Traktor chystá Defenestraci

Hlavní obrázek: Traktor-rock.cz, foto: Marie Hartmanová

Kapela Traktor je rocková kapela z Moravy hrající od roku 2001. Na svém kontě mají čtyři alba a několik klipů.  Do podvědomí se mnohým dostali zejména díky turné s kapelami Doga a Alkehol, které jeli v roce 2010. Zároveň bojovali s klipem k písničce Pamela v televizní hitparádě Výtah. V současné době by se dalo říct, že je kapela na vzestupu. Co kluci v nejbližší době chystají pro své fanoušky a co je vedlo k tomu udělat koncert na parníku? Na to a na řadu dalších věcí jsem se kluků zeptala a vy se teď můžete spolu se mnou podívat, co jsem se od nich dozvěděla.


Martin Kapek
Martin Kapek

Ahoj, na začátek bych se ráda vrátila k nedávno proběhlému koncertu na parníku. Zajimalo by mě, proč jste zvolili zrovna prostředí parníku, jak vlastně vůbec vznikl nápad udělat tento speciální koncert a jak vnímáte to, že na vás coby moravskou kapelu přijeli fanoušci ze všech koutů České Republiky?

Ahoj. Nápad vznikl tak, že na loňském koncertě na Chmelnici nás oslovil fanoušek, mimochodem lodivod parníku :-), jestli něco nepodniknem. Jako nápad nám to přišlo fajn, tak jsme se zeptali fans na FB a bylo rozhodnuto. Pořád chceme vymýšlet něco, čím osvěžit naše působení. Samozřejmě máme velkou radost, že přijeli fanoušci z celé republiky, a tak trochu jsme avizovali, že to bude sraz těch věrných. Myslím, že jsme si to všichni užili a třeba to zopakujem.

Karel Ferda
Karel Ferda; zdroj: Facebook kapely Traktor

Kromě parníků se v poslední době rozšiřuje i myšlenka „Bytového turné“ popř. dovolená s kapelou (viz dovolená s Dogou). Jak se k takovýmto akcím stavíte vy a je možné, že se něčeho takového dočkají i vaši fanoušci?

Možná něco podobného v budoucnu vymyslíme, ale zatím to neplánujem.

Od vydání Alcatranzu neuběhla ještě příliš dlouhá doba a přesto Martin na parníku zmínil nové album. Jak to tedy s novou deskou vypadá?

Průběžně se rodí nápady a něco už se rýsuje jako hotovka, ale nebudem nic uspěchávat. Odhadem, dřív než na konci 2015 deska venku nebude. Možná DVD nebo singl. Uvidíme :-). Jak řikáš, Alcatranz je zatím aktuální.

Po koncertě na parníku jste zároveň pokřtili klip „Katakomby“, proč jste k natáčení klipu zvolili právě tento song a chystáte k aktuálnímu CD natočit ještě něco?

Katakomby cítíme jako srdcovku. Vím, že asi fans čekali, že klip bude na jiný song, ale my se rozhodli takto. Beru to tak, že pořád se musíme na něco těšit a další klip samozřejmě bude a ne za dlouho.

Petr Bartošek
Petr Bartošek

U Alcatranzu ještě zůstaneme. Vezmu-li text songu „Když dojdou náboje a vzduch“, první, co mě napadne, je, že to je dobrý návod, jak skončit se životem. Co vás vedlo k napsání takového textu?

Upřímně. Náboje vznikly už v době, kdy jsme dělali Tmel. Je to prostě zase jedna Capcova momentální nálada a pak to jde rychle. Když to hodil na stůl, tak jsme věděli, že je to ono a pamatuju si, že jsme se všichni pěkně dlouho chechtali :-) . Je tam ta správná ironie a nadsázka.

Když už jsem zmínila „Když dojdou náboje a vzduch“, jak to máte obecně s inspirací k textům?

V podstatě už jsem to řekl. Všechno, co děláme, přináší život tak, jak plyne, co zažíváme, cítíme,…  a sem tam přiletí něco od velkého Lorda. Občas používáme frázi – chtělo by to zase trochu nějakého neštěstí, ať se zas něco narodí :-) . Takže asi tak nějak vznikají naše songy.

Standa Balko
Standa Balko

Nastává období letních festivalů. Je nějaký festival, na který se obzvlášť těšíte, a co nějaký, kde jste ještě neměli možnost hrát a kam byste se chtěli s kapelou podívat?

Asi použiju frázi, že se těšíme na každý regulérní koncert nebo festival. Těch, na kterých jsme ještě nehráli, pár je a já osobně bych přivítal třeba Votvírák. Myslím, že se nám ta naše rodina rozrůstá a i pořadatel to zjistí.

V současné době jsou na vašich webových stránkách pouze koncerty do konce července. Jak to budete mít s podzimními štacemi? Chystáte se na nějakou samostatnou tour nebo na tour s jinou kapelou a kdy budou případná data zveřejněna na vašich stránkách?

Yes :-). Na podzim je připraveno něco jako tour. Ponese název DEFENESTRACE a je naplánováno asi 16 koncertů po ČR. Jinak, jestli pojedeme s někým nebo sami, se rozhoduje v těchto chvílích. Uvidíme.

Pavel Balko
Pavel Balko

Dobrá otázka na závěr. Na co dalšího se mohou vaši fanoušci těšit a co byste jim vzkázali?

Pořád pro vás budeme chystat nějaké překvápko a vzhledem k tomu, že letní sezóna je v rozpuku, tak doufám, že si na nějakém festu spolu řádně zapaříme.

Tímto klukům děkuji za skvělý rozhovor a budu se stejně jako všichni fanoušci této party těšit na plánovanou Defenestraci a zároveň jim přeji, aby se jim letní sezóna vydařila, a kdo ví, třeba příští rok na Votvíráku.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Traktor na parníku22. května, 2014 Traktor na parníku Myšlenka pořádání koncertu na parníku je v Praze už poměrně známá. Přesto jsou kapely, u kterých je vystoupení na parníku něčím mimořádným. Když se v průběhu loňského roku objevila na […]
 • Kapela Traktor vydala své čtvrté album 2. ledna, 2014 Kapela Traktor vydala své čtvrté album Od vydání alba Tmel uplynuly dva roky a nyní vydává kapela Traktor své čtvrté studiové album. Nová deska nese název Alcatra'n'z a najít na ní lze celkem deset songů.
 • Majáles si hýčká pivaře – spouští nevídanou akci23. dubna, 2009 Majáles si hýčká pivaře – spouští nevídanou akci Akce s názvem: "Co rok, to pivo" je další novinkou letošního Majálesu. Unikátní věrnostní program slibuje pravidelným návštěvníkům Majálesu pivo zdarma. Pokud návštěvník zavítá na Majáles […]
 • Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2010!23. prosince, 2009 Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2010! Vážení čtenáři, jménem celé redakce bych Vám chtěl poděkovat za přízeň, kterou jste nám v roce 2009 věnovali. LaCultura.cz vznikla, je a v brzké budoucnosti bude především studentský […]
 • Kabát – Do pekla / do nebe1. června, 2015 Kabát – Do pekla / do nebe Tak nám po pěti letech vychází noví Kabáti. Skupina, jež vyrostla na thrashmetalových základech, na které si dnes vzpomenou snad jen prošedivělé máničky v hospodě u piva. Minimálně […]
 • Vítkovická výstava – od parního stroje až po současnost31. ledna, 2014 Vítkovická výstava – od parního stroje až po současnost V Ostravě, v oblasti Dolních Vítkovic, probíhá od roku 2012 stálá interaktivní expozice věnující se technice od A do Z, od dob, kdy se energie vyráběla lidskou silou, až po moderní stroje […]
 • Relax rock fest – vítězové soutěže5. března, 2014 Relax rock fest – vítězové soutěže V dnešní době, kdy je v Čechách velké množství kapel, je šance dostat se na festival poměrně malá a spousta festivalů řeší tuto situaci formou soutěží. Nejinak tomu bylo v případě Relax […]
 • Žiju stejně jako Ty!4. června, 2009 Žiju stejně jako Ty! Kdepak, to není žádný útok na tebe (ehm..vás..Vás?) ode mě. Je to název dalšího hudebního festivalu u nás, který poukazuje na "nerozdíly" mezi lidmi zdravými a těmi, kteří neměli takové […]
 • Tři pražské galerie se vstupem ZDARMA13. dubna, 2017 Tři pražské galerie se vstupem ZDARMA Ne vždy musí návštěva galerie stát hodně peněz. V tomhle článku vám v krátkosti představím tři galerie v Praze, ve kterých nezaplatíte žádné vstuné. Galerie České spořitelny Nejstarší […]
 • Čeští ilustrátoři si dělají ve světě jméno, dokazují Secret Walls. Naposledy v Londýně28. června, 2013 Čeští ilustrátoři si dělají ve světě jméno, dokazují Secret Walls. Naposledy v Londýně „Vláďa Chalupa, Lazybastard a Emil Norm – to jsou reprezentanti české ilustrace, kterým se podařilo 13. června 2013 v Londýně porazit tamější grafický výkvět a to na jejich domácí půdě. […]
 • Stíny si tě najdou8. dubna, 2011 Stíny si tě najdou „V těch dobách… býval život tak prostý a plný radosti… Jenomže pak se všechno změnilo.“ Idylické momentky jako sestříhané z domácího videa jedné obyčejné rodiny plné lásky, rodinného […]
 • Manželka mezi námi15. března, 2022 Manželka mezi námi Autorská dvojice Greer Hendricks a Sarah Pekkanen napsaly skvělý psychologický thriller Manželka mezi námi, který vám nedá možnost si chvilku odpočinout, protože od první do poslední […]