Koncert „Mezi svýma“ opět nadchnul klub Parník

Ve čtvrtek 20. března 2014 se už počtvrté odehrál koncert v rámci projektu „Mezi svýma“. Tvůrci projektu jsou interpreti Tomáš Pastrňák a Igor Jelínek, kteří se střídají na pódiu v doprovodu dalších umělců. Tento rok se objevili na pódiu mimo jiné i Stanislaw Marinczenko, Krystyna Przyhoda a Roman Pluhař. Hostem večera byl polský zpěvák Anusz Kasprowicz.

Koncert začal krátce po osmé hodině, kdy po úvodním představení zahájil vystoupení Igor Jelínek společně s Krystynou Przyhodou a doprovázel je hlasem i nástrojem Stanislaw Marinczenko. Igor Jelínek se během večera chopil své kytary, doprovázela ho Krystyna Przyhoda na violu a Stanislaw Marinczenko střídal velké množství nástrojů během večera – od harfy přes akordeon až ke kytaře. Tato trojice vystřídala hned několik jazyků. V první písni zazněla čeština, jednalo se o píseň Moje malá utopie, poté jsme mohli zaslechnout ruské či anglické písně.

Po půl hodině se na pódiu vystřídali interpreti a nastoupil zpěvák Tomáš Pastrňák spolu s Romanem Pluhařem, který jej doprovázel na bubínky, perkuse aj. Jeho úvodní píseň se jmenovala Začal jsem chodit s holkou a posléze jsme se mohli zaposlouchat do dalších českých písní, např. Plechovka od Solvíny, Sedí Ruska aj. Zazněla i jeho nová píseň Zpívání hrdliček. Jak už je publikum zvyklé, jeho projev je vždy veselý a energický, na rozdíl od projevu Igora Jelínka, který má písně baladické a melodické. Tomáš Pastrňák také předvedl kromě zpěvu hru na kytaru a ukulele.

Jako hlavní host večera se objevil Janusz Kasprowicz pocházející z Wroclavi. Zazněly písně jak polské, tak ruské, jelikož má rád interpreta Vladimira Vysockijeho. Doprovázel ho již zmíněný Stanislaw Marinczenko. Na první poslech mě zaujal jeho chraplavý hlas, který dokáže okamžitě strhnout pozornost. Chvilkami při zavření očí mi jeho hlas připomínal legendárního Louise Armstronga. Při svém zpěvu se doprovázel na kytaru a basovku.

Po hlavním hostovi se opět objevili interpreti Igor Jelínek a Tomáš Pastrňák, kteří se i nadále střídali ve vystupování. Zazněly písně jako Podzim, Šneci, Paříž aj. v podání Tomáše Pastrnáka a například Je Veux v ruském jazyce z úst Igora Jelínka. Na závěr svého vystoupení se oba tvůrci projektu „Mezi svýma“ spojili a společně zazpívali Zdá se mi nebo Slunečnice. Po velkém aplausu přidali další píseň a následně pozvali na pódium ještě svého hosta, který taktéž přidal jednu skladbu. Koncert měl velkou odezvu a byl velmi multilingvistický. Zazněla čeština, polština, ruština, angličtina i maďarština. Bohužel vám nemohu interpretovat text, jelikož maďarština je pro mě neznámou. Rozhodně však koncert byl zábavný a doporučuji navštívit i následující ročníky. Osobně jsem byla již podruhé a rozhodně se budu těšit na další koncert v příštím roce.

DSCN2669 – kopie
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2629
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2632
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2637
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2645
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2649
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2653
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2657
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2662
Foto: Kateřina Beerová
DSCN2666
Foto: Kateřina Beerová
Rate this post

Více z LaCultury...