí […]
 • Temperamentní Řek Zorba2. prosince, 2009 Temperamentní Řek Zorba Příběh o velkých lidských osudech, morálních hodnotách, které už v dnešním světě ztrácejí význam, a především o životě jako takovém a o jeho smyslu, se po letech vrací na prkna plzeňského […]
 • Pod Parou budeme i v roce 2017!21. července, 2017 Pod Parou budeme i v roce 2017! Zbývá už jen měsíc do vypuknutí jednoho z největších punkových mejdanů tohoto roku! Vyškovské letiště Marchanice bude již třetím rokem hostit kultovní festival Pod Parou, který navíc letos […]