BandaBand slaví 15 let!

„Půjde o výroční koncert. Slavíme patnáct let existence kapely. Před patnácti lety jsme měli někdy na přelomu listopadu a prosince vůbec první koncert. V Parníku zahrajeme několik nových kusů, které jsme ještě nikde nehráli. Kromě novinek zazní i průřez celou tvorbou. Jako hosté s námi vystoupí i někteří bývalí členové BandaBandu,“ říká lídr BandaBandu Martin Rek (zdroj: http://www.ostravainfo.cz).

Kromě nám známých písní tedy zahrají i fungl nové věci, které ještě nikde nezazněly. Jako ochutnávka nových skladeb může sloužit píseň s názvem „Malý bulhar z Ostravy“, která zabrušuje do doteď zcela neznámých vod BandaBandu, a to do tanga!

Jelikož ostravská kapela slaví patnáct let od svého vzniku, není myslím na škodu připomenout si základní informace o této „živelné“ skupině a tak trochu vás nalákat na její brzký koncert.

Na počátku existence BandaBandu stál televizní režisér ostravského studia České televize Martin Rek, autor většiny repertoáru, a herec, showman, houslista s darem od Boha Vladislav Georgiev, kterého bychom mohli znát z několika televizních seriálů a filmů (Lidice, Návrat do Červeného města, O Ječmínkovi). Uběhlo přes čtvrt století od doby, kdy spolu poprvé naladili struny a začali hrát. BandaBand založený v roce 1998 se po řadě změn v sestavě v posledních letech ustálil. Byl rozšířen o nové přírůstky v podobě kamarádů a rodinných příslušníků. Složení kapely se ustálilo od roku 2010 takto – kytary a zpěvu se ujal Martin Rek, který je doprovázen houslemi a zpěvem Vladislava Georgieva, doprovodnou hudební složku dále zastávají Adam Rek na perkusích, Pavel Švec na bicích, Karel Pech na baskytaře, na saxofon hraje Tomáš Zetek, za piánem nalezneme Jana Kavku.

Ostravská skupina BandaBand operuje na české scéně už nějaký ten pátek a za tu dobu se zapsala do paměti nejednoho milovníka české hudby. V minulosti se představila a svůj um ukázala například na festivalech Rawa Blues v Polsku, Zahrada, Garage Bluesfest, FestBlues Kolín, Blues Aperitiv, Česko hledá písničku. Za zmínku rozhodně stojí jejich působení na Festivalu v ulicích, doprovodného programu Colours of Ostrava. Zde se setkáváte s nejrůznějšími interprety, o kterých jste neměli ani ponětí, že existují, a přesto vás natolik uchvátí, že si jejich písničky neustále pobrukujete a říkáte si, proč jsem o nich neslyšel již dříve. A takovou zkušenost mám i já s touto skupinou.

Kdybychom měli BandaBand zaškatulkovat do vymezených kategorií hudebních stylů, tak musíme pouze konstatovat, že to nelze. BandaBand jde těžko charakterizovat. Jedná se o směsici mírně „přitvrzeného“ repertoáru (oproti dřívějšku), který tvoří mix blues, rocku, jazzu, funku i latiny. BandaBand hraje zejména vlastní autorské skladby, jen výjimečně je prokládá žánrovou klasikou (Špitál u svatého Jakuba) či zhudebněnou poezií českých básníků. V repertoáru tak ožívá Jiří Suchý, Jiří Žáček, Václav Hrabě či Josef Kainar. Jen jedinou věcí si však můžeme být jisti – oživuje kulturu na poli domácí scény!

BandaBand představuje typ kapely, která vás okamžitě dokáže rozesmát, rozvlnit vaše boky, uvolnit, proto nečekejte hlubokomyslné, filosofické texty, při kterých člověk dokáže přemýšlet i celé hodiny a dny. Texty jejich písní představují krátké příběhy, soubory pocitů, zkrátka zpívají o životě.

Ukázka z textu písně „Co jsi odešla pryč“

Se mi zdá, bez tebe je všecko v háji,

se mi zdá, že víc hodin teď dny mají,

se mi zdá, že už ptáci nezpívají,

se mi zdá, co jsi odešla pryč…

BandaBand vydal v minulosti již dvě CD. První album The Best of spatřilo světlo světa v červnu 2008. O tři roky později vydali album s názvem Zážitkomat, které pokřtila ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová a frontman kapely Buty Radek Pastrňák. Deska vznikla za neuvěřitelně krátkou dobu, během pouhých čtyř měsíců!

Pokud tedy máte v pátek 27. prosince večer čas a jste už dostatečně nasyceni vánočními koledami, není proto žádný důvod zůstávat doma. Hudba BandaBandu je pestrá a zajímavě zaranžovaná, čeká vás jen příjemná muzika na poslech.

Místo konání: Klub Parník, Ostrava

Datum akce: 27. 12. 2013

Čas: 20.00 hod.

Vstupné: 100 Kč

Rate this post

Více z LaCultury...