Čas pospolitosti, skořice a čertů

Všichni jsme snad zažili v dětství chvilky, kdy jsme se strachy choulili před zamaskovanými, začerněnými čerty rachotícími řetězy a zároveň se těšili na sladkou odměnu od přísného Mikuláše nebo laskavého andílka za nějakou tu básničku. Vybavíte si ale, odkud se tahle tradice vzala? Samozřejmě z křesťanství. Prozkoumáte-li různé zdroje, můžete se dočíst, že svatý Mikuláš je patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, dočasně také mostů (než byly české mosty svěřeny Janu Nepomuckému), lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Je též národním patronem Ruska a Lotrinska, a dokonce i několika měst (např. Amsterdam nebo Bari). Je poměrně jasné, že právě on byl předchůdcem Santa Clause, který převzal jak nadělování dárečků, tak i lehce zkomolenou část jeho jména (z anglického saint Nicholas).

V první řadě je tedy svatý Mikuláš ochráncem dětí. Právě kvůli nim sestupuje v podvečer 5. prosince na zem a putuje ve společnosti anděla a čerta od domu k domu, aby se přesvědčil, zda byly děti hodné (a zda se umějí pomodlit). Dále se už zvyklosti přezkoušení dětí, případných odměn a trestů liší kraj od kraje. Někde děti nacházely za oknem punčochu, jiné navštěvoval osobně. Některé zlobivé děti dostaly naděleno jen uhlí nebo brambory, jiné čert pěkně prohnal, sbalil do pytle a kousek poponesl. Hodné dětičky pak dostávaly pamlsky ve formě cukrátek, zralého i sušeného ovoce, oříšků a drobných dárků pro štěstí. V první řadě si ale děti odnášely nezapomenutelný zážitek.

Ruku v ruce s nadílkou jdou mikulášské, nebo chcete-li předvánoční trhy a jarmarky, které se kolem tohoto svátku pořádají ve většině českých měst i vesniček. Povětšinou ale nejde jen o běžný trh, ale v období přicházejícího adventu také o první rozsvěcování vánočních stromů, první voňavé svařáky, zimní punče i pečené kaštany a oplatky. Tak se pojďme podívat, co nám kde lákavého zvěstují pozvánky:

Valašské Klobouky již od roku 1992 tradičně pořádají nevšední jarmark, který zahrnuje nejrůznější soutěže (např. o nejpěknějšího pečeného pána nebo „o nejlepší starostovskú slivovicu než sa napálí nová“), ukázky lidových tradic, zvyklostí i ručních prací a připraven je i bohatý kulturní program. Jarmark se bude konat 6.-8.12.2013 a jeho podrobný kulturní program najdete na oficiálních stránkách akce: www.jarmek.cz.

Pestrý program plný koledování, písniček, tanečků a básniček odstartujeme na malém zastřešeném pódiu ve 14:30, v podvečer rozsvítíme velký vánoční strom a pak už přivoláme Mikuláše!“ hlásají stránky Že byste rádi byli u toho? Pak se ukažte 6. 12. ve 14:30 na náměstí ČSA v Českém Těšíně. Pro milovníky pohádkové romantiky jsou připraveny vyjížďky v kočáře. Od 9. do 20. prosince zde pak budou probíhat vánoční trhy.

foto: Jan Procházka, zdroj: http://olomouc.cz
foto: Jan Procházka, zdroj: http://olomouc.cz

To v Olomouci je živo už od 24. listopadu, kdy se přesně ve 14:00 otevřel Ježíškův poštovní úřad, a potrvají celý měsíc až do velkolepého závěru půlnoční mší na Štědrý den. Někdo si vybere ze svátečních mší a prozpěvování tradičních koled, jiný dá přednost hudebním koncertům známých kapel (No Name, Ivan Hlas, Zrní, Standa Hložek aj.) i revival Boney M nebo Elvise Presleyho. Spolu s programem se pojí možnosti navštívit balet či divadlo se speciálním programem. Rozmanitost programu se dá těžko vystihnout několika řádky, a tak si neváhejte vybrat přímo na míru z adresy: http://www.vanocnitrhy.eu/program/.

Ostravské vánoční trhy budou probíhat denně od 1. do 23. prosince v době od 10 do 19 hodin. Každodenně si pak občané budou moci užít bohatý program přinášející atmosféru Vánoc. Ten bude prokládán koncerty známých umělců. Tak jako v minulých letech budeme na náměstí bruslit. Co se týká sortimentu stánkového zboží, při výběru prodejců jsme se snažili upřednostnit tradiční vánoční,“ informoval místostarosta Dalibor Mouka. Vánoční atmosféru by pak měl umocnit živý betlém (pozor, pozor letos možná i s velbloudem) a samozřejmě hudební kulturní program. Jedním z hlavních hostů bude zpěvák a kytarista Adam Mišík.“

Matička Praha bude letos pořádat vánoční akce hned na šesti místech: Václavské náměstí, Výstaviště Holešovice, Havelské náměstí,Náměstí Míru, Náměstí Republiky a samozřejmě největší vánoční trhy v zemi, které na Staroměstském náměstí pozvolna probíhají od 30. listopadu až do 6. ledna, kdy volně naváží na Tříkrálové oslavy.

headline foto: Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, zdroj: http://www.novinky.cz

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.