Compromysh – Životní cesta je jeden velký mejdan století

Ahoj kluci.

Tomíno: Ahoj

Luboš: Ahoj

Otázka na úvod. Před několika měsíci to vypadalo, že kapela Compromysh definitivně skončí, ale přeci jen jste se na pódia vrátili. Mě by ale zajímalo, zda si dokážete představit život bez kapely?

Tomíno: Dobrá otázka, ale jak jsi říkala, před třemi čtyřmi měsíci to vypadalo, že kapela opravdu skončí a myslím si, že nebýt Luboše a Nelči, tak by to tak i bylo. Protože podle mého nám dali sakra velký elán a sakra velký náboj k tomu, abychom hráli dál.

Luboš: Já hraji ještě v jedné kapele – Nemobius a tam ne že by to bylo špatný, ale nebylo moc hraní a  zkoušky bída. No a pak se ozvali kluci, jestli bych neměl zájem.

Dobře, ale dokážete si představit život úplně bez kapely. Že byste úplně skončili s hraním ?

Luboš: Za mě asi ne.

Tomíno:  Za mě taky ne.

Lubo
Lubo

Když jste se vrátili, čekalo vaše fanoušky překvapení v podobě druhého kytaristy. Co vás vedlo k tomu do původně rodinné kapely přibrat někoho „cizího“ ?

Tomíno: Neřekl bych, že je Luboš cizí. Kapely Nemobius – Compromysh jsou propojený. No a v létě slovo dalo slovo. Jde hlavně o kamarádství, už to není prostě jen rodina.

Luboš: Ale zatím nás všichni znají jako rodinnou kapelu, i nás jako rodinnou kapelu představují.

Tomíno: Proto, že v ní je Luboš a Nelča, tak už to rodinná kapela není a myslím si, že už ani nikdy nebude. Nebo takhle: chyběla nám ta energie v podání Luboše a Nelči.

Tak dobře, nedá mi to se nezeptat Luboše. Jak to vnímáš ty? Jaký to bylo pro tebe přijít do kapely, o které, jak ty sám říkáš, se hovoří jako o rodinné, a která takto nějakou dobu funguje?

Luboš: Zatím jsem s nikým nemluvil, takže nevím, jak mě lidi vnímají. Ale za sebe můžu říct, že zatím dobrý.

Z Alba „Za zdí“ pochází i písnička s názvem Compromysh, kde jsou postupně představeni jednotliví členové kapely. Plánujete tento song přetextovat a obsadit do něj aktuální sestavu ?

Tomíno: Chceš říct, jak ta písnička zní teď?

Takže už to máš přetextovaný?

Tomíno: Ano. „Jeden vedle druhýho“ na basovku hraje Tomíno, na kytaru Ladys a Bodom, Nelča drží mikrofon.  U bicích Pírečka a u stolu sklenku vínečka.

A plánujete to zařadit i na CD nebo je to jen tvůj momentální výplod fantazie?

Tomíno: No hrát to možná budeme, tedy pokud se to bude líbit, ale na CD asi ne. Ta písnička je stará, ještě z dob se Soukym a mění se to podle aktuální sestavy.

Dobrá, zpátky k dnešku. Ve Vagonu hrajete po více než třech letech. Jak vnímáte to, jakým směrem se kapela za tu dobu posunula ?

Tomíno: Protipolitické songy nahradily songy s nádechem romantiky a životních strastí.  Dřív to byl takovej punk – punkrock, teď se to postupně vyvíjí do rocku až poprocku.

560512_10151559005521017_1300632358_n

            Za poslední týden nebo tak nějak celkově je na vašem bandzone profilu nejhranější skladbou „Black day and black night“ . Kdybyste se měli vy sami vžít do role hudebních kritiků, kterou skladbu považujete za nejpovedenější a kterou naopak za nejméně zdařilou?

Luboš: Tak pro mě jako předchozího posluchače je nejzdařilejší určitě „Úděl vojáka“ a nejméně? Tak nad tím jsem popravdě nepřemýšlel.

Tomíno: Na tu si posluchači musí počkat. Protože podle mého názoru to bude ta, kterou budeme asi příští rok vydávat jako singl. A z těch současných? „Holka od vedle“ to byl takový comeback kapely, ale jinak asi taky „Úděl vojáka“ a nejméně „Závislák“, ale tak to je, co člověk – to názor.

Vaše album „Životní cesta“ vyšlo pouze online. Plánujete i lisovanou edici ?

Tomíno: Je možnost nechat udělat 300 ks za nějaký obnos a asi do toho půjdeme, ale to je všechno spíš otázkou začátku příštího roku.

Ladys
Ladys

Když už jsme tedy zmínili album “Životní cesta“, co nějaký nový videoklip? Přeci jen od natáčení „Holky od vedle“ uplynula už nějaká doba. Natáčelo se v Příbrami. Plánujete zase natáčení v Příbrami nebo zvolíte natáčení v interieru?

Luboš: Byl tu návrh udělat nový videoklip. Dokonce jsme se i shodli na, že bychom ho mohli udělat na písničku „Mejdan století“, akorát se nedomluvilo, jakou formou se to bude dělat.

            Ale když si vezmu text písničky, tak bych čekala, že se bude natáčet na koncertě.

Luboš: My jsme mysleli, že by bylo celkem fajn, kdyby tam kapela nevystupovala. Ale je to jen návrh.

Tomíno: Já bych to upřesnil. Ty návrhy jsou dva. První je dobrý a druhý ještě lepší a teď jde jen o to se dohodnout.

V rámci „Životní cesta tour“ máte za sebou hraní v Rokycanech, Klatovech a Příbrami. Který z těchto koncertů vás nejvíce „překvapil“?

Luboš: Tak hezké to bylo v Rokycanech, protože jsme hráli v příjemným klubu a pak samozřejmě Příbram.

Tomíno: Jde o to, že v  Příbrami jsme hráli až nakonec po kapele Jaksi taksi a o to víc jsme si vážili lidí, kteří tam s námi zůstali do konce.

V Rokycanech jste hráli s kapelami Headdown a Budulínek, v Příbrami s Jaksi taksi a SnadnoNaDno a v Praze vás čeká hraní s Psíma kšírama a Negativem. Kdybyste si ale mohli vybrat jakoukoli tuzemskou kapelu, se kterou jste ještě nehráli, s  kým byste si chtěli zahrát ?

Luboš:  Jedna z mých nejoblíbenějších kapel je Rimortis, takže určitě s nimi.

Tomíno: Rimortis a kdyby to vyšlo, tak  i s  Kreyson. A já věřím, že se jednou povede takovou akci uskutečnit.

Než k vám přišel Luboš, hrál s vámi na klávesy krátce i Milan Brettl z kapely Alexxia, koneckonců na albu Životní cesta je několik songů s klávesovými party. Plánujete se do budoucna porozhlédnout po nějakém klávesistovi, nebo je aktuální sestava dvě kytary, bicí a basa konečná?

Tomíno: Pokud bude takových písniček víc, rádi bychom zapojili Nelču coby klávesistku.

Luboš: Jde především o to, kam pak budeme směřovat, protože klávesy muziku hodně změní i žánrově. Takže potom z nějakého pop punku se můžeme posunout někam úplně jinam.

1380334_10201526065225041_357320338_nDobře, mám tady pro vás otázku na závěr. Co vy a plány kapely do budoucna a co byste vzkázali vašim fanouškům?

Luboš: Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom rádi v roce 2014 udělali lisovanou edici Životní cesty, potom chceme nahrát nový singl a samozřejmě i ten klip. A jinak budeme doufat, že se hudba bude líbit, a to i s novým singlem.

Tomíno: Určitě souhlasím s tím, co říká Luboš. Nejdřív chceme udělat CD,  pak dojedeme tour a pustíme se do klipu. A fanouškům bych rád vzkázal, ať si užívají večery a mejdany, protože život má být jeden velký „Mejdan století“.

 

Tímto děkuji klukům za rozhovor a přeji jim spoustu úspěchů a spoustu fanoušků, se kterými budou moci prožívat i nadále svůj velký Mejdan století.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Decadence now – laciná kontroverze?5. listopadu, 2010 Decadence now – laciná kontroverze? Výstava Decadence now! s podtitulem Za hranicí krajnosti v pražském Rudolfinu rozděluje návštěvníky na dva tábory – jedni si myslí, že je expozice přeceněnovaná a druzí jí fandí. Já patřím […]
 • Oriental Music City *07: GD&TOP jsou po celé Asii HIGH20. ledna, 2011 Oriental Music City *07: GD&TOP jsou po celé Asii HIGH PROSINEC 2010 I v roce 2011 zůstanou každý měsíc brány do východního města hudby pro čtenáře LaCultury otevřené dokořán. Roztančené ulice originálních beatů, malé krámky tradičních […]
 • Vánoční soutěže11. prosince, 2014 Vánoční soutěže Vánočních soutěží vypukla na webech spousta. Všichni chtějí přilákat návštěvníky hledající dáreček. Pojďme se tedy podívat, kde najdeme knížky, CD, DVD, ale i čtečky nebo přehráváče. […]
 • Výročí hudebního doupěte16. září, 2012 Výročí hudebního doupěte Už je tomu rok, co Ostrava v noci ožívá pod tóny hudby. Už je tomu rok, co se do Ostravy sjíždějí zvučná jména rockových, punkových a metalových žánrů. Už je tomu rok, co se zrodil Music […]
 • Aleš Brichta – rocker tělem i duší19. března, 2019 Aleš Brichta – rocker tělem i duší Aleš Brichta je zpěvák, textař, bývalý frontman a spoluzakládající člen metalové skupiny Arakain. Muzikant, narozen 9. 8. 1959, letos prožívá významné životní jubileum. Tento […]
 • KOFE-IN vyrazil na jarní šňůru s UDG9. února, 2012 KOFE-IN vyrazil na jarní šňůru s UDG Rock´n´rolloví fanoušci jsou z tuhých mrazů a zimní koncertové pauzy zatvrdlí jako betonové základy nového domu. Potřebují rozproudit krev v žilách, aby se řádně připravili na probdělé […]
 • Posilování stresem – Cesta k odolnosti15. září, 2021 Posilování stresem – Cesta k odolnosti Lidstvo vyhlásilo válku stresu. Znáte to. Pospícháte na rande/pracovní schůzku a šlápnete na psí lejno. Najednou se svět zhroutil! Co teď?!  Navíc vám ujíždí autobus, který jede znovu za […]
 • SPIDER-MAN/DEADPOOL 6: KLONY HROMADNÉHO NIČENÍ25. února, 2021 SPIDER-MAN/DEADPOOL 6: KLONY HROMADNÉHO NIČENÍ Život si nenechává to nejlepší na konec. Tomu věřte. Člověk je rád, že má pár vlastních zubů, trochu vlasů, pamatuje si cestu domů a udrží v paměti jména svých ex. To samé platí i o […]
 • Milý deníčku… aneb filtr myšlenek pro každý věk22. května, 2015 Milý deníčku… aneb filtr myšlenek pro každý věk Edice LEGO nabízí knihy pro nejmladší čtenáře a mezi jeho nejnovější tituly patří také Tajný deníček dívčí party LEGO Friend, který vyšel pod křídly skupiny vydavatelství Albatros […]
 • Prima Cool9. dubna, 2009 Prima Cool Už pár dní sa môžme tešiť z prítomnosti novej televízie. Televízie Prima Cool, ktorá nám sľubovala najmä seriály, zábavné a adrenalínové programy. A ako sa dá jej pôsobenie zhodnotiť po […]
 • 11. února, 2017 Každý den s pokusem Přemýšlíte, jak zabavit své zvídavé ratolesti? Dejte jim možnost stát se malými vědátory. Díky jednoduchým pokusům si mnohem lépe zapamatují, jak fungují přírodní zákony. Inspirativním […]
 • Ex Machina22. dubna, 2015 Ex Machina Caleb Smith (Domhnall Gleeson), programátor ve společnosti BlueBook, která vlastní a vyvíjí velký internetový vyhledávač, vyhrává soutěž o týden na soukromé horské usedlosti samotářského […]