V Trutnově zazáří Patti Smith

Zdroj úvodního obrázku: www.pattismith.net/news.html

První jméno bylo vybubnováno! Všichni fanoušci multižánrového trutnovského festivalu, známého pod přezdívkou Český Woodstock, se mohou radovat. Letošní účast totiž přislíbila světoznámá punková legenda Patti Smith. Přijede společně se svou kapelou. Bude to její první vystoupení u nás odehrané pod širým nebem. Letošní festival se uskuteční 14. – 17. srpna na Bojišti v Trutnově, pod novým jménem Trutnoff festival. Ten bohužel svým novým názvem předznamenává možný konec jeho dalšího pokračování…

Rebelka Patti Smith

Punková zpěvačka Patti Smith (*1946) má s tímto festivalem historickou spojitost. Když v 70. letech zavřeli členy skupiny Plastics People of the Universe, kteří na festivale pravidelně vystupují, snažila se je z USA podpořit. Na části nákladů obalu své desky Radio Ethiopia (1976)  protestovala proti věznění jejich nehrajícího člena Martina Magora Jirouse.

„Patti je přesně ta démonka a charismatická šamanka s indošskou krví, která do našeho festivalového kmene přesně sedí!,“ uvedl Martin Věchet, organizátor festivalu, na oficiálních stránkách akce www.festivaltrutnov.cz. Není to poprvé, kdy na festival měla přijet. Nejblíže k realizaci tomu bylo minulý rok, ale vzhledem k tomu, že nemohl přijet zbytek kapely a Patti by tak musela vystupovat sama, dohodli se s organizátory až na tento rok.

Kdo by ji náhodou neznal, jde o jednu z nejlepších amerických punkových zpěvaček. Mimo jiné je to také básnířka, spisovatelka a textařka. Patří k jedním z hlavních propagátorů amerického punku a nové vlny. Mezi její nejznámější singly patří například píseň Because The Night, Hey Joe, Gloria a mnoho dalších. Její přes čtyřicet let stará deska Horses je dnes kultovní záležitostí. Už samotný zpěvaččin zjev každého uhrane. Její štíhlá, skoro až chlapecká postava, protáhlý obličej s indiánskou tváří přitahuje pozornost publika. Ale hlavně způsob, jakým zpívá, je neuvěřitelný. Dokáže kolem sebe vytvořit  neopakovatelnou atmosféru až ve vás zamrazí. Dovolím si tvrdit, že půjde o zážitek na celý život.

Festival s atmosférou

Podobné hvězdy se zde objevují každoročně. Loni to byl například  John Mayall a Julian Marley, v předchozích letech zase skupina Korn, John Cale (zakladatel skupiny Velvet Underground), N.O.H.A., Iggy Popp s kapelou The Stogges, a mnoho dalších. Ale kromě nich sem příjíždí velké množství českých interpretů nejrůznějších generací a stylů. Diváci se zde rozhodně nenudí. Mají na výběr ze dvou stagí, ale pokud by se chtěli odreagovat jinak než poslechem hudby, mají velkou škálu možností. Nespočet stánků s ručně dělanými předměty, kiosky s alkoholem a jídlem, ale i dílny, indiánské stany. Mohou si jít odpočinout do přátelského stanového městečka…

Za mě osobně mohu říct, že jsem se s podobnou undergroundovou atmosférou na žádném jiném festivalu nesetkala. Připadám si zde trochu jako za dob hippies. Všude pohodoví lidé, kteří nic neřeší a užívají si vše, co místo nabízí… Svoboda, smích a euforické stavy při poslechu hudby a společném nasávání okolních zážitků a nápojů. To vše se vám vybaví, když budete pozorovat okolní lidi nebo po čase na festival v dobrém vzpomínat.

Letos naposled?

Vzhledem k nekonečným problémům a tahanicím ohledně místa konání festivalu je možné, že jde o jeden z posledních. Už jen kvůli tomu jeďte letos také! Byla by to škoda, třeba se už taková šance nebude opakovat. Ale kdo ví.

Rate this post

Více z LaCultury...

1 komentář

  1. Fajn článek, hlavně, co se týká informovanosti, což dnes nebývá uplně samozřejmé. Ani jsem netušil, že Patti Smith (kterou sleduji už od jejích začátků) nahrála tradicionál Hey Joe (vyšlo jen na EP), který už dříve proslavil Jimi Hendrix. Jen bych byl pečlivější v názvech: „Plastics People of the Universe“ má být „The Plastic People of the Universe“, „The Stogges“ mají být „The Stooges“. Ale to se poddá časem…Hlavní je, jak je to napsáno. Je vidět, že píšete o něčem, k čemu máte nějaký vztah.

Komentáře jsou uzavřeny.