Klavírní hvězda první velikosti

Zdroj obrázků: Oficiální tisková zpráva

Protagonistou Valentýnského koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava ve dnech 13. a 14. února 2014 ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bude vynikající ruský klavírista Alexander Ghindin. Tento laureát prestižních klavírních soutěží v Moskvě a Bruselu, který je odbornou i laickou veřejností jednomyslně uznávaný jako jeden z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších pianistů současnosti, přednese na ostravském koncertě Rachmaninovův Koncert pro klavír a orchestr č. 1.

Kromě této skladby se mohou posluchači těšit na Kupkovu Picassiádu, Rachmaninovův Ostrov mrtvých a Fresky Piera della Francesca z dílny Bohuslava Martinů.

„V hudební literatuře najdeme četné důkazy o tom, že se skladatelé často nechávali a nechávají inspirovat výtvarným uměním. A tento koncert je toho důkazem. Byly do něj záměrně vybrány skladby, na jejichž počátku stálo nějaké výtvarné dílo. Z názvu skladby ostravského skladatele Karla Kupky je okamžitě patrné, kdože mu byl inspirací. Konkrétně to byly Picassovy kresby v bibliofilském vydání Ovidiových Proměn. Podnětem Rachmaninovovi pro vznik Ostrova mrtvých byl stejnojmenný obraz švýcarského malíře Böcklina. A konečně Martinů. V jeho případě to byl nesmazatelný dojem, který v něm zanechala návštěva chrámu svatého Františka v toskánském Arezzu vyzdobeného freskami Piera della Francesca,“ říká autor dramaturgie a ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla.

Koncert bude řídit švýcarský dirigent Kasper Zehnder, který mimo jiné působil i v Praze, kde v letech 2005 až 2008 převzal po Jiřím Bělohlávkovi vedení Pražské komorní filharmonie. Podle pověsti, která jej předchází, dokáže motivovat orchestr k excelentním výkonům, disponuje citem pro dynamiku a rovnováhu výsledného zvuku. Návštěvníci koncertu se rozhodně mají nač těšit.

Koncerty začínají v 19 hodin a vstupenky v ceně 200 až 240 Kč podle cenového pásma je možné zakoupit v pokladně Domu kultury města Ostravy, pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online na www.jfo.cz.

A protože se koncerty konají v období Valentýna, je pro ty, kteří je navštíví se svým partnerem, připraveno překvapení.

Osoby starší 70 let, držitelé průkazů ZTP, děti do 15 let a studenti mají nárok na 50% slevu. Studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě a Fakulty umění a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity zaplatí pouze 20% ceny.

***

13. a 14. 2. 2014 v 19 hodin
Společenský sál DKMO

program:

Karel Kupka – Picassiáda
Sergej Rachmaninov – Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll op. 1 (verze 1891)
Sergej Rachmaninov – Ostrov mrtvých, symfonická báseň op. 29
Bohuslav Martinů – Fresky Piera della Francesca H352

účinkují:

Alexander Ghindin – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Kaspar Zehnder – dirigent

***

Alexander GhindinAlexander Ghindin je kritiky a milovníky hudby jednomyslně uznávaný jako jeden z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších pianistů současnosti. Narodil se v roce 1977 v Moskvě. V roce 2006 byl jmenován zasloužilým umělcem Ruska.

Před vstupem na konzervatoř v roce 1994, ve věku sedmnácti let se stal nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Čajkovského v Moskvě, a rychle se etabloval jako jeden z nejvyhledávanějších klavíristů své generace. Později získal druhé místo v Mezinárodní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 1999.

V roce 2007 se stal laureátem v Mezinárodní klavírní soutěže v Clevelandu (USA) a díky tomu absolvoval v USA více než padesát koncertů. Podle kritiků „udělal ohromující dojem na publikum, prokazuje tak vysokou úroveň mistrovství, že každé jeho vystoupení se stává nezapomenutelným“ (Art and Life). V červenci 2010 získal Ghindin první cenu v Mezinárodní klavírní soutěži Santa Catarina (Florianópolis, Brazílie).

Od roku 2006 je Ghindin uměleckým ředitelem vlastního koncertního cyklu v nejvýznamnějším ruském sále – ve Světlanovově koncertní síni v moskevském International Performing Arts Center uvádí jedinečné programy např. Recitál pro čtyři klavíry, Duo program pro klavír a varhany, Americká hudba pro dva klavíry a další. Je také jedním z uměleckých ředitelů švédského královského festivalu (Musik på Slottet).

Alexander Ghindin úspěšně koncertuje po celém Rusku i v zahraničí. Hrál s takovými významnými ruskými a mezinárodními orchestry jako jsou: Velký symfonický orchestr P.I. Čajkovského, Národní filharmonický orchestr Ruska, Ruský národní orchestr, Státní akademický symfonický orchestr Ruské federace J. F. Světlanova, Moskevští virtuosové, Komorní orchestr St. Petersburg, Pařížský orchestr, Belgický národní orchestr, Německý symfonický orchestr Berlín, Camerata Salzburg, Rotterdamský symfonický orchestr, filharmonické orchestry Londýna, Helsinek, Luxemburgu, Liège, Freiburgu, Monte Carla a Mnichova, Tokijský metropolitní symfonický orchestr a Nová japonská filharmonie a Filharmonie Kansai a další.

Spolupracoval mimo jiné s těmito dirigenty: Vladimir Ashkenazy, Vladimir Fedosejev, Vladimir Spivakov, Vladimir Minin, Arnold Katz, Jurij Simonov, Dmitrij Kitajenko, Fuat Mansurov, Vasilij Sinajskij, Alexander Lazarev, Saulus Sondeckis, Alan Gilbert, Krzysztof Penderecki, Paavo Järvi, James DePreist, Leonard Slatkin, Louis Langrée, Eliahu Inbal, Arthur Fagen, David Shallon, Juozas Domarkas.

Vydal 24 CD ve spolupráci s předními nahrávacími společnostmi. Patří mezi ně i nahrávka Rachmaninovových Klavírních koncertů č. 1 a 4 v původních verzích s Helsinskou filharmonií pod vedením Vladimira Ashkenazyho (2001, Ondine). Na svém kontě má také mnoho nahrávek pro televizní a rozhlasové společnosti.

Kaspar Zehnder je od sezóny 2012/13 uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Biel Solothurn (Švýcarsko) a od roku 1999 uměleckým ředitelem letního festivalu Murten Classics. V letech 2005 až 2012 byl hudebním ředitelem Zentrum Paul Klee v Bernu, s nímž nadále zůstává v úzkém kontaktu jako flétnista a dirigent Ensemble Paul Klee.

Od svého jmenování do funkce šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie, kterou převzal po Jiřím Bělohlávkovi a u které dodnes pravidelně hostuje, Zehnder pravidelně koncertuje ve významných evropských sálech a na významných festivalech. Spolupracuje se sólistyjako jsou: M. Kožená , N. Gutman, P. Kopačinskaja, R. Harnisch, R. Radek, J. Bárta, J. Boušková, B. Engerer, B. Ganz, V. Hagner, K. Lifschitz, S. Kačatrijan, I. van Keulen, M. Pousseur nebo A. Tamestit a diriguje přední evropské orchestry.

Již během navštěvování gymnázia se zaměřením na starověké jazyky studoval Kaspar flétnu, klavír, dirigování a teorii na Hochschule der Künste v Bernu. Další impulsy pak získal od dirigentů R. Weikerta, Ch. Dutoita, W. A. Alberta a H. Steina, dále jako člen Mozartovy evropské akademie, kde byl jeho mentorem flétnista Aurèle Nicolet. První dirigentské zkušenosti sbíral v orchestrech v Bernu a Burgdorfu a také jako šéf Orchestru Hochschule der Künste v Bernu, kde si vytvářel svůj zejména moderní repertoár.

Jeho pozoruhodný debut v La Scale v Miláně v říjnu 2007 mu vynesl pozvánky takových orchestrů jako Národní orchestr de Montpellier, Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Luzern, Národní orchestr d’Ile de France, Národní orchestr Lille, Filharmonie Brno, Varšavský rozhlasový orchestr nebo Litevská národní filharmonie.

V sezóně 2013/14 má Zehnder v kalendáři koncerty s Národním orchestrem d’Ile de France v Paříži, s Orchestrem d‘ Auvergne a Orchestrem Opery v Rouenu. Plánované jsou i další koncerty se Slovenskou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, Symfonickým orchestrem Basilej a dalšími.

Kaspar Zehnder byl jedním z protagonistů „Švýcarského jara“, které uspořádalo Švýcarské velvyslanectví v Praze v uplynulém roce. S Filharmonií Brno zde uvedl světovou premiéru Alphorn suite (Suity pro lesní roh, alpský roh a orchestr) od Koechlina, Darbellaye a Páleníčka se sólistou Radkem Baborákem (alpský roh).

***

Zprávu zasílá:

Jana Knižátková
Janáčkova filharmonie Ostrava
28. října 124
702 00 Ostrava
tel.: 00420 597489493, 596619996, 725528590
fax: 00420 596619997
mail: knizatkova@jfo.cz
www.jfo.cz

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Wonder Woman – Útok na Amazonky11. dubna, 2021 Wonder Woman – Útok na Amazonky Vanessa Kapatelisová byla na špatném místě ve špatný čas. Zborcená stěna ji rozdrtila páteř. Měla přeci jen trochu štěstí, že na blízku byla Wonder Woman, která ji zachránila život. […]
 • Pozor! Tattoo EXPO Ostrava mění program!11. listopadu, 2013 Pozor! Tattoo EXPO Ostrava mění program! Před měsícem jsme vás informovali o chystaném festivalu tetování nazvaném Tattoo EXPO Ostrava. Nyní nastala změna, ale veškeré nové informace přinášíme případným návštěvníkům v […]
 • Ethan Hunt se vrací na stříbrné plátno30. července, 2018 Ethan Hunt se vrací na stříbrné plátno Už jen pár dní zbývá do chvíle, kdy na stříbrném plátně ožije americká verze Jamese Bonda, Ethan Hunt. Tom Cruise alias Ethan Hunt se opět představí v Mission: Impossible – Fallout. Film […]
 • Pevnost 6/20165. června, 2016 Pevnost 6/2016 Místo na výsluní vybojovali hrdinové Word of Warcraft a jak je dobrým zvykem optikou hlavního téma nahlédneme do historie (tentokrát nás čeká pletichářské zákulisí, kde si své urval […]
 • Recenze knihy Smolná vteřina23. ledna, 2022 Recenze knihy Smolná vteřina Ach jo. Osobně mě nový díl s názvem „Smolná vteřina“ jinak hodně povedené a čtivé krimi série o inspektoru Barbarottim dost zklamal. Pročpak si nedal autor záležet stejně jako u […]
 • Závěrečný koncert dirigentských kurzů 14. února, 2013 Závěrečný koncert dirigentských kurzů Ve spolupráci s pařížskou konzervatoří Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Parisse se nám na mimořádném koncertě JFO představí osm účastníků dirigentských kurzů, […]
 • Interpreti všech žánrů + hudebníci ze všech koutů této planety = Colours of Ostrava 201414. března, 2014 Interpreti všech žánrů + hudebníci ze všech koutů této planety = Colours of Ostrava 2014 Hvězdy i nováčci, Češi i cizinci z dalekých zemí, dokonce i z jiných kontinentů. Ti všichni budou vystupovat v době od 17. do 20. července 2014 na festivalu Colours of Ostrava. Celá akce […]
 • Pat a Mat v kinech14. května, 2018 Pat a Mat v kinech Pat a Mat, naši dva známí šikulové, budou znovu v kinech od 7.června 2018. Přestěhovali se do nových domů, kde na ně čekají nové kutilské výzvy a nové příhody.  Pro […]
 • Křehký muzikál Pokrevní bratři8. června, 2012 Křehký muzikál Pokrevní bratři Městské divadlo Brno po delší době zase vyprodukovalo muzikál, který stojí za zhlédnutí a potvrdil pravidlo, že když máte dobrého režiséra, máte i dobrou hru. Pod tímto pořekadlem a […]
 • Čo nám bolo predstavené na Přehlídce animovaného filmu 2012 v rámci sekcie Paf-art19. prosince, 2012 Čo nám bolo predstavené na Přehlídce animovaného filmu 2012 v rámci sekcie Paf-art Na tomto príjemnom a vydarenom festivale bolo prezentovaných niekoľko inštalácií, projekcií, simulácií a objektov zobrazujúc hlavnú tematiku festivalu - Animace Urbanismu.
 • Pořadatelé odtajnili program festivalu Starobrno – Ignis Brunensis 2010 20. ledna, 2010 Pořadatelé odtajnili program festivalu Starobrno – Ignis Brunensis 2010 Již potřinácté v Brně na přelomu května a června vypukne ohňostrojová přehlídka Starobrno-Ignis Brunensis spojená s bohatým a navzájem propojeným kulturní programem v rámci festivalu Brno […]
 • Nouvelle Vague v Paláci Akropolis16. července, 2009 Nouvelle Vague v Paláci Akropolis Po dvou letech se do ČR vrací francouzská skupina Nouvelle Vague, která do Paláce Akropolis přiveze představit své nové album NV3.