Traktor chystá Defenestraci

Hlavní obrázek: Traktor-rock.cz, foto: Marie Hartmanová

Kapela Traktor je rocková kapela z Moravy hrající od roku 2001. Na svém kontě mají čtyři alba a několik klipů.  Do podvědomí se mnohým dostali zejména díky turné s kapelami Doga a Alkehol, které jeli v roce 2010. Zároveň bojovali s klipem k písničce Pamela v televizní hitparádě Výtah. V současné době by se dalo říct, že je kapela na vzestupu. Co kluci v nejbližší době chystají pro své fanoušky a co je vedlo k tomu udělat koncert na parníku? Na to a na řadu dalších věcí jsem se kluků zeptala a vy se teď můžete spolu se mnou podívat, co jsem se od nich dozvěděla.


Martin Kapek
Martin Kapek

Ahoj, na začátek bych se ráda vrátila k nedávno proběhlému koncertu na parníku. Zajimalo by mě, proč jste zvolili zrovna prostředí parníku, jak vlastně vůbec vznikl nápad udělat tento speciální koncert a jak vnímáte to, že na vás coby moravskou kapelu přijeli fanoušci ze všech koutů České Republiky?

Ahoj. Nápad vznikl tak, že na loňském koncertě na Chmelnici nás oslovil fanoušek, mimochodem lodivod parníku :-), jestli něco nepodniknem. Jako nápad nám to přišlo fajn, tak jsme se zeptali fans na FB a bylo rozhodnuto. Pořád chceme vymýšlet něco, čím osvěžit naše působení. Samozřejmě máme velkou radost, že přijeli fanoušci z celé republiky, a tak trochu jsme avizovali, že to bude sraz těch věrných. Myslím, že jsme si to všichni užili a třeba to zopakujem.

Karel Ferda
Karel Ferda; zdroj: Facebook kapely Traktor

Kromě parníků se v poslední době rozšiřuje i myšlenka „Bytového turné“ popř. dovolená s kapelou (viz dovolená s Dogou). Jak se k takovýmto akcím stavíte vy a je možné, že se něčeho takového dočkají i vaši fanoušci?

Možná něco podobného v budoucnu vymyslíme, ale zatím to neplánujem.

Od vydání Alcatranzu neuběhla ještě příliš dlouhá doba a přesto Martin na parníku zmínil nové album. Jak to tedy s novou deskou vypadá?

Průběžně se rodí nápady a něco už se rýsuje jako hotovka, ale nebudem nic uspěchávat. Odhadem, dřív než na konci 2015 deska venku nebude. Možná DVD nebo singl. Uvidíme :-). Jak řikáš, Alcatranz je zatím aktuální.

Po koncertě na parníku jste zároveň pokřtili klip „Katakomby“, proč jste k natáčení klipu zvolili právě tento song a chystáte k aktuálnímu CD natočit ještě něco?

Katakomby cítíme jako srdcovku. Vím, že asi fans čekali, že klip bude na jiný song, ale my se rozhodli takto. Beru to tak, že pořád se musíme na něco těšit a další klip samozřejmě bude a ne za dlouho.

Petr Bartošek
Petr Bartošek

U Alcatranzu ještě zůstaneme. Vezmu-li text songu „Když dojdou náboje a vzduch“, první, co mě napadne, je, že to je dobrý návod, jak skončit se životem. Co vás vedlo k napsání takového textu?

Upřímně. Náboje vznikly už v době, kdy jsme dělali Tmel. Je to prostě zase jedna Capcova momentální nálada a pak to jde rychle. Když to hodil na stůl, tak jsme věděli, že je to ono a pamatuju si, že jsme se všichni pěkně dlouho chechtali :-) . Je tam ta správná ironie a nadsázka.

Když už jsem zmínila „Když dojdou náboje a vzduch“, jak to máte obecně s inspirací k textům?

V podstatě už jsem to řekl. Všechno, co děláme, přináší život tak, jak plyne, co zažíváme, cítíme,…  a sem tam přiletí něco od velkého Lorda. Občas používáme frázi – chtělo by to zase trochu nějakého neštěstí, ať se zas něco narodí :-) . Takže asi tak nějak vznikají naše songy.

Standa Balko
Standa Balko

Nastává období letních festivalů. Je nějaký festival, na který se obzvlášť těšíte, a co nějaký, kde jste ještě neměli možnost hrát a kam byste se chtěli s kapelou podívat?

Asi použiju frázi, že se těšíme na každý regulérní koncert nebo festival. Těch, na kterých jsme ještě nehráli, pár je a já osobně bych přivítal třeba Votvírák. Myslím, že se nám ta naše rodina rozrůstá a i pořadatel to zjistí.

V současné době jsou na vašich webových stránkách pouze koncerty do konce července. Jak to budete mít s podzimními štacemi? Chystáte se na nějakou samostatnou tour nebo na tour s jinou kapelou a kdy budou případná data zveřejněna na vašich stránkách?

Yes :-). Na podzim je připraveno něco jako tour. Ponese název DEFENESTRACE a je naplánováno asi 16 koncertů po ČR. Jinak, jestli pojedeme s někým nebo sami, se rozhoduje v těchto chvílích. Uvidíme.

Pavel Balko
Pavel Balko

Dobrá otázka na závěr. Na co dalšího se mohou vaši fanoušci těšit a co byste jim vzkázali?

Pořád pro vás budeme chystat nějaké překvápko a vzhledem k tomu, že letní sezóna je v rozpuku, tak doufám, že si na nějakém festu spolu řádně zapaříme.

Tímto klukům děkuji za skvělý rozhovor a budu se stejně jako všichni fanoušci této party těšit na plánovanou Defenestraci a zároveň jim přeji, aby se jim letní sezóna vydařila, a kdo ví, třeba příští rok na Votvíráku.

Více z LaCultury...

 • Traktor na parníku22. května, 2014 Traktor na parníku Myšlenka pořádání koncertu na parníku je v Praze už poměrně známá. Přesto jsou kapely, u kterých je vystoupení na parníku něčím mimořádným. Když se v průběhu loňského roku objevila na […]
 • Kapela Traktor vydala své čtvrté album 2. ledna, 2014 Kapela Traktor vydala své čtvrté album Od vydání alba Tmel uplynuly dva roky a nyní vydává kapela Traktor své čtvrté studiové album. Nová deska nese název Alcatra'n'z a najít na ní lze celkem deset songů.
 • Dobrodruh Timo13. července, 2020 Dobrodruh Timo Byl jednou jeden zvídavý chlapec jménem Timo. Žil ve vesnici obklopené hlubokým lesem. Chlapec se od všech dětí lišil svou touhou po vědomostech a znalostech. Všechny knížky ve vesnici už […]
 • Zikmund a Hanzelka v Pasti na rovníku24. července, 2009 Zikmund a Hanzelka v Pasti na rovníku Cestovní kancelář Livingstone ve spolupráci s Miroslavem Zikmundem a Náprstkovým muzeem afrických, australských a amerických kultur připravila pro návštěvníky výstavu, v níž představuje […]
 • Značka: inspirováno Bachem10. června, 2012 Značka: inspirováno Bachem To, že je Johann Sebastian Bach jeden z nejslavnějších a nejposlouchanějších skladatelů všech dob, je nesporným faktem. Dalším holým faktem je, že právě on byl inspirací pro mnoho […]
 • Na hraně zákona14. dubna, 2018 Na hraně zákona Rozhovor Miroslava Balaštíka s předsedou ODS Petrem Fialou Nepoučili se. To je první věc, která čtenáře napadne po přečtení knižního rozhovoru Profesor na frontové linii. Zatímco […]
 • Vítkovická výstava – od parního stroje až po současnost31. ledna, 2014 Vítkovická výstava – od parního stroje až po současnost V Ostravě, v oblasti Dolních Vítkovic, probíhá od roku 2012 stálá interaktivní expozice věnující se technice od A do Z, od dob, kdy se energie vyráběla lidskou silou, až po moderní stroje […]
 • Pátrejte se mnou v šarlatové23. listopadu, 2013 Pátrejte se mnou v šarlatové Sherlock Holmes sem, Sherlock Holmes tam, Sherlock pomalu všude. Jednou v bombastickém akčním trháku téměř jak z Hollywoodu, podruhé jako moderní seriálové zpracování z britské půdy. […]
 • Klasické herní anime … nebo něco víc?10. března, 2019 Klasické herní anime … nebo něco víc? Čas od času se stane, že mne můj milý bratr obdaruje nějakým anime. Trefit se mi do vkusu je náročná mise. Vyžaduji totiž osobitou kresbu, příběh se záblesky hlubokých emocí, humorné scény […]
 • Největší borci v Ostravě? Janáčkova filharmonie! 25. dubna, 2013 Největší borci v Ostravě? Janáčkova filharmonie! Před lety se Ostrava ucházela o status evropského města kultury. Prohrála jen těsně. Přitom se v ní zrodila nejedna hvězda české hudební scény, před kterou je třeba hluboce smeknout. […]
 • Sting natočil své největší hity se symfonickým orchestrem28. května, 2010 Sting natočil své největší hity se symfonickým orchestrem Legendární zpěvák a hudebník Sting si na letošní léto přichystal naprostou lahůdku. Fanouškům naservíruje své největší hity, které pro letošní rok nahrál v novém aranžmá za doprovodu […]
 • Levellers do Prahy přijedou bez kytaristy!2. října, 2012 Levellers do Prahy přijedou bez kytaristy! Nejen zranění a následná operace houslisty Jona na jaře zkomplikovala letošní rok skupině Levellers