Traktor chystá Defenestraci

Hlavní obrázek: Traktor-rock.cz, foto: Marie Hartmanová

Kapela Traktor je rocková kapela z Moravy hrající od roku 2001. Na svém kontě mají čtyři alba a několik klipů.  Do podvědomí se mnohým dostali zejména díky turné s kapelami Doga a Alkehol, které jeli v roce 2010. Zároveň bojovali s klipem k písničce Pamela v televizní hitparádě Výtah. V současné době by se dalo říct, že je kapela na vzestupu. Co kluci v nejbližší době chystají pro své fanoušky a co je vedlo k tomu udělat koncert na parníku? Na to a na řadu dalších věcí jsem se kluků zeptala a vy se teď můžete spolu se mnou podívat, co jsem se od nich dozvěděla.


Martin Kapek
Martin Kapek

Ahoj, na začátek bych se ráda vrátila k nedávno proběhlému koncertu na parníku. Zajimalo by mě, proč jste zvolili zrovna prostředí parníku, jak vlastně vůbec vznikl nápad udělat tento speciální koncert a jak vnímáte to, že na vás coby moravskou kapelu přijeli fanoušci ze všech koutů České Republiky?

Ahoj. Nápad vznikl tak, že na loňském koncertě na Chmelnici nás oslovil fanoušek, mimochodem lodivod parníku :-), jestli něco nepodniknem. Jako nápad nám to přišlo fajn, tak jsme se zeptali fans na FB a bylo rozhodnuto. Pořád chceme vymýšlet něco, čím osvěžit naše působení. Samozřejmě máme velkou radost, že přijeli fanoušci z celé republiky, a tak trochu jsme avizovali, že to bude sraz těch věrných. Myslím, že jsme si to všichni užili a třeba to zopakujem.

Karel Ferda
Karel Ferda; zdroj: Facebook kapely Traktor

Kromě parníků se v poslední době rozšiřuje i myšlenka „Bytového turné“ popř. dovolená s kapelou (viz dovolená s Dogou). Jak se k takovýmto akcím stavíte vy a je možné, že se něčeho takového dočkají i vaši fanoušci?

Možná něco podobného v budoucnu vymyslíme, ale zatím to neplánujem.

Od vydání Alcatranzu neuběhla ještě příliš dlouhá doba a přesto Martin na parníku zmínil nové album. Jak to tedy s novou deskou vypadá?

Průběžně se rodí nápady a něco už se rýsuje jako hotovka, ale nebudem nic uspěchávat. Odhadem, dřív než na konci 2015 deska venku nebude. Možná DVD nebo singl. Uvidíme :-). Jak řikáš, Alcatranz je zatím aktuální.

Po koncertě na parníku jste zároveň pokřtili klip „Katakomby“, proč jste k natáčení klipu zvolili právě tento song a chystáte k aktuálnímu CD natočit ještě něco?

Katakomby cítíme jako srdcovku. Vím, že asi fans čekali, že klip bude na jiný song, ale my se rozhodli takto. Beru to tak, že pořád se musíme na něco těšit a další klip samozřejmě bude a ne za dlouho.

Petr Bartošek
Petr Bartošek

U Alcatranzu ještě zůstaneme. Vezmu-li text songu „Když dojdou náboje a vzduch“, první, co mě napadne, je, že to je dobrý návod, jak skončit se životem. Co vás vedlo k napsání takového textu?

Upřímně. Náboje vznikly už v době, kdy jsme dělali Tmel. Je to prostě zase jedna Capcova momentální nálada a pak to jde rychle. Když to hodil na stůl, tak jsme věděli, že je to ono a pamatuju si, že jsme se všichni pěkně dlouho chechtali :-) . Je tam ta správná ironie a nadsázka.

Když už jsem zmínila „Když dojdou náboje a vzduch“, jak to máte obecně s inspirací k textům?

V podstatě už jsem to řekl. Všechno, co děláme, přináší život tak, jak plyne, co zažíváme, cítíme,…  a sem tam přiletí něco od velkého Lorda. Občas používáme frázi – chtělo by to zase trochu nějakého neštěstí, ať se zas něco narodí :-) . Takže asi tak nějak vznikají naše songy.

Standa Balko
Standa Balko

Nastává období letních festivalů. Je nějaký festival, na který se obzvlášť těšíte, a co nějaký, kde jste ještě neměli možnost hrát a kam byste se chtěli s kapelou podívat?

Asi použiju frázi, že se těšíme na každý regulérní koncert nebo festival. Těch, na kterých jsme ještě nehráli, pár je a já osobně bych přivítal třeba Votvírák. Myslím, že se nám ta naše rodina rozrůstá a i pořadatel to zjistí.

V současné době jsou na vašich webových stránkách pouze koncerty do konce července. Jak to budete mít s podzimními štacemi? Chystáte se na nějakou samostatnou tour nebo na tour s jinou kapelou a kdy budou případná data zveřejněna na vašich stránkách?

Yes :-). Na podzim je připraveno něco jako tour. Ponese název DEFENESTRACE a je naplánováno asi 16 koncertů po ČR. Jinak, jestli pojedeme s někým nebo sami, se rozhoduje v těchto chvílích. Uvidíme.

Pavel Balko
Pavel Balko

Dobrá otázka na závěr. Na co dalšího se mohou vaši fanoušci těšit a co byste jim vzkázali?

Pořád pro vás budeme chystat nějaké překvápko a vzhledem k tomu, že letní sezóna je v rozpuku, tak doufám, že si na nějakém festu spolu řádně zapaříme.

Tímto klukům děkuji za skvělý rozhovor a budu se stejně jako všichni fanoušci této party těšit na plánovanou Defenestraci a zároveň jim přeji, aby se jim letní sezóna vydařila, a kdo ví, třeba příští rok na Votvíráku.

Více z LaCultury...

 • Traktor na parníku22. května, 2014 Traktor na parníku Myšlenka pořádání koncertu na parníku je v Praze už poměrně známá. Přesto jsou kapely, u kterých je vystoupení na parníku něčím mimořádným. Když se v průběhu loňského roku objevila na […]
 • Kapela Traktor vydala své čtvrté album 2. ledna, 2014 Kapela Traktor vydala své čtvrté album Od vydání alba Tmel uplynuly dva roky a nyní vydává kapela Traktor své čtvrté studiové album. Nová deska nese název Alcatra'n'z a najít na ní lze celkem deset songů.
 • Výstava Cargo Culture odkrývá neobyčejné hodnoty obyčejných věcí9. prosince, 2011 Výstava Cargo Culture odkrývá neobyčejné hodnoty obyčejných věcí Předmět, se kterým se každodenně setkáváme, může v různých kontextech nabývat nevšedních významů. A naopak: sám o sobě a bez souvislostí je leckterý artefakt významově prázdný. K zamyšlení […]
 • Očekávané Kroniky deštné divočiny2. února, 2019 Očekávané Kroniky deštné divočiny Tak už je to tady. Další epické dobrodružství prolínající osudy lidí a draků. Série Kroniky deštné divočiny začíná románem Dračí strážce, kterou vydalo nakladatelství Fragment. Jste […]
 • Zbojníci z Koločavy v Divadle Jiřího Myrona8. května, 2012 Zbojníci z Koločavy v Divadle Jiřího Myrona Muzikál vycházející z románu Ivana Olbrachta se po několika letech, v novém hereckém obsazení, scéně a kostýmech, vrací zpět na divadelní prkna Divadla Jiřího Myrona.
 • Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu Fingers Up jsou britští The Wombats3. července, 2015 Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu Fingers Up jsou britští The Wombats Festival Fingers Up se ve svém pátém ročníku zaměřil především na zahraniční kvalitu. Do Mohelnice tak přijede kromě dánské zpěvačky MØ také britská indie-rocková kapela The Wombats. Kromě […]
 • Buďte volní, když můžou i motýli …27. června, 2010 Buďte volní, když můžou i motýli … Již pátou sezonu baví pražské Divadlo Na Prádle své diváky romantickou komedií broadwayského spisovatele a scénáristy Leonarda Gershe, ... i motýli jsou volní v režii Karla Smyczka. […]
 • Kdo se chopí kormidla, schází-li muž?28. října, 2017 Kdo se chopí kormidla, schází-li muž? Rozvod rodičů způsobil devítileté Lizzie samé komplikace. Společně s krásnou leč nepraktickou a deprivovanou matkou, rozumbradskou sestrou, vynalézavým malým bráškou a milovanou […]
 • Nejlepší české básně 201819. ledna, 2019 Nejlepší české básně 2018 Zdá se, že v poezii se většinu času nic moc neděje. A kdyby se i dělo, všiml by si toho někdo? Těžko říct. Sborník nejlepších českých básní, která každoročně vydává nakladatelství Host, […]
 • Top Styl Designer: Soutěž, která má budoucnost10. února, 2010 Top Styl Designer: Soutěž, která má budoucnost Po půl roce je tu opět soutěž Top Styl Designer, soutěž o nejlepší módní kolekci a zároveň nejlepšího designera v Česku a na Slovensku. Soutěž Top Styl Designer se tradičně představí v […]
 • Divotvůrce a Cesta divoké sedmikrásky2. září, 2018 Divotvůrce a Cesta divoké sedmikrásky Po otevírajícím dílu série Divotvůrce se ke čtenářům dostává pokračování dobrodružného příběhu svérázné tulačky Ferius, krvežíznivého kočkoveverčáka Reichise a šestnáctiletého mága […]
 • Prague fashion weekend – Přehlídka v ulicích17. září, 2010 Prague fashion weekend – Přehlídka v ulicích O tom, jak se Praha stala alespoň na víkend módní Mekkou a mnohem více v reportáži z pražského Prague Fashion Weekend.